“Rap sanatçıları rap müziğin temsilcisidir.” sorunsalı nedir, nasıl aşılabilir?

Geçtiğimiz günlerde Şehinşah‘ın Okan Bayülgen’in sunduğu ve Haber Global TV’de yayınlanacak Uykusuzlar Kulübü isimli TV programına katılacağını öğrendim. Uzun süredir yerli rap sahnesinden herhangi birini konvansiyonel medya olarak tanımlayabileceğimiz platformda görmediğimden, bu etkinlik ilgimi çekti ve izlemek için TV karşısına geçtim.

Programın diğer konukları Gökhan Türkmen, Redd grubu üyeleri, model Günce Gözütok, tiyatrocu Çiçek Dilligil, oyuncu ve müzisyen Mert Carim, söz yazarı Aslızen, görsel sanatlarla ilgilenen ve sosyal medyada çıkardığı harika işlerle adından söz ettiren Dinçer İşgel sonrası sıra Şehinşah’a geldi. Maalesef ki Şehinşah’ın kısımları bana göre fiyaskoydu.

Şehinşah, yıllardır rap sanatçılarının TV programlarında yaşadığı garip durumun yeni bir aktörü olmaktan öteye gidemedi. Diğer müzisyenler (Gökhan Türkmen, Mert Carim, Redd grubu) kendi işleri, sorunları veya istedikleri başka bir konuyu masaya yatırabilirken, Şehinşah sanki rap müziğin bir temsilcisiymişcesine “Rap şöyle bir şey mi? Şu konuların rap’te olması doğru mu? Trap nedir? Reynmen rapçi midir?” gibi saçma sapan sorular ile karşı karşıya kaldı ve onları cevaplayana kadar da programın süresi geçti zaten. Bu soruların da Okan Bayülgen’den değil, az önce saydığım konuklardan geldiğini belirtmem lazım.

Bu dediklerimin yanında “Son dönemde çok fazla para ve kadından bahsediliyor. Rap’in bir duruşu olmalı. Daha politik ve sosyal konulardan bahsetmeli. Sen bu konuda ne düşünüyorsun?” gibi söylemlere girmiyorum bile. Şehinşah gibi görece kaliteli lirikleriyle bilinen bir rap sanatçısı bile “Böyle kalıplara sokmak doğru olmaz.” derken diğer konukları bu konuda ikna etmek pek mümkün değildi. Bir de rock ve pop sanatçılarına aynı janrada bulunduğu başka sanatçıların eylemlerinin hesabı -doğal olarak- sorulmazken, programa bir rap sanatçısı katıldığında sanki Türkiye Rap Müzik Genel Koordinatörü (!) ile konuşuyor gibi davranıyor insanlar.

İşin ironik kısmı Okan Bayülgen’in de bu sorunun farkında olmasıydı. “Aslında eskiden beri böyleyiz.” gibi bir ifadesinin üzerine Okan Bayülgen de “Siz de yıllardır böyle her şeyi sıfırdan anlatmak zorunda kalıyorsunuz.” gibi bir cümle sarf etti. Şehinşah da cevap olarak “Yıllardır Ceza, TV programlarında bunu yaptı ve ben, bir gün senin programına katılırsam bunu yapmayacağım diyordum ama yine de o durumda kaldım.” dedi.

Şehinşah’ın yaklaşık 15-20 dakika kaldığı programda kendi kariyeri ve müziği üzerine tek bir laf edememiş olması gerçekten akıl alır gibi değil. Ek olarak, programın YouTube’a yüklenen videosunda thumbnail’da Şehinşah’ın kullanıldığını da belirtmeyelim. Rap müzik piyasasının geldiği durum ortadayken rapçilerimizin hâlâ bu durumlara düşüyor olması beni üzüyor ve düşündürüyor açıkçası kendi adıma. Tabii hip hop kültürünü dışarıya daha iyi anlatmamız gerekiyor. Burada da sorumluluk biz ve bizim gibi platformlara düşüyor biraz. Rapertuar olarak aslında biraz da böyle durumlar için kurulduk en başta. Şarkılar, müzik videolar vs. dışında da Türkçe sözlü rap müziği ülkemize daha iyi anlatmamız gerekiyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

BATUFLEX & LVBEL C5 Ekim - Aralık 2021 Konser Takvimi

Sonraki İçerik

KHONTKAR 5 Kasım - 25 Aralık 2021 Konser Takvimi

İlgili İçerikler