Rap sanatçılarının yaptırdığı dövmelerinin ardındaki anlamlar

Geçmişten günümüze hip-hop kültüründe gördüğümüz birçok sanatçının vücudunda dövmeleri görmekteyiz. Dövme yıllardır sanatçılar için yazdıkları sözlerin yanında onlar için ikinci bir mesaj aracı olmuştur diyebiliriz. Dövmesi olan birçok sanatçının aynı zamanda en az birer tane de anlamlı dövmesi olduğunu söylersek yanılmış olmayız diye düşünüyorum. Bugün ise sizlere yakından tanıdığımız bazı sanatçıların sahip olduğu anlamlı dövmeleri ve anlamlarını aktarmak istiyorum.

 

Beyoncé & JAY-Z

4 rakamı Carters için uzun yıllardır önemli bir yere sahip. İkisinin de isminde 4 rakamı bulunan albümü olmasının yanı sıra ikisinin de doğum günü doğdukları ayın 4’ü ve evlilik yıl dönümleri de Nisan ayının 4’ü. Bu önemli rakamı yaşatmak ve sonsuza kadar kendileriyle taşımak için Beyonce ve JAY-Z çifti, sol yüzük parmaklarına roma rakamlarıyla 4 yazdırdılar. Bir zamanlar JAY-Z’nin aldatma iddiaları ortaya çıktığı dönemde Beyonce’un dövmede 4’ü değiştirecek bazı değişiklikler yaptığı söylense de sonrasında dövme solduğu için dövmeyi tazeletirken bazı değişikliklere gittiği açıklandı.

 

21 Savage

Bazı insanlar tarafından haç dövmesi sanılsa da 21’in alnında bulunan dövme aslında bir hançer dövmesidir ve oldukça derin bir hikayeye sahiptir. Yıllar önce 21 ve kardeşi ellerinin üzerine Scarface’ten bildiğimiz Tony Montana’nın bıçağının dövmesini yaptırmak istediler. Ama kardeşi işi biraz farklı bir boyuta taşıyıp dövmeyi yüzüne yaptırdı. 21 ise kardeşi bıçaklanarak öldürüldükten sonra onu ve anısını yaşatmak için aynı dövmeyi yaptırdı.

 

Drake

Bu dövmede görüldüğü üzere babasının vesikalık bir portresi çizilmiş fakat bu sıradan bir vesikalık değil aslında hapishaneye girerken çekilmiş sabıka fotoğrafının bir çizimidir. Ailesi, Drake küçük yaşlardayken boşanmış ve babası da hapse girmiştir. Bu dövme, Drake için babasının geçirdiği karanlık ve zor günleri hatırlatıcı bir özelliğe sahip.

 

Eminem

Eminem’in kendisi için özel insanlar konusunda ne kadar hassas olduğunu en basitinden kızıyla alakalı olaylardan zaten biliyoruz. Dövmelerinde de aynı şekilde kendisi için çok özel insanlara yer veriyor. D12 üyesi Proof ya da amcasının portrelerini vücudunda taşıyor. Ancak Eminem aynı zamanda nefret ve kin duyduğu insanlara dair bazı şeyleri de dövme olarak yaptırmış durumda. Karnında bulunan dövmede eski eşi Kim’in temsili mezarının dövmesi bulunuyor ve altında “Rot In Pieces” yani “Parçalar Halinde Çürü” yazıyor.

 

Lil Wayne

Lil Wayne’in vücudunda belki şu an sayısını net olarak bilmediğimiz kadar dövme var ve belki hepsinin ayrı ayrı çok derin anlamları var fakat en ikonik olanı göz kapaklarında ve alnının ortasında bulunan dövmeler. Yalnızca gözleri kapalıyken görebildiğimiz “Fear God” dövmesi kendisinin İncil’e ve dinine olan bağlılığını, aidiyetini gösteriyor. Alnının tam ortasında bulunan C harfi ise annesinin adının (Cita) ve soyadının (Carter) baş harflerini temsil ediyor.

 

Snoop Dogg

Snoop Dogg, 2011’de Nate Dogg’un cenazesinin ardından vefat eden kuzenine olan saygısını göstermek ve onu sonsuza dek yaşatmak için Nate’in portresiyle birlikte “All Doggs go to Heaven” (Tüm Dogg’lar Cennete Gider) dövmesini yaptırdı.

 

2Pac

Muhtemelen hip-hop tarihinin en ikonik dövmelerinden biri hatta ilki diyebileceğimiz Thug Life dövmesi. 90’ların başında Tupac, bazı medya şirketleri tarafından suçu ve şiddeti teşvik etmesi sebebiyle suçlandı. Bunun üzerine Tupac, aslında bir kısaltma olan ve açılımı “The Hate U Give Little Infants F*cks Everyone.” yani “Çocuklara Verdiğiniz Nefret Herkese Bela Olur.” gibi çevirebileceğimiz Thug Life dövmesini yaptırdı. Tupac’ın başlattığı bu farkındalık üzerinden günümüze kadar birçok çalışma yapıldı ve bu baskı üzerine savaş hala devam etmekte.

 

XXXTENTACION

X, piyasada tanındığı ilk günden itibaren dövmeleriyle ve yüz hatlarıyla piyasa için ikonik bir surat olmuştu. En göze çarpan dövmelerinden biri de şüphesiz ki sol kaşının üstündeki “Alone” yani “Yalnız” dövmesi. Bu dövmenin anlamı kendisine sorulduğunda ise şu şekilde cevaplamıştır: “Yalnızlık benim için bu dünyadaki en büyük kavram. Yalnızlık tam anlamıyla benim idolümdür. İnsanlar ister bir ilişki içinde olsunlar, isterlerse binlerce insanın arasında olsunlar yine de yalnızlardır. Yalanlarımız, günahlarımız insanlar tarafından bilinmiyor. Kimse senin hikayeni bilmiyor, kimse senin hislerini bilmiyor ve bu yüzden kimse seni gerçekten anlamıyor. Dolayısıyla hepimiz yalnızız.

 

Yazan: Egemen Emekli

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Otobiyograflerini yazmış rap sanatçıları: Eminem, JAY-Z, 50 Cent ve diğerleri

Sonraki İçerik

SPOTIFY duyurdu: Türkiye'de yaz mevsiminin en çok dinlenen şarkıları belli oldu!

İlgili İçerikler