VIRGIL ABLOH kimdir?

O, daha çok moda ve tasarım alanında iş yaptı. Ancak Virgil Abloh‘un kaybı yalnızca moda dünyası için değil, yaptığı işler nedeniyle hip-hop, ondan ilham alan yüzlerce tasarımcı veya estetik bakış açısı olan her insan için büyük bir kayıp oldu.

Virgil’ın kaybı herkes için büyük bir şok oldu çünkü kendisi uzun süredir kimseye söylemeden angiosarkoma ile savaşıyormuş. Abloh maalesef bu savaşı kaybetti. Virgil Abloh, gerçekleştirdiği tonlarca büyük işin üstünde unvan olarak son 3 yıldır Louis Vuitton‘ın sanat yönetmenliğini ve 2012 yılından beri de kendi kurduğu moda markası Off-White‘ın CEO’luğunu üstleniyordu.

30 Eylül 1980’de Gana’dan ABD’ye göç etmiş anne ve babanın çocuğu olarak Rockford, Illinois’da doğan Virgil Abloh, gençlik yıllarda daha çok binalara ilgi duymuş ve üniversite diplomasını inşaat mühendisliği, yüksek lisans diplomasını ise mimarlık üzerine almıştı. Yüksek lisansına devam ederken kampüsteki bir binayı tasarlayan Rem Koolhaas’la gerçekleştirdiği sohbetler sonrası mimarlıktan çok modaya yönelmeye başladı. Böylece mimarlık okumaya devam ederken çeşitli kıyafetler tasarlamaya ve The Brilliance isimli blog için tasarım, moda üzerine yazılar yazmaya başladı.

Kanye West ile tanışması

Kanye West & Virgil Abloh

Chicago’da yer alan bir baskı dükkanında Kanye West’e rastladı ve bu rastlantı Virgil’ın kariyeri için bir dönüm noktası oldu. Virgil Abloh ve Kanye West, tanıştıkları andan itibaren iyi anlaşmaya başladı ve ikili, 2009 yılında beraber Fendi’de staj yapmaya Roma’ya gitti. Abloh, Fendi stajında yaptığı işlerle Louis Vuitton’ın CEO’su Michael Burke’ün dikkatini çekti. Ertesi yıl Virgil Abloh ve Kanye West’in sanatsal işlerde partneri olan Don C, Chicago’da moda üzerine bir dükkan açtı. Kanye West ile iyice yakınlaştı ve sonunda Kanye, Virgil Abloh’tan DONDA isimli kreatif ajansının başına geçmesini istedi. Bu isteği geri çevirmeyen Virgil Abloh, ilk büyük işlerden biri olarak Kanye West’in JAY-Z ile ortak hazırladığı Watch The Throne albümünün sanat yönetmenliğinin başına geçti.

 

İlk markası Pyrex Vision ve gözbebeği Off-White

2012 yılında ilk markasını Pyrex Vision adıyla kuran Virgil Abloh, Ralph Lauren’in satılmayan ürünlerini tane başı 40 dolardan aldı, bilgisayardan tasarlayıp yazıcıdan çıkardığı tasarımlarla birleştirdi ve tanesi 550 dolardan sattı. Kuruluşundan 1 yıl bile geçmeden markayı kapattı. Nedenini de Pyrex’in ticari bir işletmeden çok deneysel bir girişim olduğu şeklinde açıkladı.

Pyrex’i kapattıktan sonra çok vakit kaybetmeyen Virgil Abloh, İtalya merkezli yeni markası Off-White’ı kurdu. İtalya’da kurulan Off-White, Virgil Abloh’un sıra dışı tasarımlarıyla Japonya, Çin, Fransa, ABD başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde kısa sürede beğeni topladı. Off-White’ın ilk konsept mağazası Tokyo’da kuruldu.

2018 yılının sonuna gelindiğinde satış endeksi ve müşteri memnuniyeti gibi kıstaslarda Gucci’yi geride bırakan Off-White birçoklarına göre o dönemin en iyi markasıydı. Birçok marka Virgil Abloh ile iletişime geçiyor ve onun vizyonundan faydalanıp kendi markaları için tasarımlar istiyordu. Virgil farklı bir şey yaptı ve İsveç mobilya markası IKEA ile anlaşıp onlar adına masa, sandalye, halı, sehpa gibi daha önce girmediği bir sektörde tasarımlar yaptı. Bunun dışında öne çıkan çalışmaları arasında Nike’ın en iyi 10 modelini kendi bakış açısıyla yeniden tasarladı ve bu koleksiyon The Ten adıyla piyasaya sürüldü.

 

Son görevi: Louis Vuitton

Mart 2018’de Virgil Abloh, yıllar önce Fendi stajında dikkatini çektiği ve yıllar içinde her zaman dirsek temasında olduğu Louis Vuitton’a sanat yönetmeni sıfatıyla getirildi. Böylece Virgil, Afrika kökenli bir moda tasarımcısının daha önce hiç ulaşmadığı bir yere gelmişti. Göreve gelmesini “Bu pozisyonu kabul etmek benim için bir onur. Evin mirasının ve yaratıcı bütünlüğünün temel ilham kaynakları olduğunu düşünüyorum ve modern zamanlarla paralellikler çizerken her ikisine de atıfta bulunmaya çalışacağım.” şeklinde konuştu.

 

Müzikle yolunun kesiştiği yerler

Westside Gunn & Virgil Abloh

Virgil Abloh, moda ve tasarım dünyasına kattığı onca şey dışında müziğe karşı da tutkulu bir insandı. Lisede DJlik yaparak kendince adım attığı müzik dünyasında, birçok sanatçı için albümünün sanat yönetmenliğine getirmek istediği kişi olacaktı.

Kanye West’in My Beautiful Dark Twisted Fantasy, Yeezus, JAY-Z ortaklığındaki Watch The Throne, Kid Cudi’nin WZRD, G.O.O.D. Music’in Cruel Summer, Big Sean’ın Finaly Famous ve Dark Sky Paradise, A$AP Rocky’nin Long.Live.A$AP, Pusha T’nin My Name Is My Name ve King Push – Darkest Before Dawn: The Prelude, Lil Wayne’in I Am Not a Human Being II, Lil Uzi Vert’in Luv Is Rage 2 gibi albümlerde sanat yönetmeni olarak görev aldı.

Yine Kanye West’in My Beautiful Dark Twisted Fantasy, Yeezus, 808s & Heartbreak, JAY-Z ortaklığındaki Watch The Throne, Kid Cudi’nin WZRD, G.O.O.D. Music’in Cruel Summer, 2 Chainz’in Based on a T.R.U. Story (Deluxe), A$AP Rocky’nin Long.Live.A$AP, Pusha T’nin My Name Is My Name, Westside Gunn’ın Pray for Paris, Octavian’ın Spaceman ve Lil Uzi Vert’ün Luv Is Rage 2 albümlerinin kapak tasarımında onun imzası vardı.

Bunların dışında da A$AP Rocky’nin Fashion Killa müzik videosunda yardımcı yönetmen, Lil Uzi Vert’ün XO Tour Llif3 müzik videosunda yönetmen olarak da yine Abloh vardı.

 

Kazandığı ödüller

2011 yılında Kanye West ve JAY-Z’nin ortak albümü Watch The Throne’un sanat yönetmenliğini ve kapak tasarımını üstlenen Virgil Abloh, bu çalışmasıyla Grammy Ödülleri’nde albümlerin görsel yönleriyle yarıştığı ödüle aday gösterildi ancak kazanamadı.

2015’te LVMH Ödülü’ne Amerika’dan katılanların arasında finale kalan tek kişiydi. 2017’de İngiliz Moda Ödülleri’nde Urban Luxe ödülüne layık görüldü. Aynı yıl, GQ onu En İyi Uluslararası Tasarımcı seçti. Nike’la ortak çalıştığı projede tasarladığı Jordan çok beğenildi ve Yılın Ayakkabısı ile Yılın Tasarımcısı ödülleri onun oldu. 2018 yılında Time dergisi tarafından “dünyanın en ilham veren 100 insanı” arasında gösterildi.

 

Ölümü

Virgil Abloh’un ölümü herkes için tam bir şoktu çünkü yakın çevresi dışında kimse onun 2 yıldır angiosarkoma isimli ender görülen bir kanser türüyle savaştığını bilmiyordu. Abloh’un Instagram hesabından yapılan açıklamayla başarılı moda tasarımcısının 2 yıllık mücadelesini kaybettiği ve kansere yenik düştüğü bildirildi.

KÜLTÜR İÇİN VERDİĞİN HER ŞEY ADINA TEŞEKKÜRLER VIRGIL ABLOH. UMARIM DAHA İYİ BİR YERDESİNDİR!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

@virgilabloh’in paylaştığı bir gönderi

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Drake ve Kanye West'in adına konser vereceği LARRY HOOVER kimdir?

Sonraki İçerik

SPOTIFY, yılın en çok dinlenenlerini açıkladı: Ezhel, Drake, Bad Bunny, Sefo ve diğerleri!

İlgili İçerikler