Her açıdan değerlendirdik: ViO’nun ROLEX parçası nasıl olmuş?

Vio‘nun yıllardır heyecanla beklenen şarkısı Rolex, sonunda yayınlandı. Tepki‘nin yeni kurmuş olduğu The Maze Records çatısında yayınlanan parçanın müzik videosu, Vio’nun kendi YouTube kanalına yüklendi. Yani, V artık MOB bünyesinde değil.

Bugün Vio’nun doğum günü. Yaşasaydı 21 yaşında olacaktı. Bildiğiniz gibi her yıl Vio’nun doğum ve ölüm günlerinde yeni projeler çıkıyor. Vio’nun vefat etmeden önce aldığı çok fazla kayıt olduğu için daha uzun yıllar onu dinleyeceğiz gibi görünüyor. Vio’nun 2021’in 14 Şubat’ında yayınlanan projesi Rolex oldu. Ben de birkaç kez dinledikten sonra bilgisayarın başına oturdum ve her açıdan değerlendireyim dedim.

Şarkıyla başlayalım öncelikle. Konserler ve Instagram yayınları da dahil olmak üzere ben bu şarkıyı zaten defalarca kez dinlemiştim. O yüzden hakim olduğum bir şarkı. Benim dinlediğimde farklı bir beat vardı, resmi versiyonunda ise Batu Çaldıran prodüktör koltuğunda oturuyor. Artık o beat free beat miydi bilmiyorum ancak muhtemelen bazı sebeplerden ötürü kullanılamıyordu ki yeni bir beat yapma gereği duydular. Tabii ki insan çok kez dinlediği bir şarkıyı farklı bir beat’le dinleyince tam anlamıyla objektif olamıyor ancak birkaç kere dinleyince anladım ki, alışılabilir bir alternatif olmuş orijinal beat’e. Hayatta olmayan bir sanatçıya beat yapmak gerçekten zor bir iş, Batu Çaldıran da tahminen çok fazla kötü eleştiriyi göğüsleyeceğini farkında olarak, alışılmış bir beat’e alternatif hazırlama sorumluğunu almıştır. Dediğim gibi bu beat’in kötü olduğunu düşünmüyorum ama orijinal şarkıdaki beat çok daha iyiydi bana göre. Batu Çaldıran’ı bu parçadan önce tanımıyordum, ismini YouTube’da aratınca ekseriyetle pop sanatçılarıyla çalıştığını gördüm. Vio gibi trap konusunda çok sıkı bir isim, trap konusunda daha tecrübeli bir prodüktörle buluşturulsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Açıkçası hiçbir şey bilmeden dinlesem, şarkının mix-mastering işlemlerinin çok iyi olmadığını düşünebilirdim ancak böyle düşüncelere pek kapılmıyorum ben V’nin projelerini dinlerken. O kayıt nasıl bir kayıttı, Vio nasıl ortamda ve nasıl bir mikrofon ile kaydetmişti gibi detayları bilmediğimiz için bu konularda eleştiri yapmaya pek hakkımız yok sanki. Nasıl bir kaydı alıp da şarkıya dönüştürdüler, buna emin olamayız.

Şarkının ilk verse’ünü tahminen birçoğunuz daha önce dinlemiştir. Vio’dan gerçekten üst düzey şarkılar dinliyoruz. Bu şarkıların en az 3-4 sene önce yapıldığını ve Vio’nun o yıllardaki yaşını düşündüğü zaman şaşırıyor insan. Vio, trap müziğin matematiğini çok iyi kavramış ve yıllar önce bugünün sound’una sonuna kadar uyumlu şarkılar yapmayı başarmış. İkinci verse de gayet güzel ancak sanki Vio o kısmı sonradan eklemiş gibi geliyor bana. Bütünlük orada biraz bozulsa da bu pek rahatsız edici değil.

Bu şarkıyı sadece konser performansından bilenler, tahminen daha agresif bir vokal bekliyorlardı ancak şarkı aslında daha karanlık ve atmosferik bir şarkı. Vio, sakin ancak gizemli ve karanlık bir tonda okuyor parçayı. Bahsedilen konular ve melodik söyleyiş tarzıyla tam bir trap parçası olduğunu söylemek mümkün.

İkinci verse ile ilgili The Maze Records’a büyük bir eleştirim olacak. Şarkının orijinalinde Vio şöyle diyordu:

“Peşimde polis, bulamaz zor iş, çetem MOB, kolumda Rollie”

Şimdi yayınlanan halinde ise “çetem MOB” kısmı atılmış ve onun yerine tekrardan “peşimde polis” kısmı eklenmiş. Buradan sonra 1-2 cümle daha atılmış ama oraların atılması gayet normal zaten, yayınlanmaması gereken cümleler var çünkü.

Bu iş böyle olmaz. Vio, -en azından o dönemki- MOB’yi inanılmaz şekilde sahiplenmişti ve bunu birçok şarkısında gösteriyordu. Yani MOB’de durumlar karıştı ve Tepki MOB’den ayrıldı diye bundan sonra içinde MOB geçen tüm cümleleri atmamaları gerekiyor.

Bu kısmın, ailesinin isteğiyle atıldığı da söyleniyor ancak eğer öyleyse de bu eleştirimi ailesine yöneltiyorum. “Vio yaşasaydı ne yapardı?” gibi bir düşünceyle yönetilmemesi gerekiyor bence bu projenin. Vio yaşadığı dönemde MOB’deki arkadaşlarını “çetesi” olarak görüyor ve bunu şarkı sözlerine aktarıyorsa, bu böyle kalmalı.

Bir kötü eleştirim daha var ama bu benim için çok da önemli değil. Outro’da Tepki’nin girmesi ve bir şeyler söylemesini gereksiz buldum ve pek hoşuma gitmedi. Bunun Tepki’nin şahsıyla bir ilgisi yok, yapılmış ve bitmiş bir şarkıya ekleme yapıldığı için hoşuma gitmedi fakat Tepki’nin neden böyle bir şey yaptığını ve endişelerini de anlayabiliyorum. Sonuçta yeni bir label kurdu, ailesinin kontrolüyle Vio’ya yeni bir kanal açıldı ve  V’nin projeleri artık MOB’de değil, The Maze Records’ta yayınlanacak. Bunu insanlara empoze etmesi gerekiyor ve böyle bir yol seçmiş diye düşünüyorum. Bazıları Tepki’nin kendisi için bu şekilde PR yapmaya çalıştığını söylemiş ama orada söylediği 2 kelimenin kendi kariyerine en ufak katkıda bulunabileceğini düşünmüyorum ben.

Zaten ben Tepki’nin Vio’yla ilgili projelerde tamamen kalpten hareket ettiğini ve kendi kariyerine en ufak bir çıkar sağlamaya çalışmadığını düşünüyorum. İstese Vio öldüğü gibi bütün parçalarını yayınlar ve bunun PR’ını çok iyi yapar, milyonlarca dinlenme alırdı. Ancak çok titiz çalışıyor ve Vio’yu yıllarca piyasanın içinde aktif tutabilmek için uğraşıyor bence.

Şarkıdan çıkıp biraz da görsel işleri değerlendirelim. Saru Saral‘ın animasyon işlerini gerçekten beğeniyorum, Vio için tahminen çokça göreceğimiz animasyon kliplerin ilkini onun üstlenmesi de benim nezdimde güzel bir karar. 1-2 noktadaki çizimler pek hoşuma gitmese de genel anlamda başarılı bir müzik video ortaya çıkmış. Otobüsteki sekanslar çok iyiydi mesela. Vio’nun klibin sonunda cennete gitmesi ve orada 2Pac ile Biggie’nin onu karşılaması da müthişti.

Şarkının kapağı ise FUFU‘nun elinden çıktı. Tasarımla ilgilenen biri olarak, kapakları her zaman dikkatli bir bakış açısıyla incelerim ve FUFU’nun neredeyse her işi gibi bu da çok hoşuma gitti. Renkler, parıltılar, font seçimi… Her şey gerçekten çok güzel olmuş. FUFU’yu tebrik ediyorum bu güzel kapak için.

Vio’nun en çok beklenen, yıllardır binlerce insanın ezberinde olan bu şarkısını bence başarılı bir şekilde yayınladılar. Yeni label da hayırlı olsun, Reynmen‘in Houze isimli label’ının altında olmasını tasvip etmiyorum ama yüzbinlerce abonesi olan Houze kanalı yerine Vio’ya yeni bir kanal açıp şarkıları oradan yayınlamarını tebrik ediyorum.

İyi ki doğdun V.

#VioÇekmecedenYıldızlara

Total
0
Shares
1 Yorum
  1. Benden küçük bir Bilgi. Vio Düşlemek her gün şarkısının beatini 6lack-Free parçasında görmüş ve beati çok sevdiği için düşlemek hergün şarkısını o beate yazmıştır. Tepki de dün gerçekleştirdiği canlı yayında düşlemek hergün şarkısı için 6lack ile bir düet düşündüklerini ve yavaş adımlarla bunu gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

2PAC'ın ALL EYEZ ON ME albümü hakkında muhtemelen bilmedikleriniz!

Sonraki İçerik

NETFLIX'ten yeni BIGGIE belgeseli: FRAGMAN ve diğer tüm detaylar!

İlgili İçerikler