Şehinşah ve Artz’ın ARKADAŞ şarkısının başında yer alan skit’in arka planında yatan hikaye!

20 Şubat 2016’da Şehinşah ve DJ Artz, ortak albümleri DEEV‘i yayınlamıştı. Deluxe Edition’ıyla beraber 22 şarkıdan oluşan albüm, Artz’ın piyasadan ayrışan prodüksiyonu, Şehinşah’ın artık iyiden iyiye olgunlaştırıp zirveye çıkardığı kafiye şeması kullanımları ve flow’larıyla dönemin üzerinde bir albümdü.

Bu içerikte albümde yer alan şarkılardan biri olan Arkadaş‘a ve spesifik olarak da şarkının başındaki skit’e eğiliyorum.

Şehinşah ve Artz’ın Arkadaş isimli şarkısında aslında Şehinşah temelde “arkadaş” kavramını açıklıyor. Şarkının başında kullanılan skit ise, Engin Günaydın‘ın 2012 çıkışlı Yeraltı isimli filmde attığı bir tirattan alınmıştı. Artz ve Şehinşah, skit’i Günaydın’ın “Daha ne söyleyecektim?” cümlesiyle bitiriyor ve ardından Şeyho şarkıya giriyor. Yani aslında Şehinşah’ın şarkı için yazdığı sözler, Engin Günaydın’ın tiratına cevap olacak şekilde tasarlanmış. Skit’in arka planında ise enteresan bir hikaye yatıyor.

Zeki Demirkubuz

Yeraltı filminin yönetmeni Türkiye’den yetişen önemli yönetmenlerden Zeki Demirkubuz. Filmin çıkışından birkaç yıl öncesine kadar Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan, iyi birer dostlar. O dönem çıkan dedikodulara göre Demirkubuz, Ceylan’a Yılmaz Güney’in Baba isimli filmini uyarlayıp yeni bir film çekme fikrinden bahsediyor. Nuri Bilge Ceylan ise bu fikirle Demirkubuz’dan habersiz bir şekilde Üç Maymun isimli bir film çekiyor. Bu film, Yılmaz Güney’in Baba filmine oldukça benzer bir senaryo içeriyor. Ceylan bu filmle Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanıyor. Bu kısma dikkat edelim çünkü buraya bir referans olacak. Zeki Demirkubuz, Şehinşah’ın Arkadaş şarkısına ve dolayısıyla içeriğimize konu olan Yeraltı isimli filminde Nuri Bilge Ceylan’a ve yaşadıkları iddia edilen bu olaya göndermede bulunuyor. Engin Günaydın’ın tiratının devamında “Güle güle gidin İstanbul’a. O kahpe Bizans’ı bizim için fethedin! Oradan da sürün atınızı batıya, Viyana’ya. Nobel’di, Oscar’dı ne bulursanız getirin Ankara’ya!” şeklinde bir cümle geçiyor. Buradaki Oscar göndermesi de yaşadıkları olay sonrasında Nuri Bilge Ceylan’ın ödül almasına ve Oscar adayı olmasına açık bir gönderme. Zaten film boyunca da Engin Günaydın’ın hayat verdiği Muharrem karakteri, Nuri Bilge Ceylan olduğu düşünülen ve Serhat Tutumluer’in hayat verdiği ödüllü yazarı fikir çaldığı ve başkalarının hikayeleriyle yükseldiği için eleştiriyor.

Nuri Bilge Ceylan

 

Engin Günaydın’ın içeriğe konu olan tiratını aşağıdan izleyebilir, daha sonra Şehinşah ve Artz’ın Arkadaş isimli şarkısını dinleyebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Kanye West ve Diddy'nin White Lives Matter kavgası: "Adres ver!"

Sonraki İçerik

Kanye West şimdi de YouTube'da: LAST WEEK vlog'u ve detaylar!

İlgili İçerikler