JEFE ile P.A.$$$.A albümü üzerine söyleşi: Albümle ilgili tüm detaylar!

Jefe‘nin debut albümü P.A.$$$.A çok yakında bizlerle olacak. Geçtiğimiz haftalarda albümün ilk çıkış parçası HOME PARTY, müzik videosuyla beraber yayınlanmıştı.

Albüm, yayınlanmaya bu kadar yaklaşmışken Jefe ile albümün detaylarını konuşup sizlere toplu bir şekilde sunmak istedik. İçeriğin geri kalan kısmında yer alan her bir yazı birebir Jefe’nin ağzından çıktı. Bunu da belirttikten sonra devam edelim. Söz Jefe’de!

 

Albüm ismi

Albümün konsepti ve fikri kaderimin yazıldığı tarihten itibaren başlamış olabilir. Doğma büyüme Bayrampaşa/Cevatpaşa Mahallesi’ndenim ve  ilk kaydettiğim demolardan bu yana bütün kariyerimi bir hikaye gibi devam ettirmeyi hayal ediyordum. Bununla beraber çocukluğumdan bu yana bir şekilde üstüme yapışmış “Paşa” lakabı hem de kendimi en iyi hissettiğim yerin adıyla beraber albümün isminin biraz afillenmiş şekilde “P.A.$$$.A” olması kaçınılmazdı.

Albüm konsepti

Konsept genel olarak yaşadıklarımı anlayabildiğim yaşlarımdan 18 yaşıma kadarki hayatımı ele alıyor. Bu nedenle albümde yazdığım her satıra güveniyorum. Ufak bir liste yapmak gerekirse şöyle örneklendirebilirim:

Albümün ismini taşıyan “P.A.$$$.A” adlı şarkı gerek altyapısıyla gerek konu bakımından dostlarım Cambaz (Emin Soy), Bekom (Berkay Testici) ve Oko (Okan Sancaktar) başta olmak üzere aynı anda gözle gördüğümüz, hissettiğimiz bizim veya mahalledeki diğer insanların yaşadığı olayları ele alıyor. Albümde Bayrampaşa’yı yorumladığım birçok dörtlük var fakat bu şarkıda başlı başına agresif bir şekilde burada neler olduğunu dile getiriyorum.

“Cambaz sürer faça şahin 10 dakikada konumda,
Bi’ yaygara kopar bu gece heyecanlar dorukta,
Oko sakinleştirmezse demek ki bi’ sorun var,
Dişlerin düşer diline ve ardından konuşmam.”

Jefe ve Berkay Testici, Home Party klip çekimlerinden.

İkinci olarak albümün düşüş kısımlarından Belamı Arıyorum geçirdiğim bir kaza sonucu zor bir dönemde etrafımda dönen tüm olayları, hatta elde olan veya olmayan sebeplerle kaybettiğim her şeyi daha gerçekçi bir şekilde anlattığım bir şarkı. Uzatmaya gerek yok her şey açık ve net 😉

Son olarak 30 Nisan’da albümün ilk single’ı olarak çıkan ve Tepki’nin bana eşlik ettiği Home Party. Pandemi henüz etkisini yeni gösterirken yasaklar nedeniyle odamda çok vakit geçirdiğim bir dönemde gördüğüm rüyalardan yola çıkarak dile getirdiğim bir şarkı. Aslında konsept ve klip olarak ne kadar eğlenceli gözükecek olsa da bahsettiğim konular pandemi dönemi kocaman bir parti olsaydı neye benzeyebilirdi sorusunun cevabını verir nitelikte.

Sanırım burada ilk kez dile getiriyorum, Home Party şarkısını yaptıktan sonraki gelen geri dönüşler ve Uğur Öztürk’ün fikirleriyle albümü en baştan tekrar yaptığımızı söyleyebilirim.

 

Uğur Öztürk etkisi

Benim tanımımla “TURKISH DR. DRE UĞUR ÖZTÜRK” ilk tanıştığımız günden beri gerek hayatım gerek müziğim konusunda her zaman iyi bir yol gösterici oldu ve asla bıkmadan bütün odağıyla albüm liriklerinden mix işlerimlerine kadar her işin başındaydı. Bu yüzden kapakta adımın üstünde adı ve albüm tracklist’ini duyurduğum dövmede “ALL PRODUCED BY UĞUR ÖZTÜRK” kısmını sonuna kadar hak ediyor, gururla taşıyacağım. P.A.$$$.A albümü ne kadar benimse bir o kadar Uğur Öztürk’ündür.

 

Düetler

Albümde gündelik hayatımda müziklerine güvendiğim 4 isim bulunuyor: Uğur Öztürk, Tepki, Motive ve Zen-G. Tepki ile her zaman üretim havası yakalayamadığımız için ufak tefek birkaç savaşla beraber albüme 2 düet yaptık. Motive ile zaten uzun süredir elimizde olan İspanyol Paça ve daha yaklaşık 11-12 yaşlarında tanıştığım, son aylarda tekrardan kontakt kurduğum Zen-G ile beraber Ortak şarkısını seslendirdik. Belki her ikisini de kliple taçlandırıyor olabiliriz :))). Domine şarkısında da tüm albümde olduğu gibi bana Uğur Öztürk eşlik ediyor. Mix ve mastering koltuğunda da haftalarca tüm enerjisini bu işe katan Barbaros Göçmen yer alıyor.

Tepki ve Jefe.

Yapım aşaması

Genel hayatımdan bahsettiği için albümün yapım aşamasında birçok olay yaşadık fakat en enterasanı albümü neredeyse 3-4 kez en baştan kaydetmem ve defalarca tüm albümü tekrardan yapmamız aslında. En başta Dincy ile başladığım albüme gerek Uğur Öztürk’le tanışmam, gerek dahil olduğum label’dan ayrılmam ve farklı sebeplerle birkaç kez sıfırdan başladık. Onun dışında Belamı Arıyorum’da bahsettiğim çalıntı araçla kaza yaptığım konu, albümde eksiklik hissettiğim için en güvendiğim şarkılardan biri olan Domine’yi sadece birkaç saatte yapmamız gibi durumlar. Bu liste uzar gider.

 

Böylelikle 30 Nisan’da Home Party klibi ile başlayan P.A.$$$.A albümü 2021 yılının ortalarında yayınlanacak. Bu albüme gerek hikayeleriyle gerek fikirleriyle katkıda bulunan başta Tepki, P.A.$$$.A ailesi, Uğur Öztürk, Barbaros Göçmen, İlyascan Feno Çalış, The Maze Records ve Houze İstanbul ailesi olmak üzere herkese kocaman bi’ eyvallah! Bu sadece bir albüm değil, bütün Bayrampaşalı dostlarımdan birer parça.


Daha önce P.A.$$$.A albümünün tracklist’ini size aktardığımız bir içerik hazırlamıştık, buraya tıklayarak o içeriğe ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 7 MAYIS 2021 | DA POET, TRIPPIE REDD, LIL ZEY, NIGHT LOVELL ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

HIGH HERO ile RÖPORTAJ! "Ben, sen, biz biliyoruz ki GRAFFITI bir sanat."

İlgili İçerikler