Dövmenin tarihi ve HIP HOP ile ilişkisi: Yaptırılan dövmelerin anlamları!

Dövme unsurunun insanlık ile buluşması 1700’lerde Samoa Adaları’nın yerlilerinde oldu. Dövmeye yani tattoo’ya adını da veren yine Samoa Adaları yerlileri. Tattoo kelimesi etimolojik olarak Samoan alfabesinde yer alan ve vurmak anlamına gelen tatau kelimesinden geliyor.

Ancak aslında dövmenin tarihi çok daha eskilere dayanıyor. 2015 yılında araştırmacılar MÖ 3250 yılından kalan bir beden buldular ve buldukları bu bedende tam olarak 61 adet dövme bulunuyordu.

Dövme yapmanın o kadar yıl içinde birçok farklı yöntemi oldu ve elbette teknolojinin de yardımıyla günümüzde en iyi örnekleri yapılabiliyor.

Dövmenin tarihi oldukça eski olsa da hip-hop ile bağına baktığımız zaman durumlar biraz farklı. Geçmişe dönüp bakıldığında günümüzdeki kadar dövme sahibi rap sanatçısı bulmak o kadar da kolay değil. Genelleme yapmak gerekirse; dövmenin hip-hop kültüründeki yükselişi Golden Age olarak anılan 1986-1997 dönemi sonrasıdır.

Dövme yaptırmanın bir insan için birçok anlamı olabileceği gibi rapçiler için genellikle çetelerle ilişki, yaşamlarından kayda değer olaylar, aileleriyle veya arkadaşlarla bağ gibi anlamlara geliyor.

Dövme ve hip-hop denildiği zaman geçmişte akıllara ilk olarak 2Pac gelirken, özellikle yüzüne yaptırdığı dövmelerle farklı bir kapı açıp günümüzdeki birçok rapçiyi o konuda etkileyen Lil Wayne günümüzde bu kulvarın önderlerinden sayılabilir.

 

Dövmelerin anlamlarını yalnızca çete, aileyle bağ vs gibi kısaca geçmemek lazım. En çok yaptırılan dövmeler ve anlamları şu şekilde:

 

Melek Kanatları

Çete kültüründe melek kanadı dövmesi yaptırmanın anlamı ilk olarak yüceliktir. Bir çete üyesi olarak vücudunuzda melek kanadı dövmesi taşıyorsanız, bu sizin ölümden korkmadığınız anlamına gelir. Aynı zamanda bu melek kanatlarının Cebrail yani tanrının mesajlarını ilettiği melek olduğuna inanılır. Hip-hop’ta melek kanadı dövmesi sahibi bazı isimler: Pharrell Williams, Wiz Khalifa, Lil Wayne.

 

Gözyaşı Damlası

Gözyaşı damlası, rap sanatçıları arasında en çok tercih edilen dövme çeşitlerinden biridir. Birden fazla anlama gelen gözyaşı damlasının en bilinen anlamı bir katilin öldürdüğü insanları sayma şeklidir. Daha masumane bir anlam olarak yakın bir arkadaşın veya bir aile üyesinin ölümünü anmak da olabilir. Son olarak; bu dövmeyi yaptıran kişinin hapse girip çıktığına da işaret olabilir. Hip-hop’ta gözyaşı damlasına sahip bazı sanatçılar: Lil Wayne, Kevin Gates, The Game, Birdman.

 

Taç

Kral veya kraliçe tacı dövmesi direkt ifade ettiği anlamı taşır. Bu dövmeyi taşıyan kişi kendisini herhangi bir yerin/grubun/çetenin lideri olarak görür. Taç dövmesi denilince akıllara ilk olarak 2Pac gelirken, günümüzden Quavo ve Rick Ross da örnek verilebilir.

 

Haç

Haç bilindiği gibi Hristiyanlık dinine hizmet eden bir semboldür ve vücutlarında haç taşıyan isimler büyük ihtimalle tanrıya yakınlıkları nedeniyle bu dövmeyi yaptırır. Genellikle alın, göğüs veya sırt bölgelerinde tercih edilen haç dövmesinin en önde gelen temsilcileri arasında 2Pac, 21 Savage, Lil Wayne ve Kevin Gates sayılabilir.

 

Örümcek Ağı

Örümcek ağı dövmesinin biraz daha karışık bir anlamı bulunuyor. Eğer örümcek, ağın ortasındaysa dövmenin sahibi kişi ömrünü çete hayatına adamış demektir. Eğer ki örümcek, ağdan sarkmış şekilde çizilmişse bu da dövme sahibinin bu hayattan uzaklaşmaya çalıştığını gösterir. Bir başka anlam olarak; örümcek ağı hapse girip çıkma anlamına da gelebilir. Örümcek ağı dövmesi denilince yeni dönemde akıllara 6ix9ine gelse de bir dönem Dr. Dre de bu dövmeye sahipti. Dre’nin bu dövmeyi daha sonra tamamen kaldırdığı söyleniyor.

 

Alan Kodları

Alan kodları da en çok tercih edilen dövmelerden biridir. Amerika’da -bilen vardır, bilmeyen vardır- eyaletler, şehirler, kasabalar dışında İngilizce’de area denilen bölgeler vardır ve her bölgenin de kendine özel bir kodu bulunur. Özellikle doğup büyüdüğü yeri sahiplenen birçok rapçinin vücudunda alan kodu dövmesi görmek sürpriz değildir. Wiz Khalifa (Pittsburg: 412), Machine Gun Kelly (Denver: 303), Drake (Toronto: 416) gibi örnekler verilebilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 30 Nisan 2021 | Baneva, DJ Khaled, 21 Savage, Jefe ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

18. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri'nde adaylar belli oldu: Ezhel, Lil Zey, Motive ve diğerleri!

İlgili İçerikler