Dipnot ve Yeg’den KALIP DIŞI albüm “Avangart: Servet Düşmanı”

Dipnot

Dürüst olmak gerekirse; Dipnot, adını duyduğum ve belirli aralıklarla işlerini dinlediğim bir isim. Zaten içinde bulunduğu yüksek profilli projelerde de nasıl bir performans ortaya koyacağını merak ederek inceliyorum. Ama sürekli dinlediğim, rotasyonumda her daim bulundurduğum bir isim değil. Yeg ise neredeyse yalnızca ismen aşina olduğum bir sanatçı. Benim eksiğimdir bu da elbette.

İkilinin ortaya çıkardığı ve 23 Aralık’ta yayınlayacakları albüm Avangart: Servet Düşmanı‘nı dinleme şansı yakaladım. Albümü Rapertuar ekibine gönderdikleri ve geri dönüşümüze değer verdikleri için ayrıca teşekkür etmek istiyorum onlara.

Avangart: Servet Düşmanı kapak tasarımı

Albümün kapak tasarımını, Avangart kelimesinin anlamını ve tracklist’ini aradan çıkartalım, içeriğine geçmeden önce. Kapak tasarımı çok şık öncelikle, albümün de içeriğiyle uyumlu olmuş bana kalırsa. Kapak tasarımının arkasındaki kişiyi göremedim, o nedenle kredisini veremiyorum.

Tracklist’e gelecek olursak; Çağrı Sinci, Se7en of 34, Sorgu ve Savai, bu albümde Dipnot ile Yeg’e eşlik eden sanatçılar. Çağrı Sinci gibi hem Dipnot’un yaptığı müziğe uygun hem de 2022 yılının yıldızlarından birini albümde görmek beni mutlu etti kendi adıma. Se7en of 34, yeni neslin bu sound’da icra edilen albümlerinin gözdesi olmaya başladı artık. Savai ve Farazi’nin albümünden sonra onu burada da görüyoruz. Sorgu ve Savai de aslında şaşırılmayacak, böyle albümlerin olağan şüphelileri tabiri caizse.

Avangart: Servet Düşmanı tracklist

Ben olaya farklı açıdan bakıp, bu albümde en azından 1 tane de şaşırtıcı düet görmeyi isterdim. Sound olarak o kadar da Dipnot ve Yeg’e yakın olmayan bir isimden bahsediyorum. Amerika’da bu sene yapılan -ve bence çok da iyi olan- bir örnek üzerinden gidersem, Westside Gunn’ın bu sene yayınladığı 10 isimli mixtape’inde A$AP Rocky yer alıyordu. Normalde bu ikiliyi bir şarkıda görmeyi beklemeyebilirsiniz. Bu albüme de o tatta bir düet yakışırdı diye düşünüyorum. Yine de 10 parçadan oluşan bir albümde yerinde, albüme katkısı olan düetler serpiştirilmiş. Başarılı bir tracklist dizilimi olarak yorumlayabilirim ayrıca. Konuk sanatçıların performanslarını dinleyince siz de bana katılırsınız diye düşünüyorum.

Albümün ismi

Avangart, Fransızca’daki avant-garde kelimesinden geliyor. Sözlük anlamına bakıldığında karşımıza “politika, kültür, sanat gibi alanlarda yenilikçi olmak” çıkıyor. Kelimeyi ilk kullanan isim Fransız sosyalist Henri de Saint Simon, kelimenin derinliği açıklayan ve üzerine derin araştırmalar yapan isimse Peter Bürger. Bürger, avangart kavramını “sanatın kurumlaşmasına karşı bir tavır” olarak özetliyor.

Yanlış anlamadıysam Dipnot ve Yeg, Avangart’ı hem bir şirket hem de oluşturdukları ikilinin adı gibi konumlandırıyor.

Albümün içeriği ve gidişatı

Albümün temposunun çok yüksek olmadığını söylemek lazım. Westside Gunn örneğini verdik az önce. Onun albümlerinden birini dinler gibi hissettim ben kendimi yer yer. Çok yüksek olmayan tempoya rağmen, oluşturulan hikaye örgüsüyle sürükleyici bir yolculuk vadediyor size Servet Düşmanı. Düet olarak dahil olan isimler de buna katkı sunuyor kesinlikle. Sırf farklı bir isim de olsun diye eklenmiş gibi dahil olmuyorlar projeye.

Albümün içeriğine çok da girmek istemiyorum aslında bu yazıyı okuyup da albümü merak edenlerin dinleme zevkime saygımdan. Dipnot’un yer yer gerçek hayattan anekdotlar verdiğini, yer yer de biraz gerçek dışı konulara değindiğini söyleyebilirim sanırım. Açıkçası ondan çok da beklemediğim flow’lar kullanmış Dipnot. Bunu itiraf etmeliyim. Yeg ile güzel bir ikili olmuşlar. Birbirlerinin yapabileceklerini çözmüş bir ikili şeklinde tınladı albüm benim kulağımda.

Özetle; yılın sonunda gelen bu albüm, yerinde süresi ve kaliteli performanslarla size keyifli bir dinleti vadediyor.

 

Kaynaklar: 1 | 2

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

XXXTENTACION'ın c*nayet davasında Drake, Migos gibi isimler tanık olarak gösterildi!

Sonraki İçerik

Motive’nin 20 Ocak-2 Nisan 2023 Arası Konser Takvimi

İlgili İçerikler