Londra’nın en büyük sokak giyim markası: TRAPSTAR

Mikey Trapstar, 2006 yılında ilk tohumlarını attığı ve 2008 yılında arkadaşlarıyla beraber, kendi çevresine kaliteli kıyafetler yapmak için Trapstar isimli markayı hayata geçirdi. Bugünlerde 400 milyon dolara yakın bir değere sahip olan marka, Mikey’nin söylediğine göre yalnızca iyi giyinme isteğiyle başladı.

“Biz sadece arkadaş grubu olarak iyi giyinmek istiyorduk. Modaya da ilgimiz vardı. İlk Trapstar ürünümüz pembe bir tişörttü. Telefonla onun fotoğrafını çekip MySpace’e koymuştuk. Ama satın alamıyordunuz o dönem.”

Trapstar’ın ilk alışveriş sistemi, pizza kutularında illegal bir şekilde başlamış. Henüz hiçbir yerde kaydı olmayan firma, o noktadan birçok rap sanatçısının giydiği ve hatta Central Cee‘nin vücuduna dövmesini yaptıracak kadar benimsediği bir marka haline geldi.

Central Cee, “23” albümü fotoğraf çekimi.

Trapstar’ın ünü, İngiltere’yle sınırlı kalmadı elbette. Markanın sokaklarla olan bağını Mikey Trapstar, “Trapstar, sadece kıyafetle alakalı bir şey değil. İnsanlarla beraber ilerliyor. Mesela Nike’ın sporla bir bağı var. Palace’ın da kaykayla. Trapstar’ın bağı sokaklarla. Biz her zaman underground müziğin elçisi gibi hareket ettik. Bazen sadece önceden bağ kurduğumuz sanatçılar popüler hale geldi.” şeklinde özetliyor.

İlk mağaza, JAY-Z ve Eminem & Rihanna turnesi

2010 yılında ilk mağazası açılan Trapstar için o tarihten sonra her şey hızla iyiye gitmeye başladı. 2011 yılında JAY-Z‘nin ilgisini çeken marka, Brooklynli rap sanatçısının şirketi Roc Nation‘ın bünyesine katılan ilk moda markası olmuştu. Roc Nation’a girmeleri, artık neredeyse bütün rap piyasasının onları tanıdığı anlamına geliyordu.

2014 yılında, Eminem ve Rihanna‘nın The Monster isimli ortak turnesi için hazırlanan merch’ün Trapstar markasının elinden çıkması, marka tarihinin en sükseli olaylarındandı.

Günümüz

NLE Choppa, Russ Millions ve ekibi, Trapstar ürünleriyle.

Trapstar, artık 400 milyon dolara yaklaşan değeriyle belki sokaklardan kopmuş ve kuruluş amacını biraz olsun terk etmiş gibi gözükebilir. Ancak marka hâlâ Londra’da düzenlediği pop-up etkinlikler, gece kulüplerinde gizli partiler ve çeşitli organizasyonlarla underground müzik piyasasına uzanmaya çalışıyor.

Marka, özellikle UK Drill icra eden rap sanatçıları için bir üniforma görevi görüyor. Elbette bunun dışındaki janralar ve ülkelerde de rapçiler tarafından düzenli olarak tercih edilen bir marka.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

ATİ242: "Psikolojik olarak iyi bir süreçten geçmiyorum."

Sonraki İçerik

A$AP Rocky ve Rihanna, neden çocuklarına RZA ve Riot isimlerini koydu?

İlgili İçerikler