TUPAC SHAKUR’dan ilham alan 5 rapçi

Tupac Shakur, henüz 25 yaşındayken silahlı saldırıya uğrayıp hayata gözlerini yummuş bir rapçi olmasına rağmen sanatçılar başta olmak üzere milyonlarca insana ilham olmuş bir karakter. Şarkılarından değindiği konular ve vizyoner kişiliğinin yanı sıra özellikle siyahi haklarını savunan aktivist tarafı, onu bu kadar insanın nezdinde efsane kılıyor. 2Pac, yaşına rağmen olgun düşünceleri, kendini her an geliştirmesi ve sanatın birçok alanında yaptığı çalışmalarla birçok rapçinin ilham kaynağı.

Ben de bu içerikte 2Pac’tan ilham alan rapçiler arasından rastgele seçtiğim 5’ini ve onun hakkında sarf ettikleri sözleri derliyor olacağım.

 

Kendrick Lamar

Kendrick Lamar, Tupac’ın büyük bir hayranı. Hatta Camptonlı rapçinin To Pimp a Butterfly albümünün ismi az kalsın Tu Pimp a Caterpillar olacakmış. Baş harflere dikkat ederseniz TuPaC kelimesi ortaya çıkıyor. Kendrick Lamar, hem müziğiyle hem de verdiği demeçlerle Tupac sevgisini birçok kez dile getirdi. Kendrick, Tupac’ın bir ölüm yıldönümünde şu şekilde konuşmuştu: “Seni ilk gördüğümde 8 yaşındaydım. O anki hislerimi anlatmama imkan yok. Duygu, heyecan, sevinç ve şevk dolu. 20 yıl sonra, o an hissettiklerimin ne olduğunu tam olarak anladım.”

Eminem

Eminem, Tupac’ın hem müziğinden hem de kendini ifade etme stilinden oldukça etkilenen bir isim. Eminem, Paper dergisinde “Röportajlarından büyülenmiştim ve ‘Söyledikleri ne kadar doğru'” diyordum. Röportaj yapan kişiler ona zor sorular da sorsa bir şekilde o baskın olurdu. İnanılmazdı, tam anlamıyla bir süperstar’dı.” diyor Pac hakkında. Zaten Eminem’in tanındığı dönemde denk gelemeseler de Tupac’ın ölümünün ardından hazırlanan albüme Eminem de verse vererek destek olmuştu. Em, Pac hakkında yine Paper dergisinde “‘Bir şey’ gibi hissettiren şarkıları nasıl yapmam gerektiğini öğrenmemi sağlayan ilk kişiydi.” diyor.

Tory Lanez

Mahlasını bile The Notorious B.I.G.’den esinlenerek ortaya çıkaran Tory Lanez, en büyük ilham kaynaklarından biri olarak Tupac’ın albümlerini göstermişti. 2013’te Pigeons and Planes’e konuşan Lanez, “Tupac, normal sohbette anlatılamayacak hikayeler anlattı. Hayatımda anlatamayacağım bazı hikayeler var. Müzik bana bazı şeyleri açıklamam için çıkış yolu sağlıyor. Müzik bana, hayatımı, hikayemi ve bakış açımı paylaşmam için bir platform oldu. Bunu Tupac’tan daha iyi yapabilen kimse olmadı.” demişti.

J. Cole

J. Cole, Tupac’ın çok büyük bir hayranı ve defalarca en sevdiği rapçi olarak onu gösterdi. Örneğin Blurred Culture’a verdiği röportajda, “Pac, en sevdiğim rapçi. Rap yapmaya başlamadan önce de en sevdiğim rapçi oydu. Sadece örnek aldığım havalı adam… 7-8 yaşlarında bile Tupac’ın eski albümlerini dinlediğimde, ne kadar gerçek olduğunu hissedebiliyordum.” demişti.

YG

YG bir keresinde okula dönme sebebinin Tupac olduğunu söylemişti: “Onun kafiyeleri şiir gibiydi. Yine de daha iyi olmak istiyordu. Ben ise liseden mezun olmamıştım. Sonra dedim ki ‘Okula geri dönmek istiyorum.’ Tupac öldüğünde 6 yaşındayım. Ben West Coast müziğinin içine doğmuştum. Sonra büyüdüm ve gerçek anlamda dinlemeye başladım. Fark ettim ki Pac benim de aşina olduğum şeyler hakkında konuşuyor. Gerçekten siyahi kültürüyle alakalı konuşuyor. Bazı insanların hayatlarında bir baba figürü yoktur ve Tupac’a bakıp onu hayatlarına bir baba figürü olarak alırlar.”

Bonus: Nas

“İlham alma” konseptinin dışına çıktığından Nas’ı bonus olarak eklemek istedim. O günlerde, Nas ve Tupac rakipti ve aralarının çok da iyi olduğu söylenemez. Ancak Tupac’ın ölümünden kısa bir süre önce uzlaşmaya gittikleri söyleniyor. Nas, zamanda geriye gidebilse Tupac ile Biggie’nin aralarındaki gerginliği gidermeye uğraşacağını söylüyor. Nas, HBO’da katıldığı Any Given Wednesday programında “Onlara öleceklerini ve bunun etkisini gerçekten anlatırdım. Dünya bir hip-hop gezegeni olacaktı, 95’tekinden bile fazla. Liderler onlardı.” demişti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Başarılı 10 prodüktöre sorduk: "Bu işe yeni başladığımda keşke bana söylenseydi" diyeceğin bir tüyo verir misin?

Sonraki İçerik

THE MAZE ENTERTAINMENT, önümüzdeki süreçte yayınlayacağı projeleri açıkladı

İlgili İçerikler