YENİ ÇIKANLAR: 30 Nisan 2021 | Baneva, DJ Khaled, 21 Savage, Jefe ve çok daha fazlası!

Türkiye piyasasında yalnızca 1 albüm ve 8-10 şarkının yayınladığı haftada, Amerika’da DJ Khaled 12. stüdyo albümü KHALED KHALED’i yayınladı.

Rapertuar’ın en düzenli içeriği YENİ ÇIKANLAR her cumartesi olduğu gibi yine sizlerle.

 

Baneva – MANIFESTOR

Baneva, piyasaya adım attığı günden beri herkes kadar beni de heyecanlandıran isimlerden elbette. Onu bir albüm içerisinde görmeyi uzun süredir de bekliyordum. Debut albümü MANIFESTOR’ı farklı bir şeyler görme beklentisiyle açmıştım ve bence Baneva bu talebimi yeterince karşılamış. Çok güçlü bir albüm diyemem, yani Baneva çok daha iyilerini yapacaktır kesinlikle. Şimdilik favorilerim; Amigo, Vallah ve Son Sefer oldu.

 

DJ Khaled – KHALED KHALED

DJ Khaled, bu işe başladığı dönemdeki isimlerin birçoğu kabuk değiştirmesine ve artık piyasanın başka kralları olmasına rağmen onları da albümüne katıp normalde yan yana gelemeyecek sanatçıları eşleştirmeye devam ediyor. Dile kolay 12. stüdyo albümü KHALED KHALED; Justin Bieber, 21 Savage, Lil Baby, Migos, Post Malone, Cardi B, Megan Thee Stallion vb. gibi günümüzün en popüler sanatçıları ile Nas ve JAY-Z gibi Doğu Yakası’nın 2 efsanesini barındırıyor. Khaled’in albümleri eskiden beri topluca değerlendirmeye yatkın değil ve uzun soluklu olmuyor şarkıların çoğu. DJ Khaled şarkılarından en çok hangisini dinlemişimdir ve uzun süre dinlemeye devam etmişimdir diye düşününce aklıma yalnızca I’m On One geliyor. I’m the One şarkısını da bir süre dinlemiştim. Adeta bir çorbayı andıran KHALED KHALED albümünden daha önce yayınlanan Drake şarkılarını çıkarırsak favorilerim WE GOING CRAZY ve SORRY NOT SORRY oldu.

 

21 Savage – Spiral

21 Savage’ın Testere’nin yeni filmi The Book of Saw için yaptığı Spiral isimli yeni şarkısı bu haftanın öne çıkan işlerindendi. 21’ı o ikonik melodi üzerinde görmek tebessüm ettirdi ancak şarkıyı o kadar da beğendiğimi söyleyemem. 21 Savage’ın bu kadar aralıksız devam ettiği şarkıları sevemiyorum sanırım artık bunu anladım. Immortal şarkısında da benzer düşüncelere girmiştim. A Lot veya 10 Freaky Girls gibi şarkıları benim zevkime daha çok uyuyor.

 

Jefe & Tepki – HOME PARTY

Teaser’ı yayınladığından beri merakla beklediğim bir işti HOME PARTY. Uğur Öztürk şov yapmış, onunla başlayayım. Yazdığı melodi insanı havaya sokuyor direkt olarak. Jefe’nin şarkıya hiç vakit kaybetmeden girişi de güzel hamle olmuş bence, 1. saniyeden itibaren moda sokuyor şarkı sizi ve asla düşüş yaşamıyor. Nakarat sonrası Tepki’nin de verse’e ani girişi bahsettiğim moddan çıkmamanızı sağlıyor. P.A.$$$.A albümüne hype yaratmak için de uygun bir şarkı seçimi olmuş diye düşünüyorum. Albümü daha büyük merakla beklemeye başladık.

 

Baby Keem & Travis Scott – durag activity

Baby Keem son 1 senedir yakından takip ettiğim bir isim. Kendrick Lamar’ın öz kuzeni olduğunu öğrendiğimden beri daha da ilginç bir hale geldi benim için. Travis Scott düetli bir şarkı çıkaracağını duyduğumdan beri bu şarkıyı bekliyordum. Altyapıyı oldukça beğendim yine. Keem’in altyapıları seçimleri her zaman vibe dolu oluyor, çok başarılı. Travis’in verse iyiydi bence ama Keem biraz basit geldi bana özellikle delivery konusunda. Nakarat ile verse’ün hiçbir farkı yok gibi neredeyse vokal olarak. Travis de Keem’e ayak uydurmuş ama ara ara yükselmeleri ve autotune ile işi daha renkli kılmış diye düşünüyorum.

 

Da Poet – Kendini Bul

Da Poet, gelecek hafta 10 yıl aradan sonra bir solo albümle dönecek ve Kendini Bul’u yayınlayacak. Albümden 1 hafta önce de aynı isimli single’ı bizlerle buluşturdu. Her ne kadar altyapılarıyla veya çeşitli projelerde vokaliyle her zaman üretmeye devam etse de şöyle solo albüm modundaki DP’yi özlemişiz açıkçası. Şarkı oldukça hızlı başlayıp 1. dakikada nakaratın girmesiyle iyiden iyi içine çekiyor sizi. Altyapının yavaş başlayıp nakaratla beraber bir anda yükselmesi harika olmuş bence. Albümün açıklanan düetleri de epey heyecan verici. Büyük bir merakla gelecek haftayı bekliyorum.

 

Ufo361 – STAY HIGH

Ufo361, yıllardır kendisinin sloganı haline getirdiği ve şirketini daha bu şekilde adlandırdığı STAY HIGH’ı sonunda albüm formuna da soktu. Data Luv, Gzuz, Luciano, RIN, Bonez MC ve KALIM’in ona eşlik ettiği albüm hakkında çok çok farklı yorumlar yapamayacağım açıkçası. Ufo’nun geçtiğimiz albümünü saymazsak öyle aman aman bir gelişim yok bana kalırsa. Ezhel ile yaptıkları Lights Out ve sonrasındaki Rich Rich bence çok kaliteli albümlerdi ancak biraz dinlenip farklı işler yapmalı Ufo. Bu sürekli üretim hali sesini eskitti, en azından benim kafamda böyle. Yine de tabii ki özellikle prodüksiyon anlamında çok sağlam işler var. Konseptinden de ötürü Nur Für Dich’e oranla çok daha agresif beat seçimleri yapılmış. Şimdilik favorilerim PINKY RING ve READY oldu. Ufo ile Gzuz iyi bir ikili, onları beraber duymak iyi hissettirdi. KONTOSTAND 2.0 ile tam anlamıyla bir hayal kırıklığı oldu benim için. Ufo’nun en sevdiğim şarkısı bile olabilir Kontostand. Bu şekilde şarkıların ve filmlerin zorlama ikincileri genelde vasat oluyor ancak yine de beklentiye girmiştim ne yalan söyleyeyim.

 

Joyner Lucas & Lil Baby – Ramen & OJ

Bu şarkı da aslında baya beklediğim şarkılardan biriydi. Joyner Lucas yaptığı müzik ile piyasada farklı bir yer duruyor. Lil Baby de son dönemde mainstream’de oldukça fark yaratan bir rapçi zaten bildiğiniz gibi. İkisinin bir araya geldiği bu şarkıda nakaratı hiç beğenmediğimi söylemem lazım. Joyner’ın da verse’ü keza beklentimin altında kaldı. Lil Baby her zamanki gibi konuk olduğu verse’te fark yaratmış ve parlamış bana kalırsa.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YORUM | Türkiye'nin kanayan yaralarından kutuplaşmanın Türkçe Rap camiasına etkisi!

Sonraki İçerik

Dövmenin tarihi ve HIP HOP ile ilişkisi: Yaptırılan dövmelerin anlamları!

İlgili İçerikler