JACK HARLOW kimdir?

Jack Harlow, özellikle 2021 yılına damga vuran rapçilerden biriydi. 2018 yılında kafetaryada çalışan birisi nasıl oldu da 3 yılda Spotify’da en çok dinlenen rapçilerden biri haline geldi?

Bu yazının yazıldığı sıralarda Jack Harlow, 42.6 milyon aylık dinleyicisiyle dünyanın en çok dinlenen rapçileri arasında ilk 10’da yer alıyor. Gelin Harlow’un çocukluk yıllarına, rap müziğe attığı ilk adıma, hayatını değiştiren DJ Drama ile tanışmasına, WHATS POPPIN ve INDUSTRY BABY şarkılarıyla şaha kalkan kariyerine hep beraber ışık tutalım.

Jackman Thomas Harlow, 13 Mart 1998’de Shelbyville, Kentucky’de dünyaya geldi. Ailesinden Fransız ve İrlandalılık kökenleri de olan Harlow, 12 yaşında ailesiyle beraber Louisville’e taşındı. Okuldan arkadaşı Copeland ile Guitar Hero mikrofonu ve laptop kullanarak rap yapmaya başladı. Birlikte hazırladıkları Rippin’ and Rappin’ isimli CD’yi okudukları Highland Ortaokulu’nda sattılar. Jack Harlow, 13 yaşına geldiğinde ilk profesyonel mikrofonunu satın aldı ve Mr. Harlow adı altında ilk mixtape’i Extra Credit‘i kaydetti.

2015 yılında “sonaBLAST!” isimli plak şirketinden ilk resmi EP’si The Handsome Harlow’u yayınladı. Lise hayatında yavaş yavaş ünlenmeye başlayan Harlow, 900-1000 kişilik salonlarını doldurmaya başladı. Mart 2015’te Vince Staples ile tanıştı. 2016 yılı Jack Harlow’un kariyeri için önemli bir basamak yılıydı çünkü kendi label’ı ve kolektifi Private Garden’ı kurdu. Kolektif altındaki ilk projesi 18 adını verdiği mixtape’ti. O yılı lokal festivallerde performanslar sergileyip kendisine kitle toplamaya çalışarak geçirdi. 2017 yılında Gazebo isimli mixtape’ini yayınlayan Harlow, 2018 başına kadar bu mixtape’in turnesi kapsamında 14 farklı şehirde konser verdi. 2018 Mayıs’ta ise “Portugal. The Man” isimli rock grubunun turnesine dahil olup onların sahnesine ortak oldu.

Atlanta ve hayatını değiştiren olay

DJ Drama & Jack Harlow

2018 yılı Jack Harlow için belki de en hayati yıldı. Atlanta’ya taşınan Harlow, müzikten yeterli gelir elde edemediği için Georgia Eyalet Üniversitesi’nin kafetaryasında çalışmaya başladı. Orada işe girdikten 1 ay sonra bir stüdyo session’ı sırasında DJ Drama ile denk geldi. Bu denk gelme, Harlow’un hayatını değiştirecekti. Jack Harlow’un yeteneğini gören ve onda bir potansiyel olduğuna inanan DJ Drama, Harlow’u Atlantic Records’un bünyesinde iş yaptığı Generation Now isimli plak şirketine aldı. Bu imzayla beraber Jack Harlow’un kariyeri ve hayatı inanılması güç bir hızla yükselmeye başladı.

Ağustos 2018’de Generation Now bünyesindeki ilk işi olan Loose isimli mixtape’ini yayınlayan Harlow, 2019 BET Hip-Hop Ödülleri’nde En İyi Mixtape dalında adaylık elde etti. Artık rap piyasasının büyük bölümü de Jack Harlow adını tanımaya başlamıştı. Harlow, 2019 yılında EST Gee, 2forwOyNE ve Bryson Tiller düetlerinin de olduğu Confetti isimli mixtape’ini yayınlamış ve hız kesmeden yeni mixtape’i Sweet Action için çalışmalara geçmişti.

Takvimler Ocak 2020’yi göstermişken Sweet Action isimli EP’sinin çıkış parçası WHATS POPPIN’i yayınladı. Şarkı özellikle TikTok’ta büyük bir infial yarattı, kısa sürede milyonlarca dinlenme ve görüntülenmeye ulaştı. Şarkı, Harlow’un sonunda istediği gibi bir hayat ve kariyer inşa etmesi için bütün kapıları ardına kadar açmıştı. 13 Mart 2020’de yani Jack Harlow’un doğum gününde WHATS POPPIN şarkısının da dahil olduğu 7 şarkıdan oluşan SWEET ACTION isimli EP yayınlandı.

İlk stüdyo albümü ve INDUSTRY BABY çılgınlığı

Lil Nas X ve Jack Harlow, INDUSTRY BABY performansı. (2021 VMAs)

Harlow, 2020 yaz mevsiminde XXL dergisinin her yıl yaptığı ve yeni yükselen genç rap sanatçılarına yer verdiği Freshman Class‘ta yer aldı. 2020 sonuma geldiğimizde Jack Harlow, Tyler Herro isimli şarkısını yayınlamış ve artık ilk stüdyo albümü için yola çıkmıştı. Beklenen açıklama da 2 Aralık’ta gelmiş ve Harlow, ilk stüdyo albümünün adını That’s What They All Say olarak duyurmuştu.

That’s What They All Say, 11 Aralık 2020’de Lil Baby, Big Sean, Chris Brown, Adam Levine, EST Gee, Static Major, Bryson Tiller, Tory Lanez, DaBaby, Lil Wayne gibi konuk sanatçılar eşliğinde yayınlandı. Bu başarılı albüm sonrası 2020 sonundan 2021 yaz mevsimine kadar konserler, programlar, ödül törenleri şeklinde geçen yoğun bir dönem yaşayan Harlow, 23 Temmuz’da Lil Nas X’in INDUSTRY BABY şarkısına konuk oldu ve bu şarkı da sanatçının ününe ün kattı. Milyar dinlenmelere ulaşan şarkı, Jack Harlow’u -bu yazının yazıldığı sırada- dünyanın en çok dinlenen rapçileri arasında ilk 10’a kadar taşıdı.


Son güncelleme: 10 Ocak 2022

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

CAPITAL BRA, Adidas için ayakkabı tasarladı: "Berlin lebt"

Sonraki İçerik

CORDAE'nin yeni albümünün harika düet kadrosu: Eminem, Freddie Gibbs, Gunna ve diğerleri!

İlgili İçerikler