NETFLIX’te izlemeniz gereken 6 harika HIP-HOP/RAP film, dizi ve belgeseli!

Hip-Hop kültürü 70’li yıllardan bu yana geldiği için araştırması belki de diğer müzik türlerine göre daha kolay bir konu. Bu da biz hip-hop sevdalıları için harika bir şey çünkü bu kültürü ortaya çıkaran insanlara şu an ulaşılabiliyor. Kimisi yalnızca rap müziği dinleyip geçer ancak kendini bu kültüre ait hissedenlerin mutlaka kültürün doğuşuna, dinamiklerine, başarılı isimlerinin hayatlarına ve daha birçok şeye hakim olması gerekiyor. Bunun için de bugüne kadar üretilmiş hip-hop yapıtlarını tüketmek gerekiyor. Ülkemizde zaten hip-hop ile ilgili Türkçe içerik bulmak çok zor maalesef. Kitap deseniz bir elin parmakları etmez. Yani biz en azından Türkçe alt yazı ile bu yapımları tüketmeliyiz. Bu içerikte size yalnızca Netflix’in Türkiye kitaplığında yer alan filmleri, dizileri ve belgeselleri önereceğiz. Madem sürekli Netflix’i kullanıyoruz, hip-hopseverler olarak bu kültürle ilgili yapımları da izlemeliyiz. Haberiniz olsun, bu liste sıralı bir liste değil, karışık olarak derledik. Hadi başlayalım!

 

1. Hip-Hop’un Hikayesi (Hip-Hop Evolution)

Hip-Hop’un Hikayesi ya da orijinal ismiyle Hip-Hop Evolution, bir MC ve de gazeteci olan Shad Kabango’nun, Hip-Hop’ın dünyanın en popüler müziği haline nasıl geldiğini izlemek için Hip-Hop’ın en büyük yıldızlarıyla buluştuğu ancak Hip-Hop’ın gerçek mirasının çok daha derin bir şey olduğunu fark ettiği yarı belgesel yarı dizi formatındaki yapım. Netflix orijinal dizisinin şu ana kadar yayınlamış 4 sezonu bulunuyor. 4 sezonu de dörder bölümden oluşan yapımın, hip-hop’un doğuşunu ve bugüne kadar nasıl geldiğini öğrenmek için mutlaka izlenmesi gerekiyor çünkü bu bilgiler birinci ağızdan alınıyor.

Yıl: 2016-

Yönetmenler: Darby Wheeler, Rodrigo Bascunan

IMDb: 8,4/10

 

2. Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Netflix filmi Travis Scott: Look Mom I Can Fly, Travis Scott’ın birkaç kişiye verdiği konserinden birkaç yıl geçtikten nasıl on binlere konser verdiğini ve bu konserlerde tüm şarkılarını baştan sonra ezbere bilen hayranlarının ne denli çıldırdığını izlediğimiz bir film özetle. Astroworld turundan Kylie Jenner ile ilişkisine, iş hayatından özel yaşantısına birçok kesiti izlediğimiz belgesel filmde, ünlü rapçinin şirin kızı Stormi Webster’ı da görüyoruz.

Yıl: 2019

Yönetmenler: White Trash Tyler, Isaac Yowman

IMDb: 6.3/10

 

3. Unsolved

Unsolved, Tupac Shakur ve Biggie Smalls’ın cinayetlerinin araştırılmasını konu edinmiş bir dizi. Tupac, Eylül 1996’da 25 yaşında Las Vegas’ta bir araba ile öldürüldü ve Biggie de Mart 1997’de 24 yaşında bilinmeyen bir saldırgan tarafından vurularak öldürüldü. Dedektif Greg Kading (Josh Duhamel) ve Dedektif Russell Poole’un (Jimmi Simpson), bu cinayetlerle ilgili 2 farklı dönemde 2 farklı polisin soruşturmasını seyrediyoruz aslında. Netflix, diziyi bu dedektiflerden Greg Kading’in yazdığı “Murder Rap: The Untold Story of Biggie Smalls & Tupac Shakur Murder Investigations” kitabından uyarladı. Bence Unsolved muhteşem bir dizi, mutlaka izleyin. Rap seven sevmeyen herkes için sürükleyici ve merak uyandırıcı bir dizi. Unsolved, tek sezondan ve 10 bölümden oluşmakta.

Yıl: 2018

Yaratıcı: Kyle Long

IMDb: 7.9/10

 

4. Rhythm + Flow

Rhythm + Flow, Netflix’in hazırladığı bir müzik yarışması programı. Bu yarışmada, Tip “T.I.” Harris, Cardi B ve Change the Rapper’dan oluşan jüri ekibi, rap müziğin yeni süperstarını bulmak için sokaklara iniyor. Öncelikle ana jüri ekibi birçok başka ünlü MC ile beraber birçok bölgeden yetenekli rapçileri topluyor. Sonrasında toplanan rapçiler farklı alanlarda yeteneklerini sergiliyorlar. Her etapta bazıları eleniyor. Sona gelindiğinde finalistler sektörün en ünlü yapımcılarıyla hayallerindeki şarkıları kaleme alıyorlar ve performanslarını sergiliyorlar. Spoiler olmasın diye kazananı söylemiyorum ancak izledikten sonra kazanan MC’nin şarkılarını dinleyin bence, ben keyif alarak dinliyorum. Rhythm + Flow’un birinci sezonu, 10 bölümden oluşuyor.

Yıl: 2019-

IMDb: 7.6/10

 

5. Rapture

Hip-Hop’ın küresel kültür üzerindeki etkisi ele alan bu hareketli belgeselde, çığır açan sanatçılar kendi hayat hikayelerini paylaşıyor. Rapture’ın yayınlanmış olan tek sezonu 8 bölümden oluşuyor. Her bir bölümdeki isim, buraya nasıl geldiğini, ne zorluklar yaşadığını, aile ve arkadaşlarıyla ilişkilerini, stüdyo hayatlarını, kalabaklıkları nasıl peşlerinden sürüklediklerini ve çok daha fazlasını anlatıyor. Rapture’ın 8 bölümünde kendini anlatan isimler sırasıyla şunlar: Logic, Nas ve Dave East, T.I., G-Eazy, 2 Chainz, Rapsody, Just Blaze, A Boogie wit da Hoodie.

Yıl: 2018-

IMDb: 7.2/10

 

6. The After Party

Sürekli kovalayan ancak bir yere gelemeyen bir rapçi, hiç istemeyeceği nedenlerle internette viral hale gelince kariyerinin bittiğine inanıyor. Ancak en yakın arkadaşı onu “partiden sonra” çılgın New York City gecelerine götürdüğünde, imkansızı gerçekleştirmek için bir şans daha elde eder. Filmin başrolünde yer alan Kyle, Owen karakterine hayat veriyor. Kyle zaten gerçek bir rapçi, tanıyan-dinleyenleriniz vardır. Owen’ın en yakın arkadaşı Jeff’i de Harrison Holzer canlandırıyor. Netflix orijinal filmi olan The After Party, tam vakit geçirmeye uygun, eğlenceli, tabiri caizse çerezlik bir film. Büyük beklentileriniz olmadan kafa dağıtmak için açın. Filmde Wiz Khalifa, French Montana, DJ Khaled ve daha birçok rapçi de konuk oyuncu olarak yer alıyor. Konuk olan rapçilerin tamamını söylemiyorum çünkü izlerken bir anda karşınıza çıkmaları bence çok keyifli, o sürprizi bozmayayım.

Yıl: 2018

Yazan ve Yöneten: Ian Edelman

IMDb: 5.8/10

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

CHRIS BROWN ve YOUNG THUG ortak mixtape'ine hazır olun!

Sonraki İçerik

MIXTAPE nedir? Rap müzikte MIXTAPE ile ALBÜM arasındaki farklar nelerdir?

İlgili İçerikler