Armageddon Turk’ten türkü ve lo-fi karışımı albüm: ANADOLU LO-FI 2

Armageddon Turk, 2021 yılında yayınlanan Anadolu Lo-fi albümünün devamı niteliğindeki Anadolu Lo-fi 2 albümünü, 3 yıllık aradan sonra Garaj Müzik etiketiyle dinleyicisiyle buluşturuyor. Orkun Tunç ve Zag Erlat’tan oluşan prodüktör ikilisi, bu albümde de birbirinden değerli ve genç müzisyenlerin katkılarıyla, Anadolu türküleri ve anonim eserleri kendine özgü bir şekilde, “lo-fi hiphop”, “chillbeat” sound’larda yorumluyor. Anadolu’nun yüzyıllardır varoluş arayışlarına, başlangıçlara, inançlara, farklılıklara ev sahipliği yapmış olması, kalabalığı ve farklılıklarla birlikte ortaya çıkan zenginliği Armageddon Turk’e ilham oluyor. Bu albümü ise, tüm dünyada doğal afetlerle, savaşlarla yitirdiğimiz çocuklara adıyor. Duygularına ise Filistinli şair Mahmud Derviş, şu dizeleriyle tercüman oluyor:

Benim mezarım, ey ana,

benim mezarım belli değil

Her yerde yaşayanım ben.

Yürürüm, bacaklarım yok.

Konuşurum, dilim yok.

Görürüm, gözlerim yok.

Ben her yerde yaşayanım.

Bu yüzyılın tanrısıyım ben,

Ey ana,

Çocuğuyum acıların.

Albümün kapağındaki “saz çalan kız figürü’’, bu sefer Anadolu’nun doğusunda yitirdiğimiz genç hayatlar için enstrümanını çalıyor. Kapak, ilk albümde olduğu gibi Armageddon Turk’ün hayal dünyası illüstratör Beril İrman’ın çizimiyle, beraber ortaya çıkardıkları bir çalışma. ‘Drama Köprüsü’, albümden yayınlanan ilk çalışma. Neredeyse her şarkıda farklı enstrümanlara yer verilen albümde, Drama Köprüsü’ne elektrik gitarda Dersu Turan eşlik ediyor. İllüstrasyon ve animasyon videolar ise Ankara’dan genç sanatçı Aslıhan Coşkun’un elinden.

Albümün ikinci single’ı İki Keklik, 9 Şubat’ta yayında olacak.

Armageddon Turk ikilisi, özellikle yurtdışında; Gorillaz, Moby, Pet Shop Boys, Kelis, Mel C, Gala, Erasure vb. isimlere yaptıkları remix’lerle tanınıyor. Türk sanatçılardan da; Teoman, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nazan Öncel vb. isimlerle çalıştılar. Gülden Karaböcek’in gençlik yıllarında kaydettiği “Şaka Yaptım” şarkısına, “ARADA” filmi için yaptıkları remix, ülke çapında isimlerinin duyulmasına sebep oldu. 2023 yılında plak olarak basılan Anadolu Lo-fi albümü hem yurt içi hem de yurt dışında büyük ilgi gördü.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Fuat; Sagopa Kajmer ve Ceza'ya gönderme yaptı, ortalık karıştı!

Sonraki İçerik

SCHOOLBOY Q, 5 yıl aradan sonra geri dönüyor!

İlgili İçerikler