Rhyme‘ın Türkçe karşılığı kafiyedir. Rap müziğinin olmazsa olmaz unsurlarından biridir kafiye. Günümüzde her ne kadar müzikalitenin önemi her geçen gün biraz daha öne çıksa da kafiye olmadan rap müzik icra etmek pek de mümkün değildir. Kafiyenin sözlük anlamı satır sonlarında bulunan sözcüklerin ses benzerliği içermesidir.

Her MC kendi tarzına göre kafiye düzenini oluşturup şarkılarını buna göre hazırlar. Her zaman bu durum geçerli olmasa da genellikle ne kadar ses benzerliği varsa şarkı kulağa o kadar hoş gelir. Kafiye düzenlerine kabaca örnek vermek gerekirse “a-b-a-b” veya “a-a-b-a” şeklinde olabilir.

Rap gibi özgür bir müzikte kafiye kavramı bu kadar katı olmak zorunda değil tabii ki. Double rhyme adı verilen kafiye türü İngilizce dili için konuşmak gerekirse vurgusu son hecede olmayan kelimelerle yapılırken, Türkçe’de iki veya daha fazla dizede sondan başa doğru gidildiğinde aynı hizada aynı sesli harflerin bulunmasıyla oluşur.

Kafiye her zaman cümle sonlarından yer almak zorunda değil elbette. Cümlenin ortasındaki kelimelerle kafiye yapmak ise herkesin yapabileceği bir şey değil. Bu durumu daha iyi göstermek adına Kendrick Lamar‘ın harika bir verse’ünü örnek vermek istiyorum.

da block

Videoda da görüldüğü üzere kafiye sadece cümle sonlarında olur diye bir kaide yok. Günümüz rap müziğinde müzikalite yavaş yavaş daha ön plana çıksa da müzikaliteyi kafiye ile harmanlayan MC’ler bir adım önde gibi görünüyor.

Rap müzikte kafiye nedir? konulu bir tez bile yazılabilir ama bu sadece kısa bir tanıtımıydı tam olarak kelime anlamını merak edenler için.


“Beat Nedir?” içeriğimize buraya, “Acapella Nedir?” içeriğimize buraya, Hip-Hop/Rap farkını anlattığımız içeriğe buraya, “Flow Nedir?” içeriğimize buraya, Normal Rap ile Trap farkını anlattığımız içeriğe ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.