DRAKE’in kariyer zirvesi: NOTHING WAS the SAME!

7 yıl önce bugün. O zamanlar 27 yaşında olan Drake, 3. stüdyo albümü olan Nothing Was the Same‘i piyasaya sürdü. Cash Money Records etiketi ile çıkan ve 13 şarkıdan oluşan albüm, bana kalırsa Drake’in hâlâ en iyi albümü konumunda.

13 şarkılık albümde Jhené Aiko, Majid Jordan, Detail, Sampha ve JAY-Z düetleri yer alıyor. Toplamda 59 dakikadan oluşan albüm, çıktığı ilk hafta 658 bin gibi ulaşılması çok zor bir sayıya ulaşmıştı.

Drake, albümü 6 dakikalık ve nakarat içermeyen bir şarkıyla açıyor. Normalde satışlar ve pazarlama açısından çok mantıklı bir karar değil ancak Drake’in böyle şeyleri çok da takmadığı yıllar ve şarkı içerisinde kendisi de “This is nothin’ for the radio, but they’ll still play it though. Cause it’s that new Drizzy Drake!” sözleri ile her halükarda radyoda çalınacağını belirtiyor. İsmini Tom Ford’un parfümünden alan şarkı genel anlamda Drake’in kişisel hayatıyla alakalı bir parça olarak devam ediyor. Grammy ödülü ve albüm satışlarını düşününce o yıllarda Drake, Lil Wayne kadar başarılı bir isim haline gelmişti. Şarkıda da mentörüne yetiştiğini ama yine de onun patron olduğunu belirterek saygısını belirtiyor. Şarkının bir diğer kayda değer kısmı da Nicki Minaj ile artık beraber olmadıklarını söylediği kısım.

Biraz daha chill bir şarkının ardından özellikle NBA 2K14 ile herkesin beğenisini kazanan Started From the Bottom şarkısı geliyor. Bu şarkıda adından da anlaşılacağı üzere Drake, hiçbir şeyi yokken buraları geldiğini ifade ediyor. Rap müzik için klasik bir konu olsa da 2010’lu yılların en başarılı şarkılarından biri haline gelebildi. Şarkı hakkında birçok eleştiri de mevcut. Drake’in rap öncesi de çok kötü bir hayatı olmadığı genelde eleştirilerin odak noktası.

Wu-Tang‘e saygı içeren Wu-Tang Forever ve Own It’in ardından albümün önemli şarkılarından Worst Behavior’a geliyoruz. Burada da Drake için kişisel bir şarkı ile karşı karşıyayız. Babasından ayrı büyüyen Drake, şarkıda babasız büyüyen bir çocuktan Grammy kazanan bir rapçiye gelişini anlatıyor. Aynı zamanda bunu ailesiyle sorun yaşayan ve ailesi sevgisini çok hissetmeden büyüyen her çocuğa adıyor. İlginç bir detaydır ki Drake’in babası Dennis Graham de şarkının müzik videosunda yer alan isimlerden.Bir sonraki şarkımız Jhené Aiko düetli From Time isimli şarkı. Albümün en başarılı şarkılarından biri olan From Time’da çok chill bir giriş var ve Jhené Aiko güzel sesini çok iyi kullanıyor. İkinci verse ise Drake’ten çok da duymaya alışık olmadığımız şekilde hızlı söylenen bir verse. Drake’in de bu albümden favori şarkısı konumunda aynı zamanda.

Albümün -stream olarak- en başarılı şarkısında sıra. Majid Jordan düetli Hold On, We’re Going Home şarkısı genel olarak seyirci tarafından alınan dönütlere de bakıldığı zaman en başarılı denilebilir hakikaten. R&B ile slow deep-house arasında gidip gelen şarkı, bir filmden alınmışcasına çekilmiş müzik videosu ile de büyük sükse yaratmıştı.

Çok etkisi olmayan şarkıları atlayıp Sampha düetli Too Much’a gelelim. Benim kişisel olarak Drake’in kariyerinin ilk yıllarına benzettiğim bir şarkı. Anksiyete, -kendisine göre- oyundaki en iyi rapçi olmak gibi konuları masaya yatıran Drake’e nakaratta temiz bir vokal ile Sampha eşlik ediyor. Albümün temiz işlerinden.

Albümün normal versiyonunun sonunda 7 dakika 13 saniyelik 2 şarkılık paket halinde bir outro bulunuyor. İlk şarkı Pound Cake’in nakaratında Timbaland, 2. verse’te ise JAY-Z bulunuyor. Albümün en hip-hop kokan şarkılarından olan Pound Cake’in ardından Drake’in o dönem heyecanla beklenen şarkısı Paris Morton Music’in de devamı bulunuyor.

 

Deluxe Versiyon

Albümün bir de yeni 3 şarkının yer aldığı bir Deluxe versiyonu bulunuyor. Come Thru, All Me ve The Motion isimli şarkılardan oluşan albümde benim kişisel olarak favorilerimden biri Big Sean ve 2 Chainz düetli All Me şarkısı.

Albümün normal versiyonunun kapağında Drake’in çocukluğu yer alırken, Deluxe versiyonda günümüzdeki görünüşü yer alıyor. Bu da hoş bir detay.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

ROLLING STONE'un tarihin en iyi 500 albümü listesi güncellendi: Yeni listede çok daha fazla RAP var!

Sonraki İçerik

REDO ile RÖPORTAJ! Kimdir, Karantina EP hakkında ne düşünüyor, mahlas değişikliklerinin sebebi ne?

İlgili İçerikler