6 maddeyle LIA SHINE’ın bu kadar hızlı yükselmesinin sebepleri! [+Kendisi bunu neye bağlıyor?]

Lia Shine, son zamanlarda adını her yerde görmeye başladığımız bir isim oldu. Kendisiyle 15 Mayıs’ta bir röportaj yapmıştık, eğer okumadıysanız buraya tıklayarak mutlaka okumanızı tavsiye ederim çünkü hakkında merak edilen birçok konuyu anlatmıştı orada.

Lia Shine, aslında rap’e yeni başlayan ya da piyasada henüz çok tanınmayan kardeşlerimiz için iyi bir örnek ve umut oldu. Çünkü kendisi sıfırdan inanılmaz hızlı yükseldi. Peki Lia Shine’ın bu kadar hızlı yükselmesindeki sebepler neler?

 

1. Şehinşah etkisi

Shine, daha önce yaptığımız röportajda Şehinşah ile tanışmasını şöyle anlatmıştı: Ufuk abiyle [Şehinşah] tanışmamız dünyanın en garip olaylarından birisi olabilir. Ben o gün son şarkımı yayınlamıştım, artık müzik yapmayacaktım ve kafamda saçma düşünceler vardı. Yemek yerken, oğlu Atlas’la sahnede bir fotoğraflarını Instagram’da görmüştüm ve anneme “Keşke bende böyle olabilseydim” demiştim. Aradan 1 saat bile geçmeden Instagram’da Aden’in klibini beğendiğini ve beni takip ettiğini gördüm. İnanılmaz bir heyecanla mesaj atıp teşekkür ettim ve bana çok umut verecek şeyler söyledi. Bana inanan ilk ve tek insan oydu. İstanbul’a yolum düşerse tanışabileceğimizi söylemişti. Ben de bu fırsatı kaçırmayıp 2-3 gün sonra İstanbul’a gittim ve böylece tanıştık. Beraber bir şeyler yapabileceğimizi söyledi ve şu sıralar bir şeyler yaptık.

Burada önemli olan detay, Shine’ın kendi imkanlarıyla bir klip çekip yayınlaması. Şehinşah onu bu şekilde görmüş. İkinci önemli detay ise Şehinşah’ın tanışabileceklerini söylemesinden 2-3 gün sonra sırf tanışmak için Sivas’tan İstanbul’a gelmesi. Evet, şans Lia Shine’ın yüzüne güldü ancak o da bu şansı elinin tersiyle itmeyip hemen İstanbul’a geldi. Sonrasında Şehinşah ona destek olmaya ve abilik yapmaya başladı. Hatta Şehinşah’ın yakında çıkacak 666 isimli EP’sinde de bir düetleri olacak. Bu şekilde Lia Shine’ın ismini Şehinşah’ın dinleyicileri de duydu.

 

2. Türkiye’de neredeyse hiç olmayan bir tarzı icra etmesi

Shine’ın icra ettiği tarz emo rap veya sad trap olarak geçiyor. Emotional rap, adından da anlaşıldığı gibi duygusal bir tür. Bu tür, 2010’lu yılların ortalarında popülerleşmeye başladı ancak ülkemizde neredeyse hiç yapılmayan bir tarzdı. Özellikle de mainstream piyasada. SoundCloud’da çok az dinlenen ve emo trap yapan birçok insan var ülkemizde de. Ancak Lia Shine, bu tarzı yerüstüne çıkaran kişi desek yanılmış olmayız sanırım. Aslında piyasanın böyle farklı renklere ihtiyacı var çünkü rap’in daha da ileri gitmesi için her insana hitap edecek rap parçaları üretilmesi gerekiyor. Lia Shine göstermiş oldu ki, insanların sıkıldıklarından farklı bir şey yapar ve bunun üstüne düşerseniz başarılı olabiliyorsunuz.

 

3. İnsanların duygusal tarafına hitap etmesi

Rap ülkemizde genelde “sert” sözler ve “sert” bir aktarma tarzıyla yapılıyordu yakın zamana kadar. Hatta dinleyiciler pop şarkılarında sürekli aşk konuları geçip rap’te pek geçmediğinden bununla övünüyordu. Ancak rap artık popüler müzik ve bir önceki maddede de söylediğim gibi her tarzdan, her türlü insana hitap edecek şarkılar olması gerekiyor. İnsanlar rap dinlemek istiyor ve mesela o anki modu aşk ile ilgili, duygularına hitap eden bir şeyler dinlemeye uygun. Ya da depresif bir modda. Ancak bunları dinleyebileceği şarkı sayısı az piyasada. Lia Shine ise bu duygulara hitap ediyor, hatta tamamen bu duygular üzerine parçalar üretiyor.

 

4. Linçlere ve kötü eleştirilere kulak asmaması

Emo trap, çok hızlı veya sert bir tür değil. Alışılagelen rap’e pek benzemiyor yani. Bu yüzden Lia Shine her yerde büyük bir linç yiyor. Bir de tabii az önce söylediğim aşktan bahsetme durumu var. İnsanlar sert şarkılar dinlemek istediğinden bunu da eleştirebiliyor. Ama Shine kesinlikle bu linçlere, kendine yeteneksiz diyenlere, kolay bir tür yaptığını söyleyenlere kulak asmadı. Üreterek yoluna devam etti ve şimdi milyonlara hitap etmeye başladı. Her geçen gün de yükseliyor. Bu da yaptığınızın doğru olduğuna inanıyorsanız hiçbir şeyi takmamanız gerektiğini gösteriyor.

 

5. İmaj yönetimi & giyim tarzı

Hip-Hop kültüründe giyim-kuşam çok önemlidir. Türkiye’de maalesef bunun da önemi yokmuş gibi davranıldı yıllarca. Shine, icra ettiği türe ve şarkılarında anlattıklarına uygun giyim tarzı ve dövmeleriyle onu dinleme ihtimali olan kitleye hitap etmeyi başardı. Bir sanatçının sadece şarkıları değil, tarzı da önemli hip-hop’ta. Bir de Shine’in “Aden”, “WBR” gibi kendi bulduğu ibareler var. Bunlar da hep tarzına ve şarkılarına uyumlu oldu tabii. Sosyal medya yönetimi de çok önemli günümüzde. Lia Shine da güzel fotoğraflar paylaşıyor. Canlı yayınlarla dinleyicileri ile bir araya da geliyor.

 

6. Emo trap’ten şaşmaması

Kendisinden sürekli olarak “farklı” şarkılar yapmasını bekleyen ve isteyen bir kitle var. O da bu isteklere “Arkadaşlar, piyasada bir sürü farklı tarzda rapçi var. Benim tarzım bu ve bu yolda ilerleyeceğim. Farklı tarzlar için farklı insanlar dinleyebilirsiniz” gibi cevaplar veriyor. Bu da aslında kitlesinin beğenmeyeceği şeyler yapmamasını sağlıyor ve çıkardığı şarkıların dinlenmesi gitgide artıyor. Bu tabii ki herkes için yükselmenin sırrı olmayabilir. Kimisi de her şarkısında farklı bir tarz yapar ve yükselir ancak Shine’ın kariyeri özelinde bunun çalıştığını söyleyebiliriz. Kendisine “hep aynı flow” ile şarkı yaptığı da söyleniyor. Aslında flow’ları hep farklı oluyor ama bana sorarsanız “delivery” anlamında daha çeşitli olması gerekiyor Shine’ın. Mesela Şehinşah’la olan şarkısında sanki daha farklı gibi “delivery” anlamında. Bakalım, daha kariyerinin çok başında, mutlaka farklı farklı karşımıza çıkacaktır.

 

Lia Shine, bu kadar hızlı yükselmesini neye bağlıyor?

Lia Shine’a böyle bir içerik yapacağımızı ve kendisinin de bu konudaki yorumunu eklemek istediğimizi söyledim, o da sağ olsun kırmadı ve bir şeyler karaladı. Onun söylediklerini de size aktarayım:

“Sözlerim kimine göre anlamlı kimine göre içleri boş ama en azından sürekli bir şeyler anlatıyor ve içinde sahte olan hiç bir şey yok. İnsanları sıkan Türk piyasasında kalıplaşmış kelimelerden uzak duruyorum. Her insan sert değildir ama her insan duygusaldır ve bu yüzden şarkılarımda kendilerinden bir hikaye bulabiliyorlar. Kaostan uzak duran birisiyim. Bana karşı antipatisi olan bir insana karşı kötü bir hamle yapmak yerine onu da kazanmak için çabalıyorum. Haliyle bunlar yükselişimde büyük rol oynuyor.”

 

İçeriğimiz bu kadardı. Sizin de aklınızda burada göremediğiniz ancak Lia Shine‘ın yükselişinde payı olan bir olay varsa mutlaka yorum atarak belirtin. Son olarak Lia Shine’a teşekkür ediyorum. Bizim sosyal medyaya yeni girdiğimiz dönemde -kendisi de bu kadar tanınmazken- takipçi sayımızı vs. hiç önemsemeden bize destek olmuş, bizimle röportaj yapmıştı. Popülistlik yapmaması; nicelik değil niteliğe bakması ve mütevazı olması da onun yükselmesindeki etmenlerden biridir belki.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

BEGE'nin yakında çıkacak albümünün harika düet listesi!

Sonraki İçerik

R&B/Trapsoul'un yeni temsilcisiyle tanışın: ATABERK KURNAZ ve debut albümü VİDAR!

İlgili İçerikler