Aynı verse’ü 2 farklı şarkıda kullanan rap sanatçıları: Kendrick Lamar, Şehinşah ve diğerleri!

Bu içerikte bahsedeceğim kavramı nasıl adlandırırım veya spesifik bir ismi var mıdır bilmiyorum ancak benim için her zaman ilgi çeken bir konu olmuştur.

Başlıktan da anlayacağınız üzere aynı veya çok benzer verse’lerin (nakarat veya bridge de olabilir elbette) farklı farklı şarkılarda kullanıldığı bazı örneklere bakacağız.

 

I’m On One – Trust Issues (Drake)

Drake, DJ Khaled’in 2011 yılında yayınlanan We The Best Forever albümündeki Lil Wayne ve Rick Ross’un da yer aldığı I’m On One şarkısında seslendirdiği nakaratı, aynı yılın yaz aylarında Take Care albümü öncesi piyasayı hareketlendirmek adına yayınladığı şarkılardan Trust Issues‘ta da kullanmıştı.

 

New Freezer – Big Shot (Kendrick Lamar)

Kendrick Lamar, 2017 yılında Rich The Kid’in inanılmaz bir kadroya sahip olan debut albümü The World Is Yours’ta konuk olduğu New Freezer şarkısında kullandığı verse’ü, daha sonra Black Panther filminin albümünü hazırlarken Travis Scott düetli Big Shot şarkısında da kullanmıştı.

 

Labirent – Çok Harman (Hidra)

Hidra, Şehinşah’ın 666 albümünde yer alan Labirent şarkısında kullandığı nakaratın birebir aynısını daha sonra kendi projesi Yolculuk EP’de bulunan Çok Harman şarkısında da kullanmıştı.

 

Panda – Pt. 2 (Desiigner)

Desiigner, kariyerinin en büyük hit şarkısı Panda‘nın nakaratında kullandığı sözlere daha sonra Kanye West’in The Life Of Pablo albümündeki Father Stretch My Hands şarkısının 2. kısmında yer vermiş ve şarkıya çok ayrı bir hava katmıştı.

 

Ahlaka Mugayir – Baban (Şehinşah)

Şehinşah, 2018 yılında Role Street kanalı üzerinden canlı okuyarak dinleyenleriyle buluşturduğu Ahlaka Mugayir şarkısının 2. verse başlangıcını, daha sonra 2020 yılında Baban şarkısında bridge olarak kullanmıştı.

 

Sözümüz Var – Another Round (Motive)

7 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan Tepki, Misha, Motive ve Stap’in yer aldığı Another Round isimli şarkı, birçok Türkçe Rap dinleyicisinin Motive’nin adını duyduğu parça olmuştu. O dönem 17 yaşında olan Motive, yazdığı verse ve şık outfit’i ile şarkıda öne çıkan isimlerdendi.

Aynı verse’ü daha sonra Vio’nun 25 Haziran 2021’de yayınlanan Whatsapp Mixtape isimli projesindeki Motive düetli Sözümüz Var şarkısında duyduk. Büyük ihtimalle bu verse daha önce kaydedilmiş, ancak şarkı çıkmayınca Motive bu verse’ü Another Round’da kullanmayı tercih etmiş.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

MAESTRO'nun hayatı kaybettikten sonraki ilk şarkısı geliyor

Sonraki İçerik

LIL MURDA'nın ilk albümü VIDOS geliyor

İlgili İçerikler