BIXI BLAKE’in “Atalarım” dediği Tuareglerin hikayesi

Bixi Blake‘in sessiz sedasız şekilde 18 Ağustos 2023 tarihinde yayınladığı “Anka: Addendum” isimli albümü, kendi kitlesi ve kemik hip-hop dinleyenleri tarafından beğeniyle karşılanmıştı.

12 parçadan oluşan albümün ikinci parçasının adı Tuareg ve Bixi, parçaya “Atalarım Tuareg, bağladım durag.” şeklinde giriş yapıyor. Libya asıllı olduğunu bildiğimiz Bixi Blake’in “Atalarım” diyerek bahsettiği bu Tuaregler kimler peki?

Tuaregler

Tuaregler; Burkina Faso, Cezayir, Libya, Mali ve Nijer arasında ve ağırlıklı olarak Sahra Çölü’nde yaşayan Müslüman bir halk. Sayılarının 1,5 milyon olduğu tahmin edilen bu halk, anaerkil bir sisteme sahip. Hayatın neredeyse her alanında kadınların söz hakları erkeklere göre çok daha fazla. Birçok Müslüman toplumda kadınların örtünmesini alışığız. Tuareglerde ise tam tersi şekilde erkekler yüzlerini peçeyle kapatıyor. Tuareg erkeklerine bu durum sorulduğu zaman, “Güzel olan kadınlar. Bu güzelliklerini kapatmamalılar.” şeklinde görüş belirtiyorlar.

Belirli yerleşim yerleri olmayan bu kabile halkı, geçmişte deri çadırlarda kalırken, şimdilerde kendi yaptıkları ve kadınların söz sahibi olduğu evlerde kalıyor. Tuareglerdeki evliliklerde kadınların sözü geçiyor. Evlilikler, kadınların isteğine göre başlıyor ve bitiyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KLEO & SEGAH ile A La Carte üzerine röportaj "Kırık'ı yayınlayamıyoruz!"

Sonraki İçerik

KILLA HAKAN'ın Türkiye'deki evine polisler gitti!

İlgili İçerikler