Young Thug’ın idollerine adadığı mixtape: JEFFERY

Young Thug‘ın 26 Ağustos 2016’da çıkardığı mixtape’i JEFFERY, hâlâ birçok kişiye göre Atlantalı rap sanatçısının kariyerindeki en iyi işlerden.

Kapak tasarımı, oturaklı düetleri, Gunna gibi bir ismi rap piyasasına tanıtması; bu mixtape’i değerli kılan bazı argümanlar. Bunun dışında tracklist’e bakıldığı zaman şöyle bir detay göze çarpıyor. Bonus olarak eklenen Pick Up The Phone isimli parça dışında, her parça bir kişinin adını taşıyor. Young Thug, doğum adı olan JEFFERY’yi mixtape’in adı olarak seçerken, onu etkileyen bazı insanların isimlerini de şarkılara vermek istemiş. Peki bu isimler kimler? Gelin onlara bakalım.

Wyclef Jean

İlk şarkının ismi Nel Ust Wyclef Jean veya kısaca Wyclef Jean‘e adanmış. Jean, Haiti doğumlu bir rap sanatçısı. Daha çok kurucu üyesi ve gitaristi olduğu hip-hop grubu The Fugees‘un bir üyesi olarak tanınıyor. Solo kariyerinde de bugüne kadar 9 stüdyo albümü, 1 toplama albüm, 2 EP ve 25 adet single çıkardı.

 

Floyd Mayweather (feat. Travis Scott, Gucci Mane & Gunna)

İkinci şarkı, özellikle son dönemin en başarılı boksörlerinden Floyd Mayweather‘in adını taşıyor. Mayweather, 2017 yılında Connor McGregor’u yenip kariyer rekorunu 50-0’a getirdiğinden beri profesyonel olarak boks yapmıyor. Birçok otorite tarafından tarihin en iyilerinden olarak anılan Floyd, şu günlerde emekliliğinin tadını çıkarıp zaman zaman özel boks etkinliklerinde ringe çıkıyor.

 

Swizz Beatz

Bu şarkı da hip-hop tarihinin önemli prodüktörlerinden olan Swizz Beatz için. New York’un Bronx bölgesinde doğup büyüyen Swizz, ailesinin plak şirketi olan Ruff Ryders‘daki işleriyle ve özellikle de şirketinin sanatçılarından DMX ile beraber gerçekleştirdiği çalışmalarla kendisine önemli bir yer edindi. Swizz Beatz’in elinden çıkan bazı beat’ler: DMX – Ruff Ryders’ Anthem, Kanye West – Ultralight Beam, Busta Rhymes – Touch It.

 

Future Swag

4. şarkı, Young Thug’ın aynı onun gibi Atlanta’dan gelen yakın arkadaşı Future için hazırladığı bir şarkı. Young Thug, şarkının içeriğinde Future ile alakalı herhangi bir şey söylemezken, her daim iyi cümlelerle andığı ve sık sık beraber şarkı da yaptığı arkadaşının adını şarkıya vererek onu onurlandırmış.

 

RiRi

Young Thug, Barbadoslu pop sanatçısı Rihanna‘yı andığı bu şarkının nakaratında da RiRi’nin hit şarkısı Work‘ün nakaratından alıntı yapmıştı.

 

Guwop (feat. Quavo, Offset & Young Scooter)

Young Thug’ın Migos grubundan Quavo ve Offset‘in yanında Young Scooter‘ı da alıp kayda girdiği bu şarkı, trap müziğin ilk icracılarından olarak görülen Atlanta rap’i efsanesi Gucci Mane‘e adanmış. Gucci Mane, kendi lakaplarından olan Guwop kelimesini daha önce şu şekilde açıklamıştı: God, Unity, Wisdom, Opportunity & Power. Bu kelimeler de sırasıyla Tanrı, Birlik, Bilgelik, Fırsat ve Güç anlamlarına geliyor.

 

Harambe

Harambe, 28 Mayıs 2016 tarihinde öldürülen bir gorilin adı. Hayvanat bahçesinde gezinen bir çocuğun Harambe’nin kafesine düşmesi sonucu, Harambe’nin çocuğa bir zarar vereceği endişesiyle böyle bir karar alınmıştı. Bu olaydan etkilen Young Thug, Harambe’yi anmak adına mixtape’teki şarkılardan birine bu ismi vermiş.

 

Webbie (feat. Lil Duke)

Webster Gradney Jr. veya bilinen sahne adıyla Webbie, Louisiana’dan çıkan bir rap sanatçısı. Özellikle Boosie Badazz ile yaptığı şarkılarla tanınan Webbie, Young Thug’ın idollerinden biri olsa gerek ki bu mixtape’in içinde kendi adına yer bulmuş.

 

Kanye West (feat. Wyclef Jean)

Üzerine açıklama yapmaya gerek olmayan bir isim. Hip-hop’ı seven birçok kişi için ilham kaynağı: Kanye West.

Young Thug’ın bu şarkıda bir diğer idolü Wyclef Jean’i düet olarak alması da kayda değer bir detay.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Spotify açıkladı: Türkiye'de yaz boyunca en çok dinlenen 20 şarkı!

Sonraki İçerik

JAY-Z, Travis Scott ve diğerleri: Rap'in yıldızları blackjack turnavasında

İlgili İçerikler