Flow‘un Türkçe karşılığı “Akış” aslında. Beat‘in üzerine yazılan sözlerin, hece ve kafiyelerle uyumuna denir. Aslında her şarkıda bir flow mutlaka var. Kafiyenin hiç olmadığı, beat’e uyumsuz liriklerin yer aldığı şarkılarda da bir flow oluyor. Yani o şarkı veya MC için “Flow’u yok” demek yerine “Flow’u kötü/kalitesiz” demek doğru olan.

Flow, bir nevi bir imza da olabilir. Tabii artık inanılmaz farklı bir flow bulmak çok zor. Öyle milyonlarca bambaşka flow çıkmaz. Hepsinde birbirinden ufak esintiler hissedebilirsiniz ancak bazı MC’lerin kendine has flow’ları vardır. Bazısı her şarkısında kendine has flow’unu kullanırken, bazısı da her şarkıda farklı flow’lar oluşturmaya çalışır. Dediğimiz gibi benzerlikler olması çok normal ama başka bir MC’nin flow’unu baştan aşağı kopyalamak da hırsızlıktır. Çünkü aslında ses tonunuz iyi olabilir, iyi söz yazıyor olabilirsiniz ama bunları beat’e uydurabildiğiniz flow ile yapmak en zoru belki de. MC’lerin, bugüne kadar oluşturduğu birikimleriyle kendi flow’larını oturtması gerekiyor.

Yeni çıkan MC’lere bu konuda biraz müsamaha gösterilmesi gerekiyor çünkü çoğu başta beğendikleri MC’nin flow’una yakın bir flow kullanmaları çok normal. Zaman geçtikçe kendi flow’larını oturtmaları önemli olan.

Bazen şarkıların yorumlarında “Beat’in üzerinde yağ gibi kaymışsın resmen!” gibi söylemlere rastlıyorsunuzdur. Hah, o işte tam olarak iyi flow’dan kaynaklanıyor. Öyle flow’lar oluyor ki, zorlama olarak eklenmiş tek kelime bile hissetmiyor insan.

da block

Bir MC’nin, hikayesini anlatırken aynı zamanda kafiye ile o sözleri yazması ve bunu bir flow’a oturtması gerçekten zor. Rap’in bir matematiği var. Herkesin yapabileceği bir şey değil o yüzden. Düzgün bir flow olmayınca, ne kadar anlamlı söz yazılırsa yazılsın pek anlamı kalmıyor. Şu rap yapmayı çok basit sanan insanlar var ya, onların ağzına laf vermek oluyor. Çünkü artık bıkmış olduğumuz “Müziğin üzerine hızlı hızlı konuşuyor işte” söylemini bir nebze doğru çıkartmış oluyorlar.

Tabii teknik anlamda anlatmaya çalışsak belgeseli bile yapılır flow’un, flow türlerinin. Ancak biz size burada basit haliyle açıklamaya çalıştık. Umarız başarılı olmuşuzdur.


“Beat Nedir?” içeriğimize buraya, “Acapella Nedir?” içeriğimize buraya, Hip-Hop/Rap farkını anlattığımız içeriğe buraya, Normal Rap ile Trap farkını anlattığımız içeriğe ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.