2PAC’ın ALL EYEZ ON ME albümü hakkında muhtemelen bilmedikleriniz!

25 yıl önce bugün yani 13 Şubat 1996’da 2Pac, 4. stüdyo albümü All Eyez On Me‘yi yayınladı. Bu albüm, sonraki yıllarda sadece bir albümden öteye gidecek ve 2Pac ile sürekli olarak bir motto olarak beraber anılacaktı.

Albümün detaylarına geçmeden önce şu bilgiyi vermek lazım: All Eyez On Me, hip-hop tarihinde 2 disk şeklinde yayınlanan ilk solo hip-hop albümüdür.

Albüme gelmeden önce kasedi biraz geri sarıp albüm öncesi Pac’ın hayatına bakalım. 1995 yılının başında 2Pac, cinsel istismar suçlamasıyla hapse girmişti. 11 ay içeride yattıktan sonra dönemin Death Row Records CEO’su Suge Knight, plak şirketini daha da başarılı hâle getirmek için 2Pac’ı hapishaneden çıkarıp şirketinin bünyesine katmayı istedi. Pac’ı çıkarmak için 1.4 milyon dolar kefalet ödeyen Knight, bunun karşılığında 2Pac’tan Death Row Records etiketiyle çıkacak 3 albüm istedi.

Anlaşmayı kabul eden 2Pac, vakit kaybetmeden yeni albümü için çalışmalara başladı. Albümünün adını başta ötanazi anlamına gelen Euthanasia olarak düşünen 2Pac, daha sonra o dönemki hisleri nedeniyle All Eyez On Me adında karar kıldı. Bu değişimi de MTV‘den Bill Bellamy‘e verdiği röportajda şu şekilde açıklıyor:

“Albümün adı All Eyez on Me. Ben böyle hissediyorum. Polisler sürekli beni izliyor, federaller de aynı şekilde. Beni asılsız suçlamalarla suçlayıp beni dava etmek isteyen kadınlar tanıyorum. Benden hoşlanan kadınlar da yok değil tabii ki. Kıskanç arkadaşlarım da var, benimle takılan arkadaşlarım da var. Herkes şimdi ne yapacağımı görmek istiyor, bu yüzden albümün adı All Eyez on Me!”

Suge Knight’ın 3 albümlük anlaşmasından bir an önce sıyrılmak isteyen 2Pac, All Eyez On Me’yi 2 disklik bir albüm halinde yayınlamaya karar verir. Bu da All Eyez On Me’yi hip-hop tarihindeki ilk 2 disklik solo albüm yapacaktır. Daha önce Pac’tan pek görülmeyen bir şekilde 5 single ile yayınlanan albüm, ilk haftasında 566 bin satılarak Billboard 200 listesinde 2. sıraya oturur. Albüm sayesinde 2Pac, 24. Amerikan Müzik Ödülleri‘nde de En Sevilen Rap/Hip-Hop Sanatçısı ödülüne layık görülür.

Snoop Dogg ve 2Pac, 1996 MTV Video Müzik Ödülleri’nde.

Albümde The Outlawz, George Clinton, Snoop Dogg, Dr. Dre, Redman, Method Man, E-40, Roger Troutman, K-Ci & JoJo gibi konuk vokaller yer alırken; işin prodüksiyon kısmında da Dr. Dre, DeVante Swing, DJ Quik, Rick Rock gibi isimler 2Pac’a yardımcı oldu.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 12 Şubat 2021 | OHASH, SLOWTHAI, SEFO, A$AP ROCKY ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

Her açıdan değerlendirdik: ViO'nun ROLEX parçası nasıl olmuş?

İlgili İçerikler