KENDRICK LAMAR ve TDE’nin 20 yıl süren birlikteliği

Kendrick Lamar, 13 Mayıs 2022 tarihinde yayınladığı Mr. Morale & The Big Steppers albümüyle Top Dawg Entertainment defterini kapatıp artık tamamen kendi kurduğu şirket olan pgLang‘e odaklanmaya başladı. Albüm, Kendrick’in uzun süren sessizliğinden sonra geldiği için belki de bu olay o kadar fazla konuşulmadı ve ama aslında hem Kendrick Lamar için hem de rap müzik için önemli bir ayrılıktı.

Sonuç olarak çağımızın en iyi rap sanatçılarından kabul edilen Kendrick Lamar, 36 yıllık hayatının 20’sini TDE çatısı altında geçirmişti. “Bundan sonra kariyeri nereye evrilecek?”, “TDE elinde kalan sanatçılarla nasıl bir yol izleyecek gibi?” gibi soruların gölgesinde, gelin 2003 yılına geri dönüp Kendrick Lamar ile TDE’nin kurucusu Anthony Tiffith’in tanışmasından itibaren K.Dot ile TDE ilişkisinin derinlerine daralım.

15 yaşındaki Kendrick Lamar

Kendrick Lamar & Anthony Tiffith

Comptonlı yapımcı Anthony Tiffith, özellikl  The Game’in bazı şarkılarında üstlendiği yapımcılık göreviyle Amerika’nın batı yakasında özellikle yapımcılık alanında yavaş yavaş isim yapmaya başlamıştı. Antony’nin hayatını değiştirecek olay ise 2003 yılında gerçekleşti. Kendisi gibi Comptonlı olan genç bir rapçiyle tanışan Anthony, bu gencin yeteneğinden çok etkilenmiş ve ondaki potansiyeli görmüştü. Bu genç, o sıralarda henüz ilk uzun projesini çıkaran 15 yaşındaki Kendrick Lamar’dan başkası değildi.

Lamar, Youngest Head Ni**a in Charge (Hub City Threat: Minor of the Year) adını verdiği ilk mixtape’ini o dönem kullandığı K.Dot sahne adıyla çıkarmıştı. Anthony Tiffith, mixtape’te duyduklarının da etkisiyle yeni kurduğu bağımsız şirketi Top Dawg Entertainment’a Kendrick Lamar’ı da davet etti.

TDE ve Kendrick Lamar, adını duyurmaya başlıyor

The Game & Kendrick Lamar

TDE’ye attığı imza sonrası K.Dot hız kesmeden çalışmaya başladı ve 2005 yılında 26 parçadan oluşan mixtape’i Training Day’i çıkardı. Bu sırada Anthony de şirkete Jay Rock’ı alıp onun ilk stüdyo albümü üzerinde çalışmaya başlamıştı. 2007 yılında şirkete Carsonlı rapçi Ab-Soul katıldı. Kendrick Lamar ve Jay Rock, Anthony Tiffith’in The Game ile arasındaki ilişkiyi de kullanarak Game’in konserlerinde ön grup olarak sahneye çıkmaya başlamış, The Game’in 2 şarkısında konuk sanatçı olarak yer almıştı.

ScHoolboy Q’nun katılımı ve Black Hippy

Black Hippy

2009 yılında TDE’ye ScHoolboy Q katıldı ve şirketteki 4 rapçi olarak bir rap grubu kurmaları gerektiğini önerdi. Diğerleri de bu fikri sıcak bakınca K.Dot, Jay Rock, Ab-Soul ve ScHoolboy Q dörtlüsü, Black Hippy isimli rap grubunu kurdu. Grup hiçbir zaman beraber bir albüm yayınlamasa bile birlikte single’lar yayınlayıp birbirlerinin albümlerine konuk oldu. TDE’nin başkanı Terrence ‘Punch’ Louis, bu durumu her sanatçının solo kariyerinde farklı zamanda farklı işler yaptığını ve hepsinin bir araya gelmesinin kolay olmadığını söyleyerek açıklamıştı.

K.Dot değil, Kendrick Lamar

Sahne adından çok da memnun olmayan K.Dot, doğum adı Kendrick Lamar Duckworth‘ün ilk 2 kelimesini aldı ve yeni sahne adını oluşturdu. 2009 yılında Kendrick Lamar ismini dinleyenlerine alıştırmak için Kendrick Lamar isimli bir EP yayınladı.

Yükselen yetenek Kendrick Lamar

2010 yılında Tech N9ne ile turneye çıkan Kendrick Lamar, artık her yıl başarı basamaklarını zıplaya zıplaya çıkmaya başlayacaktı. O yıl Overly Dedicated isimli mixtape’ini çıkaran Lamar, mixtape’te yer alan Ignorance Is Bliss isimli parça sayesinde Dr. Dre’nin dikkatini çekti. Kendrick’in o yıllardan arkadaşı olan J. Cole, Dr. Dre ile Kendrick Lamar’ı tanıştırdı. Dre, Kendrick’i kendi şirketi Aftermath Entertainment’a almak istedi.

Amerika’da rap müziğin en önemli yeni yeteneklerinden biri olarak görülen Kendrick, 2011 yılında XXL Freshman Class’ta yer aldı. Aynı yıl Kendrick Lamar’ın ilk stüdyo albümü Section.80, Top Dawg Entertainment etiketiyle piyasaya sürüldü.

good kid, m.A.A.d city ve sonrası

Ertesi yıl Kendrick Lamar, Interscope Records ve Dr. Dre’nin şirketi Aftermath Entertainment ile anlaşıp ilk stüdyo albümü için eline geniş bir yatırım imkanı elde etti. 2012’nın Ekim ayında Interscope Records, Aftermath Entertainment ve Top Dawg Entertainment etiketleriyle Kendrick Lamar’ın ikinci stüdyo albümü “good kid, m.A.A.d city” çıktı. Albümde Jay Rock, Drake, MC Eiht, Anna Wise, Dr. Dre, JAY-Z ve Emeli Sandé düetleri yer alıyordu.

Kendrick Lamar ve TDE’nin bu tarihten sonraki işleri hep çok beklendi, hep çok dinlendi ve TDE, Amerika’da hip-hop’a damga vuran şirketlerden biri oldu.

Kendrick Lamar, TDE çatısı altında “good kid, m.A.A.d city”, To Pimp a Butterfly, DAMN. ve Mr. Morale & the Big Steppers olmak üzere toplamda 4 stüdyo albümü çıkardı. 2020 yılında Dave Free ile beraber bir entertainment şirketi (pgLang) kuran Kendrick Lamar’ın kariyerine orada devam edeceği zaten konuşulan bir durumdu. Beklendiği gibi oldu ve DAMN. sonrası verdiği uzun aradan bir mektupla dönen Kendrick Lamar, çıkaracağı yeni albümün TDE’den çıkaracağı son iş olduğunu açıkladı.

Mr. Morale & the Big Steppers ile beraber bir kez daha hem dinleyenler hem de ödüller bazında TDE’nin adını yücelten Kendrick Lamar, kendi kararlarında daha özgür olmak ve öz kuzeni Baby Keem gibi sanatçıları geliştirmek adına kariyerinde bir defteri kapatıp kendi şirketi pgLang’in işleriyle ilgilenmeye başladı.

Top Dawg Entertainment, mevcut kadrosuyla yoluna devam ediyor. Bundan sonra onlardan çok mainstream işler beklemek kolay değil. 2010’lu yıllara damgasını vuran şirketin alacağı yolu ve Kendrick Lamar’ın pgLang’teki kariyerini merakla takip ediyor olacağız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KUM'dan 154 sayfalık kitap geliyor: Toksik Adam

Sonraki İçerik

Spotify açıkladı: İşte platform tarihinin en çok dinlenen 50 rap şarkısı!

İlgili İçerikler