RAPÇİLER isimlerini nereden alıyor? (ABD) #1

Eskiden beri ne zaman yeni bir rapçi keşfetsem, sahne adının nereden geldiğini merak etmiş ve hemen ardındaki hikayeyi öğrenmeye çalışmışımdır. O hikayeyi öğrendiğim zaman şarkıları daha bir anlam kazanıyor gibi geliyor bana.

Hatta sahne adının anlamı çok basit çıkanlarda bir tık hayal kırıklığı yaşıyor bile olabilirim. Sizin de merak edeceğinizi düşündüğümden Amerika piyasasındaki bazı rapçilerin sahne adlarını sıralamaya karar verdim. Tabii ki herkesi yapmak imkansız ama belki bu içeriği bir seri haline getirip bölüm-bölüm de yayınlayabiliriz. Aynı içeriğin Türkiye piyasası için yapılmışı da yakında sitede olacak. Takipte kalın!

A Boogie Wit da Hoodie: A harfi, sanatçının ilk ismi Artist’i temsil ederken; Hoodie de kapşonlu kıyafetleri fazla tercih ettiğinden dolayı.

Aminé: Aminé’nin sahne adı çok basit, hatta yok. Gerçek adı Adam Aminé Daniel, o da isimlerinden birini sahne adı yapmaya karar vermiş. Ama okunuşu koymak için almak istedim, dinleyenlerin sıkıntı yaşadığı bir konu olduğunu düşünüyorum. “ah-mee-nay”

Andre 3000: André Benjamin, Dr. Dre dünya genelinde popüler olana kadar Dre ismini tercih ediyordu. Daha sonra gerçek isminin yanına 3000 sayısını ekleyerek yeni bir isim oluşturdu. Zaten “3 Stacks” diye bir lakaba sahip olduğu için çok da zorlanmamış.

ASAP Ferg: Göbek adı Ferguson’ı kısaltıp Ferg yapan ve diğer ASAP Mob üyeleri gibi ASAP tag’ini alan ASAP Ferg, böylece sahne adını oluşturmuş oluyor. ASAP Mob’dan önceki isim ise DeFerg.

ASAP Rocky: Rocky’nin ailesi gerçek bir hip-hop sever. Rakim’i de çok seven aile, Rocky’ye bu ismi veriyor. Rocky de Rakim’e benzer bir isim bulup, ASAP tag’ini alıyor. ASAP’in de açılımını yapalım bilmeyenler için: Always Strive And Prosper!

Big Pun: Big ile başlayan sahne adlarında genellikle, Big’in çok derin bir anlamı olmuyor. Diğer rapçilere gözdağı verme amaçlı kullanılmış çoğunlukla. Pun’a gelirsek; şaşırabilirsiniz ama The Punisher’ın kısaltması. Evet, bildiğimiz Marvel karakteri hatta Netflix üzerinden de dizisi yayınlanan The Punisher’ın kısaltması.

Big Sean: Gerçek adı Sean Michael Leonard Anderson olan Big Sean, Big Pun veya Big L gibi efsanelerin kullandığı gibi adının başına Big eklemek istemiş.

The Notorious B.I.G.: Kariyerine 1975 tarihli Let’s Do It Again filminden bir karakterin ismi olan Biggie Smalls ile başlayan The Notorious B.I.G., daha sonra bu isim hakkında mahkemelik olunca adını değiştiriyor. Yeni isminde ise notorious kötü şöhretli anlamına gelirken, B.I.G. de Business Instead of Game olarak tanımlanıyor.

Blueface: Blueface’in ismi Crips çetesi ile olan bağlantısına gidiyor. Gençliğinde çete üyesiyken ismi Blueface Bleedem olan sanatçı, daha sonra sadece Blueface olarak rap yapmaya devam etmiş. Bildiğiniz gibi Crips çetesini tanımlayan renk mavidir.

 Busta Rhymes: George “Buster” Rhymes isimli NFL oyuncusundan ismini alan Busta Rhymes, direkt çeviri yapıldığında kafiye parçalayıcı gibi bir anlama geliyor. Gayet mantıklı.

Cardi B: Cardi B’nin ismi alkollü bir içecek olan Bercardi’den geliyor.

Chance the Rapper: Gerçek adı Chance(lor) Bennett ile yaptığı işi birleştirip Chance the Rapper ismine karar vermiş.

Childish Gambino: En beğendiklerimden biri bu. Wu-Tang Name Generator isimli bir platform var. Adınızı yazıyorsunuz, size yeni bir sahne adı söyleyip Wu-Tang’e hoşgeldiniz gibi şeyler yazıyor. Childish Gambino’nun gerçek adı olan Donald Glover’ı bu name generator‘a yazdığınızda ise Childish Gambino cevabını alıyorsunuz.

Desiigner: Dezolo ve Designer Royale isimlerinden sonra kız kardeşinin ısrarları sonucu 2 i’li Desiigner ismine geçen Desiigner, kariyerine bu şekilde devam ediyor.

DJ Khaled: Gerçek adı Khaled bin Abdul Khaled ve ilk adı Arap Attack olan DJ Khaled, 11 Eylül saldırısı sonra bu ismi aldı.

DJ Mustard: Gerçek adı Dijon McFarlane’e Dijon isimli hardal nedeniyle herkes Mustard şeklinde sesleniyormuş. O da prodüktörlük kariyerine başlayınca Mustard’ın başına DJ eklemiş.

Drake: Gerçek adı Aubrey Drake Graham olan Drake, sahne adını seçerken çok da düşünmemiş gibi duruyor. Miss Me şarkısında ise Do Right And Kill Everything gibi bir açılım yapmıştı.

Eminem: Kariyerine Double M olarak başlayan Marshall Mathers, daha sonra kısa bir süre M&M’i de kullandıktan sonra M&M’in okunuşu diyebileceğimiz Eminem’i kullanmaya başladı ve hâlâ da öyle devam ediyor.

French Montana: Fransa’nın asıl ülkesi olan Fas üzerindeki etkisi ile French ve Tony Montana sevgisinden de Montana’yı alan Karim Kharbouch, bu sahne adını oluşturuyor.

Future: Future’ın ismi onun için gurur verici olmalı. Bünyesinde André 3000, Big Boi, Cee Lo Green gibi isimleri barından Atlanta merkezli hip-hop/R&B müzik kolektifi Dungeon Family tarafından rap’in geleceği yani future of the rap music olarak görüldüğü için bu isim uygun görülmüş.

G-Eazy: Gerçek ismi Gerald’ın baş harfi ile rap müziğin efsane isimlerinden Eazy-E’yi birleştiren G-Eazy, bu güzel sahne adını oluşturmuş.

The Game: Bu isim The Game’e küçük yaşında büyükannesi tarafından verilmiş, çünkü her yaptığı her sporu bir oyun olarak görüyormuş.

J. Cole: Gerçek adı Jermaine Lamarr Cole. O da sahnede kendi adını tercih edenlerden.

Jack Harlow: Jackman Harlow da sahne adına ihtiyaç duymayanlardan. Zaten gerçek ismi de yeterince havalı.

Jaden Smith: Jaden Smith de tamamen gerçek adıyla piyasaya giriş yapmıştı. Daha sonra Smith’i atıp şu aralar sadece Jaden olarak yoluna devam ediyor.

Jay Rock: Gerçek adı Johnny McKinzie Jr. ilk adının baş harfi ile 13 yaşında sattığı uyuşturucuya gönderme olarak Rock’ı birleştirmiş.

Joyner Lucas: Gerçek adı Gary Maurice Lucas Jr. olan rapçi, Future Joyner olarak başladığı kariyerine Future patladıktan sonra Joyner Lucas olarak devam etmiştir.

Juice WRLD: Juice ismini 2Pac’ın 1992 yılında oynadığı aynı ismi filmden alan Jared Higgins, WRLD kelimesini de müziğiyle dünyayı ele geçirme hedefinden dolayı eklemiş.

Kendrick Lamar: Doğum adı Kendrick Lamar Duckworth olan Kendrick, rap müziğe ilk başladığında K.Dot ismini tercih etmişti. Daha sonra gerçek adına geçişini de şöyle anlatıyor: “Evet, insanlar beni tanıdı. Bu çocuk rap yapabiliyor, K.Dot yetenekli dediler. Ama kim bu K.Dot. Bir sabah kalktım ve beni en iyi tanımlayacak ismin annemin yıllardır bana seslendiği isim olduğuna karar verdim.”

Kid Cudi: Gerçek adı Scott Mescudi olan rapçi, Cudi’yi soyadının son 4 harfinden alıyor. Kid ise, ilk yayınladığı mixtape olan A Kid Named Cudi’den geliyor.

Lil Baby: Geldik isminde Lil geçen rapçilere. Baby ile başlıyoruz. Henüz 10 yaşında mahallesindeki çete üyeleriyle takılan Lil Baby’ye bu lakap onlar tarafından verilmiş.

Lil Durk: Durk Banks, gerçek adının başına Lil eklemiş. Çok da yaratıcı denemez sanıyorum.

Lil Jon: Jonathan Smith, gerçek adını kısaltıp kısa boyundan dolayı da başına Lil eklemiş. (1,67)

Lil Mosey: Lathan Moses Echols da gerçek isim ile Lil kelimesine kombin edenlerden.

Lil Nas X: Lil Nas X, başındaki Lil’i ironi için ekleyen bir isim. Her yeni rapçinin bunu tercih etmesi nedeniyle ironi yapma amaçlı koymuş. Başlarda sadece Lil Nas’mış adı ama daha sonra küçük bir kitleye ulaştıktan sonra Lil kısmına çok takıldığı için X’i de eklemek istemiş.

Lil Peep: Bebekken çok küçük olan Lil Peep’e annesi Peep diye sesleniyordu bu yüzden de herkes onu o şekilde biliyordu. Rap’e Trap Goose olarak başlayan Lil Peep, kısa bir süre sonra bu ismi aldı. Aynı zamanda en sevdiği şekerin adı da Peeps. Bu da insanların ona Peep diye seslenmesinin bir diğer nedeni.

Lil Skies: Sürekli farklı kızlarla takılan babasının adı Dark Skies. Takıldığı kızlar da Kimetrius Christopher Foose’a Lil Skies diye sesleniyormuş.

Lil Tjay: Gerçek adı Tione Jayden Merritt. Lil malum, Tione’dan T ve Jayden’da da Jay geliyor.

Lil Uzi Vert: Lil kısmı boyundan dolayı. Uzi kısmı gençken hızlı rap yaparken çevresindekiler tarafından takılan bir lakap. Vert ise vertical yani dikey anlamına geliyor. Bu da Uzi’nin kariyerin gidişatı hakkında bir hedefi gibi.

Lil Wayne: Lil isimli çoğu rapçiye de ilham olan Lil Wayne’in ismi ise tamamen babası nedeniyle oluşmuş bir isim. Gerçek adı Dwayne Michael Carter Jr.’ın babasının da adı Dwayne. Babası hayatında boyunca yanında olmayan Dwayne, rap’e başlayan D’yi atıyor. Jr olduğundan dolayı da başına Lil ekliyor.

Lil Yachty: Kariyerinin başında içinde yer aldığı The Sailing Team isimli gruptan geliyor bu isim. Sailing bildiğiniz üzere denize açılmak, yelkencilik gibi anlamlara geliyor. O dönemde de çok parası olan Miles Parks McCollum, pahalı bir araç olan yat ile grubun en küçük üyesi olmasından dolayı Lil ismini kombinleyip Lil Yachty ismini almış.

Logic: Psychological kelimesini çok seven Logic, kariyerine böyle devam istemiş başlarda. Çünkü kelimeyi çok sevdiğini ve zihinle alakalı olduğunu söylüyor, ki bu da Logic’in kariyer planlarına uygun. Daha sonra Logic olarak kısaltmış.

Mac Miller: Gerçek adı Malcolm McCormick olan sanatçı Mac lakabını büyükbabasından alıyor. Bir süre Easy Mac olarak rap yaptıktan sonra, ailesinde popüler bir isim olan Miller’a geçiyor. Miller aynı zamanda erkek kardeşinin de ismi.

Machine Gun Kelly: MGK, ismini rap yapma stilinde alıyor. Machine gun’ın Türkçe karşılığı makineli tüfek bildiğiniz gibi. Hızlı rap yaptığından dolayı böyle bir isim almış o nedenle. Aynı zamanda George Kelly Barnes isimli Amerikalı eski bir gangsterin de lakabı Machine Gun Kelly. Böyle bir karışım var yani.

Meek Mill: Robert Williams’ın göbek adı Rahmeek’tir. Arkadaşları ona küçükken Meek Millionz yani kısaca Meek Millz diyormuş. Rap müziye başlayınca Z harfini atıp şu anki haline almış.

Migos: Migos’un ismi konusunda 2 farklı tartışma var. İspanyolca’da arkadaşlar anlamına gelen Amigos’un A’sız versiyonu veya uyuşturucu, silah vb. illegal işlerin döndüğü trap house’lara eskiden söylenen kelime migo’nun çoğul hali.

Mos Def: Mos Def’in ismi most definitely öbeğinin kısaltmış halidir.

 

İçeriğinin devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

LIL BABY kimdir?

Sonraki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (4 Aralık 2020) | LIL BABY, KOZMOS, AMINÉ, REDKEYGANG ve çok daha fazlası!

İlgili İçerikler