ARDA GEZER’in EP’si EPISODE 1 nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Bu yıl, Hidra’nın C-137 ve Şehinşah’ın 666 albümlerindeki prodüksiyonları ile öne çıkan Arda Gezer, ilk solo projesi Episode 1‘i dün gece yayınladı.

6 şarkıdan oluşan EP’de Kaya Giray, Zen-G, Şehinşah, Helineda, Hidra, Ati242, Lia Shine ve Kozmos yer alıyor. EP’yi 3 kez baştan sona döndürdüm ve incelemek istedim.

Şarkı şarkı inceleyip, daha sonra genel bir Arda Gezer değerlendirmesi yapmak daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. Çok uzun bir proje olmadığından dolayı da bunu kolayca yapabilirim.

 

Arda Gezer – Bi De Bana Sor (feat. Kaya Giray & Zen-G)

EP’nin ilk parçası bana hiç hitap etmeyen bir şarkı. Kaya Giray, son dönemde iyiden iyiye kendisine dinleyici bulmaya başlayan arabesk soslu pop benzeri bir vokal ile şarkıya giriyor. Zen-G de daha önce yaptığı işlerle bu vokale uyum sağlayabilecek birisi, öyle de olmuş. En azından uyumlu bir ikili denebilir. Dediğim gibi bana hiç hitap etmeyen bir şarkı, çok da yermek istemiyorum o nedenle. Ama klibin bu şarkıya çekilmesini istemezdim, bunu söyleyebilirim rahatlıkla.

 

Arda Gezer – Nedeni Var (feat. Şehinşah & Helineda)

2. şarkıda Şehinşah’ın girmesiyle bir rahatladım, ‘oh be’ dedim. Öncelikle bunu belirteyim. Şehinşah, 666 ve Kunteper’den farklı bir şeyler denemiş, güzel olmuş bence. Özellikle mumble gibi söyleyerek alçalıp, sonra tertemiz bir flow ile yükseldiği kısım baya hype olmuş. Helineda için diyecek bir şey bulamadım çok fazla. Yani ne iyi ne kötü bence. İkilinin uyumu asıl önemli kısım diye düşünüyorum, ancak o da pek tatmin etti mi? Tartışılır. Fena şarkı değil ancak albümün iyilerinden değil bana kalırsa.

 

Arda Gezer – Hawaii (feat. Hidra & Ati242)

Merak ettiğim şarkılardan biriydi kesinlikle. Ati242’nin GHETTO STAR sonrası sessizliği, Hidra’yla birliktelikleri vs. Şarkıya önce Hidra giriyor, güzel de giriyor. Ati’nin verse’ü de son dönemdeki işlerine göre daha iyi ancak şarkı sanki 2 alakasız verse’ün rastgele birleştirilmesinden oluşmuş gibi. Nakarat da pek tatmin edici olmayınca güzel ama havada kalmış bir şarkı çıkmış bence ortaya. Verse’lere ayrı ayrı baktığımız zaman gayet iyi, ancak birliktelik biraz havada kalmış dediğim gibi.

 

Arda Gezer – Bu Gece Arama (feat. Lia Shine)

EP’nin en iyi şarkılarından birine geldik, en azından bana göre. Lia Shine üstüne koya koya devam ediyor. Uzun süre önce Instagram hesabından paylaşmıştı bu şarkıyı. Bekliyordum, sonunda yayınlandı. Yine çok iyi nakarat, tamamlayan verse’ler. Aynı çizgide biraz daha farklı işler bekliyorum ondan, ki gelecektir de. Lia Shine, 2020 yılının iyi geldiği nadir isimlerinden. Umarım böyle devam eder.

 

Arda Gezer – Drama (feat. Kozmos)

Ben de şaşırdım ama EP’nin beğendiğim şarkılarından oldu Kozmos’un Drama isimli şarkısı. Bixi Blake’e benzettim ilk girdiğinde. Kozmos’tan duymayı beklemediğim bir flow, karanlık ve bence EP’nin en iyi altyapısı ile güzel bir şarkı çıkmış ortaya.

 

Arda Gezer – Umarsız (feat. Hidra)

Geldik son şarkıya. Hidra’nın kapanış şovu gibi bir şey olmuş. Hidra bam güm girişmiş şarkıya, çok da iyi yapmış. Arda Gezer ile uyumlarını zaten C-137’de de görmüştük. Çok iyi alan açıyor ona Arda Gezer. Hidra da bulduğu alanları değerlendiriyor tabii ki. Biraz futbol yorumu gibi oldu ancak bu şekilde en doğru anlatımı yapabildiğimi düşünüyorum.

 

Arda Gezer yorumu

Gelelim Arda Gezer’in genel Episode 1 performansına. Altyapılar kötü mü öncelikle? Bence değil, gayet iyiler piyasa ortalamasında. Ancak böyle solo prodüktör işlerinde ben deneysel işler de arıyorum her zaman. Yani ‘üf ne beat’ti o?’ denecek bir altyapı yoktu bence. En iyi altyapı dediğim gibi Kozmos’un Drama isimli şarkısındakiydi. 666’da daha iyi beatler vardı mesela Arda Gezer’in yaptığı. O nedenle ortalama bir not vermek durumundayım. Bu projenin bir 6 şarkılık daha devamı olacak diye duymuştum. Umarım orada daha deneysel, şarkıdaki MC’den bile öne çıkan altyapılar duyabiliriz.

Total
0
Shares
1 Yorum
  1. dibine kadar karma comp. destekçisi olarak şunu söyleyebilirim, tertemiz bir inceleme olmuş. resmen içimden geçenler alınıp “çat!” diye siteye vurulmuş. daha sıkı takipçiniz olacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KUNTEPER ne demek? ŞEHİNŞAH, KUNTEPER şarkısında aslında ne anlatıyor?

Sonraki İçerik

HIP-HOP ARTIK OLİMPİYATLARDA OLACAK!

İlgili İçerikler