Müziğinin kalitesine rağmen oldukça underrated bir isim: ÇİĞ ile TANIŞIN!

Bugün, yaptığı müziğin kalitesine rağmen oldukça underrated kalan bir isimle tanıştıracağız sizleri: Çiğ.

Çiğ‘i ben de birçok insan gibi Hidra‘nın C-137 albümündeki Uyanamazsın parçasıyla tanıdım. Bu parçaki performansı oldukça hoşuma gidince açıp solo işlerini dinledim. Nasıl bu kadar az dinlendiğine ve daha önce önüme çıkmadığına şaşırdım açıkçası. Kendisi, hem vokal hem de flow anlamında çok başarılı. Yer yer hızlı flow’ları da var ve bu flow’larda “tıkanık” hiçbir nokta yok neredeyse. Zaten kendisi de ilk kaydını 2008’de aldığını söylüyor. Şarkılarında hem söz yazımı hem de kayıt teknikleri anlamında tecrübesini kullandığını hissedebiliyorsunuz zaten.

Böyle bir içerik yapacağımızı söyleyip Çiğ’den kendisini ve müziğini Rapertuar okurları için tanıtmasını rica ettim. O da sağ olsun kırmadı ve gönderdi. Şimdi sizi Çiğ’in kendini tanıttığı metinle baş başa bırakıyorum.

Çiğ kimdir?

“Selam millet ben KötüKöy’den Çiğ! Samsun’da doğdum, İstanbul’da yaşıyorum. Rap müzikle “Derin Darbe” sayesinde çok küçük yaşta tanıştım. İlk kayıtlarımı 2008’de almaya başladım. İlk kayıt denemelerimin yetersiz olduğuna karar verdikten sonra dünya edebiyatı ve dünya müziğiyle daha fazla ilgilenmeye başladım. Müziğimin yeterince olgunlaştığını düşündüğüm noktada yeniden üretmeye karar verdim. Rap müzik sayesinde insanlarla kurduğum iletişimin, gün içerisinde birebir kurduğum iletişimden daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Bi’ 90’lar çocuğuyum. Sözlerimin ve tavrımın bu dönemi yansıttığını düşünüyorum. Müziğimdeki eleştirellik, alaycılık, keskinlik daha özgür bi’ biçimde kendimizi ifade edebildiğimiz bir dönemin tozunu yutmam sayesinde diye düşünüyorum. Müziğimi herhangi bir kalıba koymak hoşuma gitmiyor, neyden keyif alıyorsam onunla ilgileniyorum. Önümüzdeki süreçte farklı genre’lardan farklı işlerle karşılaşabilirsiniz. Şarkılarla kendimi ifade etmeyi seviyorum. Önümüzdeki projelerle alakalı olarak 29 Ocak’ta Bubblemusic etiketiyle RETİNA isimli parçam yayında olacak. Onun arkasından 3 sürpriz feat ve iki tane de solo parça hazırladım, vakti geldikçe sırasıyla paylaşacağım. Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar, herkes kendine çok iyi baksın.”

Çiğ, kendisini her an farklı janralarda da duyabileceğimiz söyledi, bence isabet olur çünkü şarkılarının hiçbiri tabiri caizse “dümdüz rap” değil. Vokal kullanımıyla tüm şarkılarına ayrı bir tat katıyor ve dinleyiciyi hiç sıkmadan şarkının içinde tutmayı başarıyor. Şu aralar Çiğ’in özellikle Yok ve Apartman şarkılarına sardım, sürekli dinliyorum. Yakında çıkacak projelerini merakla bekliyorum. YouTube kanalında da canlı performansları var, o videolar da gerçekten çok keyifli ve eğlenceli, bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Evet belki yaşına göre piyasada bulunduğu yer yeterli değil ama hiçbir şey için geç olduğu söylenemez. Şüphesiz ki Çiğ, eğer sık üretirse çok iyi noktalara kısa sürede gelecektir.

Buraya tıklayarak Çiğ’in Instagram hesabına ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

BEGEFENDİ albümünün çıkış tarihi ve TRACKLIST'i belli oldu!

Sonraki İçerik

DABABY, silah bulundurmaktan tutuklandı: İŞTE DETAYLAR!

İlgili İçerikler