AZER BÜLBÜL ve RAP müzik arasındaki ilişki: Azer Baba’nın adının geçtiği rap şarkıları!

2012 yılında hayatını kaybeden Türk halk müziği, arabesk fantezi müzik sanatçısı Azer Bülbül, daha çok arabesk müzik sevenleri etkilese de toplumun birçok kesimine dokunmayı başarabilmiş bir sanatçı.

Arabesk müzik icra eden sanatçılar dışında da birçok farklı tarzda müzik yapan kişiyi etkilemiş. Rap müzik de tabii ki bunlardan bir tanesi. Özellikle son birkaç yıl olmak üzere Azer Bülbül’ün ismi Türkçe rap şarkılarında fazlasıyla geçiyor. Sizler için bazılarını derledik.

 

Şam – Kör Kurşun

En barizi ile başlıyoruz. Ancak şarkının içinde geçmiyor Azer Baba bu şarkıda. Şam, direkt olarak konsepti onun üzerine kurmuş. Zaten şarkının adı Azer Bülbül’ün 1999 yılında çıkan şarkısıyla aynı adı taşıyor. YouTube’da yayınlanan audio’da bahsettiğim şarkının kapağı var ve klipte de bol bol Azer Bülbül görüntüsüne yer verilmiş.

 

Murda – Pahalı

Böyle bir listede beklenmeyen bir isim aslında Murda. Yanlış anlaşılmasın, tabii ki dinliyor ve seviyor olabilir. Ancak mesela Şam, yer yer depresif işlerin altına imza atsa da Murda genelde eğlenceli bir profil çiziyor şarkılarında. En azından Türkçe olanları bu şekilde, Flemenkçe olanları anlayamıyorum maalesef.

“Yeah, kurşun yedik Azer Bülbül.”

Ben Fero – Arkadaş

Ben Fero da aynı Murda gibi eğlenceli bir profil çizse de sosyal medyadan da takip ediyorsanız böyle bir respect atmasına şaşmamalı.

“Biraz obsesyon Azer reis filan, baba rest in peace.”

UZI – Replika

UZI, çizdiği profil ile bu listede kesinlikle olması gereken bir isim ve 1 değil 2 şarkıyla yer alıyor zaten. Replika isimli şarkısında çok net bir cümle ile Azer Bülbül dinlediğini belirtiyor.

“Dinliyoruz Azer Baba, Ahmet Aslan, İbo (İbo)”

Çağrı Sinci – Dönek Dünya (feat. Yener Çevik)

Listemizdeki en eski şarkı bu. Çağrı Sinci‘ye Yener Çevik eşlik ediyor ve şarkı daha ilk cümlesinden Azer Bülbül ile başlıyor. Çağrı Sinci, Azer Bülbül’ün hayatını kaybetmesiyle arabesk müziğin de öldüğünü söylüyor.

“Arabesk Azer’le öldü, biz kaldırdık naaşı.”

UZI – Paranoya

UZI, Azer Bülbül referanslarına devam ediyor. Son çıkardığı şarkısında da aynı cümle içerisinde hem Eko Fresh hem de Azer Baba’ya respect atıyor.

“Eko Fresh Kurşun gibi patl’ıyım, ama şu an Azer Baba gibi zordayım.”

Furkan Karakılıç – Son Kurşun (feat. Fery)

Dediğim gibi Azer Bülbül’ün ismini her yerde görebiliyorsunuz. Tamamı trap olarak yapılmış böyle bir albümde bile olabiliyor mesela. Tabii ki bunun trap ile alakası yok ama albümdeki diğer şarkıların atmosferine bakıldığı zaman böyle bir referans görmek şaşırtıcı.

“Yine gergin saatlerim başladı Azer Baba.”

Jefe – Vibes Bir

Jefe, şarkılarında genelde büyüdüğü ve halen yaşadığı semt olan Bayrampaşa’dan çokça bahsediyor. West Coast rap’i ile Bayrampaşa sokaklarını anlatan Jefe, Vibes isimli serisinin ilk şarkısında Azer Baba’yı es geçmiyor.

“Nağmeye yükseliyo Azer Baba geceleri patlak amfi ve Pioneer’da.”

Tuhan – Esenyurt Trap Merso

Olympos döneminden sonra MOB Entertainment bünyesinde yıllar sonra çok farklı bir müzikle piyasaya dönen Tuhan, kariyerinin en büyük hit’i Esenyurt Trap II Merso’da Azer Bülbül’ü anmıştı. Zaten Esenyurt Trap serisinin ilk şarkısında da Azer Baba’yı anmıştı.

“Azer’dir ekolümüz, idolünün idolü.”

Şam – Ölüm Orucu

Şam, zaten daha önce Vehim isimli EP’sinde yer alan Kör Kurşun şarkısında, şarkıyı direkt olarak Azer Bülbül’ün üzerine koymuştu. 2022 sonunda P.O.P Mixtape pt.3 projesinde yer alan Ölüm Orucu isimli şarkısında Azer Bülbül’ün 2004 yılında yayınladığı Ateş Düştüğü Yere Yakar albümündeki İyi Değilim şarkısına gönderme yapmıştı.

“İyi değilim, Azer teybimde son ses. Anlayacağın zor durumdayım.”

Chef Bi – ZIMBA RMX

Chef Bi, Aralık sonunda yayınladığı ZIMBA isimli şarkısına çok vakit kaybetmeden ZIMBA RMX isimli bir versiyon getirmiş ve bu versiyon için yazdığı yeni verse’te karışık playlist’inden bahsetmişti.

“Dinlerim hem Azer Baba hem Travis.”

Lvbel C5 & Batuflex – ralli

Lvbel C5’in Zor, dans ve Batuflex’in de Amcalar Geldiğinde, Dünya Hain gibi şarkıları da iyi dinlendi belki ama “ralli” isimli şarkı, iki ismin de aslında kariyerlerini şaha kaldıran şarkıydı. Şarkının içeriğiyle Azer Bülbül pek alakalı olmasa da Lvbel, kendi verse’ünde arabesk fantezi müzik sanatçısının Zordayım isimli şarkısıyla beraber anmadan geçmemişti.

“A-A-Azer Baba, söyle ‘Dardayım’.”

Yener Çevik – Donar

Yener Çevik, icra ettiği tarz (arabesk rap) da göz önünde bulundurulduğunda rap müzik içinden Azer Bülbül’ü anmasını en çok bekleyeceğimiz sanatçılardan. Yener, Birden Bire albümünde yer alan Donar isimli şarkısında Azer’i anmıştı.

Müslüm’den “Bir Bilebilsen” Azer’den “İlle De Sen”, “İlle De Sen”

Jefe – İSPANYOL PAÇA (feat. Motive)

Yaşadığı yer ve büyüdüğü ortam gereği arabeske yatkınlığını bildiğimiz Jefe, Pa$$$a Vibes projesinden sonra ilk stüdyo albümü P.A.$$$.A’da da Azer Bülbül’ü anmıştı.

“Semt old school, Azer Baba.”

Organize – 1 Numara // Bardak Damlar

Organize de Azer Bülbül’ü severek dinleyen isimlerden. Birden fazla kez onu anmasından bunu anlayabiliyoruz. Daha önce 2021 yılında çıkardığı Sıkıntı Stres isimli single’ında Azer Baba’yı anan Organize, ilk stüdyo albümü Kalite’de yer alan 2 kısımlık şarkı 1 Numara // Bardak Damlar’ın da Bardak Damlar kısmında Azer’in Duygularım albümündeki Caney şarkısında yer alan “Ciğerim yaney.” sözlerine atıfta bulunmuştu.

“Azer Baba gibiyim ciğerim yanık.”

Critical – GHETTOMAN (feat. Heijan)

Heijan, Critical’ın ilk albümü CELONAPS için hazırlanan ve albümden önce single olarak yayınlanan GHETTOMAN şarkısında Azer Bülbül’e selam yollamıştı.

“Hayaller Snoop Dogg ve Azer açıp takılmak cool.”

Gv & Keskin – Cilet

Keskin, kariyerinin başlarında Gv ile yaptığı Cilet isimli parçanın ilk verse’ünde Azer Bülbül’ü aynı Yener Çevik’in yaptığı gibi Müslüm Gürses ile birlikte anmıştı.

“Azer’dеn duygularım Müslüm’den “Sensiz Olmaz”.”

Bossy – Sonun Olur

Bossy, 2021 yılında yayınladığı Sonun Olur isimli şarkısında Azer Bülbül’ü 2002 yılında çıkardığı “Başımda Bela Var / Yarınsızım Ben” isimli albümünün giriş parçası olan Yarınsızım Ben ile anmıştı.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Drake'in yeni şarkısı Search & Rescue'nun kapağındaki kadın kim?

Sonraki İçerik

İki janranın dirsek teması: Rock ve Rap'in geçmişten günümüze gelen dinamiği

İlgili İçerikler