STAP, SPOTIFY listelerine alınmaması hakkında konuştu

Stap.

MOB Entertainment bünyesinde çalışmalarını sürdüren Stap, Spotify listelerine girmemesi hakkında birkaç tweet attı.

Stap’in açıklamasının tam hali şu şekilde:

“EP’miz 2. haftasında 1.000.000 dinlenmeye ulaştı. İsmimizi girip dinleyen playlist’ine ekleyen herkes sağ olsun var olsun. Seven sevmeyen baş tacı. Hem çevremdeki insanların soruları hem de kendim fikrimi belli etmek istediğimden söyleyeceğim birkaç şey var. “Neden listelerde yok?” sorusunun cevabı bende de yok. Keşke listelere girmiyoruz diye üzülebilsem ama belli ki Spotify editör listeleri, ilçe belediyesine dönmüş. İstatistiksel veya kolektif açıdan sağlıklı değerlendirmeler belli ki yapılamıyor. Yani burası benim gözümde birilerinin babasının çiftliği, özel mülkü haline gelmiş. Ne kadar doğru olmasa da, düzeni hakkında bir iyileştirme olmadığından, “ya bu deveyi güt ya bu diyardan git” mantığı bence de geçerli. Spotify, şarkıları sizlere ulaştırmanın pratik bir yolu. Kimsenin özel mülküne girmek için yalvaracak ya da isyan edecek değilim. Kimsenin gözüne girmek için taklacı güvercinler gibi show yapacak da değilim. Düzen değişir, anlamlı bir hale gelirse listeler sanatçılar veya benim için bir başarı çıtası olabilir. Ve bunun için çalışılır. Demem o ki bu listeler konusunu kafaya çok takmaya gerek yok. Suni bir başarı da insanı ne kadar tatmin eder bilemem. Benim bir isyanım ya da memnuniyetsizliğim yok, sadece fikirlerim bunlar. Ağlamayana meme yok ama bizde her memeyi emecek ağız yok. Hayırlı cumalar.”

Stap’in son EP’si “Yazı”, bana göre gayet başarılı bir iş olmuş. Özellikle çıkış parçası Anadolu’nun hem ben hem de birçok insan tarafından çok sevildiğini görüyorum. Kontrol ettiğimde, EP’nin hip-hop ile ilgili büyük listelerde yer almadığını gözlemledim. Yalnızca ufak tefek listelerde Anadolu şarkısını görebildim. Kesinlikle listelerde yer verilmesi gereken bir projeydi bana göre. Hele MOB’den çıkmışken ve Spotify’ın MOB şarkılarının birçoğunu liselerinde kullandığı bir dönemde bu EP’yi görmezden gelmesi gerçekten garip.

Fakat Stap’in bu açıklaması, bana sorarsanız çok akıllıca bir açıklama. Bugüne kadar Spotify listelerine alınmadığı için isyan eden insanların istedikleri sonuca ulaştıklarına defalarca kez şahit olduk. Rapçiler bu durum hakkında bir şeyler söylüyor, Spotify da sus payı verir gibi hemen listelere ekliyor genelde. Stap ise açıklamasında isyan ediyor gibi davranmayıp, bu mesajı alttan alttan vermiş. Sanki dinleyicilerinin bu konudaki sorusunu cevaplıyor gibi yaparak bir yandan da listelere alınmayışını eleştirmiş.

Siz Spotify’ın genellikle adil olmadığı iddia edilen listeleri ve Stap’in bu konudaki açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 9 Nisan 2021 | Patron, Brockhampton, Deniz Gürzumar, Polo G ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

OYUNCULUK kariyeri de en az RAPÇİLİĞİ kadar başarılı olan 10 isim!

İlgili İçerikler