Rapertuar Yılın Enleri 2021 (Türkiye)

Dünya, pandeminin etkisini yaşamaya devam ederken 2021 yılı en azından müzik açısından 2020’ye kıyasla daha doygun bir yıldı. Konserlerin geri dönmesi, sanatçıların önlerini biraz olsun görmeye başlamasıyla bir öncekine göre daha müzik dolu bir yıl geçirdik.

Yerli hip-hop sahnesinde de birçok yeni albüm, tonlarca şarkı, kariyerlerine bu yıl içinde yön veren isimler, estetik anlamda eskiye göre çok daha başarılı işler, konserler, turneler vs gördük. Rapertuar ekibi olarak 2021 yılında yerli hip-hop sahnesini sizler için bu şekilde toparladık:

 

YILIN PRODÜKTÖRÜ: Segah

Her sene üzerine koyarak gelen Segah, kendi Spotify profilini de açtığı 2021 yılında kariyer yılını yaşadı. Özellikle UZI’nin Kan albümüne verdiği altyapılar ve Lighty ile yaptığı şarkılarda dikkatimizi çeken Segah, iyiden iyiye tag’i duymadan beat’i onun yaptığını anlayabileceğimiz bir seviyeye doğru gitti. Bir çoğu iyiydi ancak bizim 2021 yılında yaptığı beatler arasında 2 favorimiz var: Vur (UZI) ve Maşallah (Lighty).

 

YILIN GRAFFITI SANATÇISI: Mr. Hure

Graffiti sanatını gerçek anlamda birinci işi olarak icra edenlerin sayısı çok da fazla değil ülkemizde malumunuz. En azından rap piyasasının -nicelik olarak- böylesine büyüdüğü bir ülkede normalde daha büyük bir graffiti topluluğu bekliyor insan. Yine de ‘1-0 olsun, bizim olsun’ mantalitesinde olduğu gibi bu yıl en beğendiğimiz graffiti sanatçısını seçerken epey zorlandığımızı söylememiz lazım. Yıl boyunca takip ettiğimiz isimlerin işlerine bu ödülleri verirken dönüp tekrardan detaylı bir gözle baktık ve yapılan nitelikli işler, tagging kültüründeki üstünlüğü ile Mr. Hure bize göre 2021 yılını çok çok başarılı geçirdi. Sanatçının bu yıl yaptığı bazı çalışmaları sıralamak gerekirse: Tekstil fabrikasında boya çalışması, Ege turu boyunca çeşitli duvarlara serbest çalışamalar, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’ndeki proje, Quasar Hotel’de boyama çalışması, Bursa’da basketbol sahası boyaması ve yüzlerce gri duvar!

 

YILIN MÜZİK VİDEOSU: Baneva – Amigo (Yönetmen: Çağatay Aytaç)

2021; artık piyasanın iyice büyümesi, buna bağlı artan bütçeler ve yönetmenlere verilen imkanlarla müzik video adına Türkçe Rap tarihinin en bereketli yıllarından biriydi. Bu nedenle seçim yapmanın yine pek kolay olmadığı kategorilerinden birindeyiz. Ancak müzik videolarına hem Universal bünyesinde hem de bağımsız şekilde aynı özeni gösteren Baneva, bizce bu kategoride en iyi olarak seçilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Baneva’nın müzik videoları incelendiğinde de Amigo şarkısı için çekilen bir adım önde görünüyor. Seçilen mekan, Baneva’nın tiplemeleri, mimikleri, açılar, değişen ışıklar, senaryo vs bir müzik videoda aranan her şeye Amigo’nun müzik videosunda rastlamak mümkün. Yönetmen Çağatay Aytaç ve emeği geçen herkesi kutlarız.

 

YILIN GRUBU VEYA İKİLİSİ: Batuflex & Lvbel C5

Müziklerinin bir fanı olun veya olmayın, Lvbel C5 ve Batuflex ikilisinin yılbaşı ve yıl sonu istatistikleri kıyaslandığında burada olmayı hak etmediklerini söylemek güç. Her ne kadar özgün olmama konusu hanelerine büyük bir eksi olarak geçse de ikilinin yarattığı hype, başarılı PR ve estetik açıdan oluşturdukları profiller gayet başarılı. 2021 başında 1 milyonu ancak zorlayan ikilinin bazı dinlenme sayıları: Lvbel C5 & Batuflex – “ralli”: 49.2 milyon, Lvbel C5 – 10 NUMARA: 27.8 milyon, Batuflex – Dalga: 33.6 milyon, Batuflex – Dünya Hain: 19.1 milyon.

 

YILIN İŞBİRLİĞİ: Ömrüm (Motive & Murda)

Motive ve Murda’nın Ömrüm şarkısı yerli rap sahnesinde bu yıl bolca görülen house müzik etkisinin belki de en iyi örneklerinden biriydi. Son dönemin özellikle belirli bir atmosfer yaratma konusunda en maharetli prodüktörlerinden Hypzex, yükselen yönetmen İsmail Sabotiç’in şarkıya uygun açılarla çektiği müzik video da Motive ile Murda’nın uyumuyla birleşince bize kalırsa bu yılın en iyi işbirliği ortaya çıktı.

 

YILIN R&B/TRAPSOUL SANATÇISI: Mert Demir

2020’de 2 kısım halinde yayınladığı EP’lerini 2021 yılında “KİMİM LAN BEN?” adlı ikinci albümünde birleştiren Mert Demir, rap’ten kaçmak istediğimizde ilk uğradığımız isimlerden biriydi. 21 şarkının yer aldığı “KİMİM LAN BEN?” R&B, elektronik, pop ve hatta rap müzik elementlerinin dahi bulunduğu oldukça kompleks bir albümdü. Albümün neredeyse her işine Mert Demir’in koşturmuş olması da ayrı bir artı bizim gözümde. Albüm sonrası Melike Şahin ile yaptıkları Pusulam Rüzgar şarkısıyla daha geniş kitlelere de kendini göstermeye başlayan Mert Demir’in kaliteli müziği, Türkiye müzik endüstrisinin üzerindeki estetik bakışı ile önümüzdeki yıllarda kendisinin önderlerinden biri olacağı alternatif bir kulvarda adını daha da fazla duyuracağından şüphemiz yok.

 

YILIN OLAYI: REDKEYS vs İSTANBUL TRİP

Enteresan şekilde öyle çok çok olaylı bir geçirmedi yerli rap sahnesi. Ülke ve dünya genelinde pek iyi bir sene geçmedi, belki de birbirlerine saracak zamanı bulamadılar bu kez. Yine de araları hiçbir zaman iyi olmayan RedKeys ile İstanbul Trip tarafları son yılların en kalabalık ve en uzun süren diss’leşmelerinden birine imza attı. Diss’leşme o kadar farklı kişilere gitti ki olayları anlatmak için çok detaylı bir dosya içeriği hazırlamak zorunda kalmıştık. Dönüp baktığımız zaman en azından tek başına bir SİK EM UP kadar etkili olamadı diss’ler ama dediğimiz gibi çok da hararetli geçmeyen yılda en büyük olay olarak bu diss’leşme söylenebilir.

 

YILIN GÖRSEL SANATÇISI: Ces XC

Birkaç yıldır ufak ufak farklı bir estetik anlayışı olduğunu gösteren Ces XC, 2021 yılında adeta bir yanardağ gibi patladı. Rap sanatçıları dışında da solo olarak harika işler başaran ve ilk solo sergisi SCENES’i sanatseverler ile buluşturan Ces, kaliteli bir fotoğraf çekimi isteyen veya albümüne/şarkısısına/EP’sine estetik bir anlayış getirmeyi arzulayan tüm müzisyenlerin gözdesiydi. Çektiği fotoğraflar ve onlara daha sonra uyguladığı nefis efektler ile kendisine has bir görsel dil oluşturmayı başaran Ces XC, 2021 yılının bize kalırsa görsel anlamda en başarılı ismiydi.

 

YILIN BEAT’İ: Taze Kan (Produced by Da Poet)

En iyi beat belki de en zor kararlardan biri. Çünkü albüm, çıkış, rap sanatçısı az çok belli ediyor kendini ancak beat seçimi epey farklı bu kategorilere göre. Yine de şarkıyı açtığınız an kafanızı sallatan, Şam’ın girmesiyle sizi gaza getirmeme ihtimali çok zor olan Taze Kan Yılın Beat’i seçimi için uygun bize kalırsa. Da Poet, Kendini Bul isimli albümünün genelinde kaliteli bir prodüksiyon sunmuştu zaten bizlere ancak bu şarkı diğerlerine kıyasla bir adım önde.

 

YILIN ÇIKIŞI: Sefo

Sefo, özellikle 2019 yılında yayınladığı “Derdi Ne?” şarkısından itibaren kendisine belirli bir kitle edinmişti ancak 2021 yılında yakaladığı çıkışı kendisi bile beklemiyordu belki de. 2021’in ilk yarısında dahi beklediği patlamayı yapamayan Sefo, mayıs sonunda yayınladığı Toz Duman ile çıkışını başlattı. Daha sonra haziran sonu Reynmen düetli Bonita ve temmuz başında da “Bilmem Mi?” şarkılarını yayınlayan Sefo, kısa sürede inanılmaz dinlenmelere ulaşıp tüm Türkiye ve Avrupa’nın önemli kentlerinde konser vereceği bir turneye çıktı. Mayıs sonuna kadar 20 milyon dinlenmeyi dahi göremeyen Sefo, aradan geçen 7 ayda şu sayılara ulaştı: “Bilmem Mi?”: YouTube’da 107 milyon & Spotify’da 75.5 milyon, Bonita: YouTube’da 52 milyon, Spotify’da 35.8 milyon.

 

YILIN ALBÜMÜ: No.1 – Kron1k

İstanbul Trip’teki işlerini saymazsak 2017 yılındaki Siyah Bayrak sonrası ilk solo albümünü Çağrı Sinci, Ahiyan, Melis Karaduman, Melek Mosso, Doğucan Çamlı, Melis Güven, XiR, Maestro, Aras İdol düetleriyle yayınlayan No.1, yaşadığı alkol problemleri arasında yazdığı lirikleri ve hazırladığı bu albümle birçok hissi direkt olarak dinleyene geçirmeyi başarıyor. Özellikle No.1’in instrumental işler çıkardığı PunkArt alter egosunun da bol bol direksiyonu devraldığı albüm, bazı gereksiz şarkılar ve bu nedenle fazla uzayan süresine rağmen sizi belli bir yerden alıp belli bir yere bırakma misyonunu çok iyi beceriyor. Birçok şarkının sizi içine aldığı albümde aynı adı taşıyan Ahiyan düetli Kron1k, Melek Mosso düetli Yarım Kalan Sigara, Exodus, Uçurumlar, Sinekler Soğukta Salak ve Hastane şarkıları bizim favorilerimiz ve Kron1k albümü de 2021 yılında en beğendiğimiz albüm oldu.

 

YILIN ŞARKISI: Murda – Gece Gündüz (feat. MERO)

Yılın Şarkısı ödülü, belki de belirlerken en çok gitgel yaşadığımız kategori oldu. Ekip içinde çok tartışıldı, birçok farklı alternatif üzerinde duruldu. Ancak hem istatistik olarak başarısı, hem sözlerinde bir şeyler anlatılıyor oluşu, hem de yer yer melodik anlamda başarılı yerlere gitmesiyle yılın başında çıksa da yıl boyunca dillerden düşmeyen Gece Gündüz bizim için 2021 yılın en iyi şarkısı. Seçimimizi Gece Gündüz’den yana kullanmamızın en önemli sebeplerinden biri de parçanın Türkiye ile sınırlı kalmayışı. YouTube’da müzik videonun altına gelen yorumlara baktığınızda birçok farklı ülkeden insanın parçayla ilgili güzel yorumlarına denk gelebilirsiniz.

 

YILIN RAPÇİSİ: UZI

2017 yılındaki Semt Çocukları şarkısından itibaren hayatımızda olan UZI, 2020 sonunda yayınladığı Makina ile ayrı bir seviyeye çıkacağını belli etmişti. Daha sonra 2021 içinde gelen ilk stüdyo albümü Kan ile sadece rap dünyasının değil tüm Türkiye’nin dinlediği/bildiği bir isim haline gelen UZI, albüm sonrası da durmamış ve AMCAS RMX, LE CANE, KHBR gibi içerisinde bulunduğu şarkılarla da adından söz ettirmişti. Yaz mevsiminde neredeyse her gün, bazen de günde 2 konser veren UZI, bu yoğun tempo sonrası CINDY ve PAPARAZZI şarkılarıyla çıkışını sürdürmüştü. Bütün bu başarılar 2021 yılının en iyi rapçisini bizim nezdimizde UZI yapıyor.


Amerika için yaptığımız Yılın Enleri seçimlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Çağrı Sinci, seri üretime geçiyor: "Magnum Opus'um 2022 bitmeden yayında olur."

Sonraki İçerik

SPOTIFY'in ilk 100 milyonluk Türkçe şarkısı: AYA

İlgili İçerikler