Rap müziğin gidişatını değiştiren atışmanın arka planı: KANYE WEST vs 50 CENT

11 Eylül günü Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en karanlık günlerinden biridir. El Kaide’nin 4 farklı noktada eşzamanlı olarak gerçekleştirdiği terör saldırısı sonucu 2977 kişi hayatını kaybetmiş, 25 binden fazla kişi yaralanmış ve 10 milyon dolarlık bir zarar meydana gelmişti. Bu olay sonrası ABD’deki acil durum telefon numarası dahil 911 olarak değiştirilmişti.

2007 yılındaki 11 Eylül’den sonra ise 11 Eylül’ün özellikle rap ve müzik severler için çok farklı bir anlamı daha olmaya başladı. 11 Eylül 2007’de Kanye West 3. stüdyo albümü Graduation‘ı, 50 Cent ise 3. stüdyo albümü Curtis‘i yayınladı. İki büyük ismi, bu albümlerin yayınladığı güne getiren olaylar ve sonrasıysa rap müzik tarihinin en büyük atışmalarından biri olarak anılacaktı.

Kasedi biraz geri sarıp 2 rapçinin de bu albümler önceki kariyerlerine bakalım. 50 Cent, 2003 yılındaki Get Rich Or Die Tryin’ ile harika bir debut yapmış, 2005 yılındaki The Massacre albümüyle de 1 haftada 1.15 milyon adet albüm satarak adını “ilk haftasında en çok satılan albümler” listesinde sağlam bir yere yazdırmıştı. Kanye West ise 2004 yılında çıkışını The College Dropout ile gerçekleştirmiş, ikinci albümü Late Registration’ı da yayınlamış ve kariyerinin zirvesine doğru ilerlemekteydi.

2 sanatçının icra ettiği müzik ve o dönem rap’in genel gidişatı hakkında birkaç bilgilendirme yapmak gerekiyor diye düşünüyorum. 50 Cent bildiğiniz gibi kendisini bir gangsta olarak görüyor ve müziğini de buna uygun şekilde sert ve sokaklardan bolca bahsettiği bir şekilde yapıyordu. Kanye West ise 2004 yılında yaptığı çıkış ile rap müziğe farklı bir soluk getirmişti. Daha yumuşak altyapılar, farklı müzik türleriyle daha fazla dirsek teması ve sokaklardan pek de bahsetmediği lirikler ile oyunu değiştirmeye başlamıştı. Kanye dışında yine o dönemler çıkış yapan Lupe Fiasco, Pharrell Williams gibi isimler de alışılagelmişin dışında bir rap yapmaya başlamıştı. Mesela Nas da 2006 yılında yayınladığı albümü Hip Hop Is Dead ile rap’in gidişatından memnun olmadığını belirtmişti.

50 Cent, 3. stüdyo albümü Curtis’i 11 Eylül 2007’de yayınlayacağını duyurmuştu. Normalde Graduation’ı 18 Eylül’de yayınlayacak olan Kanye West ise bu albümünü 11 Eylül’e çekip 50 Cent’e meydan okudu. Bu meydan okuma yalnızca Kanye ve 50 Cent arasında değildi. Kazanan kişi rap müziğin ne tarafa doğru gittiğini de belirleyecek, ileriki süreçte piyasaya liderlik edecekti. 50 Cent, eğer albümü Kanye’nin albümünden az satarsa rap’i bırakacağını söyledi.

Kanye West albümü için yayınladığı single’lar ile deneysel işler ortaya koyup rap müziği farklı bir yere götürüyordu. Daft Punk’ın Harder, Better, Faster, Stronger şarkısından sample kestiği Stronger şarkısı o dönem bir devrim olarak yorumlanmıştı. 50 Cent de Justin Timberlake ve Timbaland düetli Ayo Technology’i yayınlamış ve oyunda olduğunu göstermek istemişti ancak pek de istediği geri dönüşü alamamıştı. Kanye West, rap müziğin iplerini eline almış kolay bir zafere doğru ilerliyordu.

En sonunda takvimler 11 Eylül’ü gösterdiğinde 2 sanatçı da çok güvendikleri albümlerini piyasaya sürdü. Satış sayıları 1 hafta sonra çıkacaktı. Dinleyenler arasındaki reaksiyonlara bakıldığında 2 albüm de oldukça olumlu yorumlar alıyordu. İki büyük ismin bu kapışması, ortaya hip-hop adına 2 kaliteli albüm çıkarmıştı. 1 haftanın sonunda gelen satış sayıları ile Kanye West’in Graduation albümünün 957,000; 50 Cent’in Curtis albümünün ise 691,000 adet satıldığı duyuruldu. 50 Cent’in normal bir haftada oldukça başarılı sayılabilecek satış sayısı, Kanye West’in karşısında yeterli olmamıştı. O günden sonra rap müzik dönüşümüne devam etti ve uzunca bir süre Kanye West bu dönüşümü yöneten isimler arasındaydı.

Sonraki yılın başında düzenlenen 50. Grammy Ödül Töreni’nde de yine bu 2 ismin neler yapacağı merak konusuydu. Kanye West’in Graduation albümü, yalnızca rap değil direkt olarak yılın albümü olarak adaylar arasındaydı. Curtis ise yılın rap albümü olarak bile aday değildi. Kanye ödül töreninden En İyi Rap Albümü, En İyi Rap Şarkısı, En İyi Rap Performansı (solo), En İyi Rap Performansı (ikili veya grup) olmak üzere 4 ödül ile dönerken, 50 Cent sıfır çekmişti. Sonuç olarak; bu atışmanın kazananı net olarak Kanye West olmuştu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

2021 BET Hip Hop Ödülleri için adaylar açıklandı: WAP şarkısı hâlâ ödül törenlerini domine ediyor!

Sonraki İçerik

FREDDIE GIBBS'in festival ödüllü filmi DOWN WITH THE KING, sinemalara geliyor!

İlgili İçerikler