LIL BABY kimdir?

KİMDİR serimizde rapçilerin ve hip hop kültürünün çeşitli figürlerinin kariyer basamaklarını sizlere aktarıyoruz.

Bu kez çok hızlı bir kariyere sahip Lil Baby‘i işleyeceğiz. Henüz 3 yıl önce rap’e başlamasına rağmen özellikle 2020 yılını inanılmaz geçiren Lil Baby’nin bu kadar kısa sürede nasıl buralara geldiğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

3 Aralık 1994’te trap müziğin başkenti Atlanta’da dünyaya gelen Dominique Armani Jones veya sahne adıyla Lil Baby, küçük yaşlarından itibaren Atlanta’nın sıkıntılı sokaklarına bulaşmıştı. Babası da o 2 yaşındayken evi terk edince tamamen savunmasız bir çocuk olarak kalmıştı. Sallantılı eğitim hayatı, lisenin ilk yılında okuldan atılınca erken bitmişti.

2012 yılında ilk kez hapse girdiğinde suçu, Atlanta’daki birçok genç gibi uyuşturucu satmaktı. 1 yıl yattıktan sonra dışarı çıkan Lil Baby, en yakın arkadaşları Young Thug, Coach K ve Pee ile takılmaya devam ederken illegal işlerden de elini çekmemişti. Denetimli serbest olarak hayatına devam eden Lil Baby, bunu bozunca 2015 yılında 19 yaşındayken 2 yıllık bir ceza daha aldı. 2 yıl içerde yattıktan sonra ise Young Thug sayesinde hayatı değişti.

2017’de hapishaneden çıktıktan sonra Lil Baby’nin söylediğine göre Young Thug onu adeta zorla rap’e başlattı. Hatta sırf stüdyoda kalıp kötü işlere bulaşmaması için Young Thug’ın Lil Baby’ye para verdiği dönemler bile olmuş. Bir diğer yakın arkadaşı Coach K da rap yapması konusunda baskı yapınca Dominique Armani Jones’un rap kariyeri başlamış oldu.

Lil Baby & Young Thug

İlk mixtape’i Perfect Timing‘i 14 Nisan 2017’de yayınlayan Lil Baby, konuk olarak Young Thug, Gunna ve Lil Yachty gibi isimlerle çalışmıştı. Prodüktör olarak ise Brickz, 808 Mafia gibi isimler yer alıyordu projede. O dönem şu anki ünlerine sahip olmasalar dahi ilk mixtape için çok kaliteli bir kadroydu bu. Young Thug sayesinde 4PF ve Quality Control Music’e giren Lil Baby, kariyerinin ilk yılı 2017’yi 4 mixtape ile bitirdi.

Mayıs 2018’de ilk stüdyo albümü Harder Than Ever‘ı Starlito, Drake, Moneybagg Yo, Gunna, Young Thug, Gunna, Lil Uzi Vert, Offset, HoodRich Pablo Juan ile yayınladı. Albüm, Billboard 200 listesinde 3. sırada yer alırken, Drake düetli Yes Indeed şarkısıyla beraber de Lil Baby iyiden iyiye mainstream’e göz kırpar olmuştu.

Mixtape’lerine de bir yandan devam eden Baby, 2018’nin son aylarında Gunna ortaklığında Drip Harder ve Street Gossip mixtape’lerini yayınladı. Özellikle Drip Harder mixtape’inde yer alan Drip Too Hard şarkısı da Lil Baby için önemli basamaklardan bir tanesiydi. Bu yazı yazılırken 710 milyon gibi bir dinlenmeye sahip bir şarkıdan bahsediyoruz.

Lil Baby & Gunna

2019 yılını daha çok başka rapçilerin projelerine konuk olarak geçiren Lil Baby, 2020’nin başında My Turn ile en büyük bombasını patlattı. İkinci stüdyo albümü olan My Turn; Gunna, 42 Dugg, Future, Lil Uzi Vert, Lil Wayne, Moneybagg Yo, Young Thug, Rylo Rodriguez gibi yine güçlü bir konuk listesine sahipti. Deluxe versiyonu da 1 Mayıs’ta yayınlanan albüm, Lil Baby’i ilk kez Billboard 200’de de zirveye taşıyordu. Genel olarak olumlu eleştiriler alan albüm, azımsanmayacak bir kitleye göre de yılın albümlerinden biri. Her ne kadar Grammy’de herhangi bir adaylık elde edemese de birçok saygın ödül töreninde bu karşılığı alabildi.

Lil Baby, mixtape’lerine de devam edecek gibi görünüyor. Şimdiden 3 adet yayınlanacağı duyurulan mixtape bulunuyor. Bunlardan biri Lamborghini Boys, diğeri Gunna ortaklığında Drip Harder 2 ve diğeri de Young Thug, Future ve Gunna ortaklığında Super Slimey: Surfer Edition.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DÜZENE İNAT diyen gençler ile tanışın: NRFP CONNECTION

Sonraki İçerik

RAPÇİLER isimlerini nereden alıyor? (ABD) #1

İlgili İçerikler