RAP şarkılarında da bolca isimleri geçen Amerika’nın efsane BONNIE & CLYDE çifti kimdir?

Bonnie Elizabeth Parker ve Clyde Barrow. 1930’lu yıllarda Amerika’da herkes tarafından tanınan kanun kaçakları. Büyük aşkları nedeniyle de meşhur olan çift, ilginç hikayeleri sayesinde filmlerde, şiirlerde ve şarkılarda kendilerine yer buldular ve buluyorlar.

Özellikle duygusal rap şarkılarının da vazgeçilmez benzetmesi olan Bonnie & Clyde çiftini çok derine girmeden tanıtıp daha sonra birkaç yerli ve yabancı örnek vereyim istiyorum. Dilerseniz başlayalım.

2013 yılında vizyona giren Bonnie and Clyde filmi

Amerika’da 1900’lü yılların ilk yarısında çete, kanun kaçağı kavramları oldukça gerçek ve epey de yaygındı. The Barrow Gang veya Barrow Çetesi olarak bilinen grup da o yıllarda bu ve benzeri faaliyetleri ile biliniyordu. Barrow Çetesi genelde 5 kişiden oluşuyordu. Bonnie & Clyde ikilisi, Clyde’ın abisi Buck Barrow, Buck’ın eşi Blanche ve William Daniel Jones. Bonnie Parker ve Clyde Barrow da bu çetenin bünyesinde yaptıkları soygunlar ile tanınmış ve kapitalizm karşıtları tarafından Robin Hood benzeri bir etkiyle benimsenmişlerdir. Soydukları yerlere çiçek bırakan ikilinin yaşadığı tutkulu aşk, bu sayede onları daha önce de dediğim gibi filmler, şarkılar gibi popüler kültür öğelerine meze etmiştir.Bu arada sadece rap şarkılarında geçmiyordu tabii ki ikilinin ismi ancak biz orada sınırlı kalacağız. Genelde rap şarkılarında, şarkıyı yazan kişi X biriyle yaşadığı ilişkiyi Bonnie ve Clyde’ın efsanevi aşkına benzetir. Türkiye’de Ceg’in First Class ve Lia Shine’ın son çıkardığı Benimle Ateş Et şarkısı dışında rastlayamadık ancak Amerika’da sayısız şarkıda bu çifti görmek mümkün.

 

JAY-Z – ’03 Bonnie & Clyde (feat. Beyoncé) “The ’03 Bonnie and Clyde: Hov’ and B”

JAY-Z’nin 2003 yılında çıkan bu şarkısıyla başlayalım. Zira direkt şarkının adı ve konsepti Bonnie & Clyde üzerine. Kanye West’in prodüksiyon koltuğunda yer aldığı ve aynı zamanda JAY-Z ile Beyoncé’nin ilk düeti olan şarkıda, JAY-Z “The ’03 Bonnie Clyde: Hov’ and B” diyerek ikilinin ilişkisini Bonnie ve Clyde’ın ilişkisine benzetiyor.

 

Ceg – First Class “Yanımda gang, no Bonnie & Clyde”

Ceg, burada yaptığı işi kanun kaçakçılarının işleriyle benzetiyor ve yanında Bonnie gibi birinin değil, arkadaşlarının olduğunu söylüyor.

 

Young Thug – RiRi “Me and bae Bonnie & Clyde, everything we do right”

Young Thug’ın Rihanna’yla alakalı olan RiRi şarkısında geçen bu satır, ucu açık bir göndermeden çok direkt bir benzetmeyken aynı zamanda Rihanna’nın katıldığı bir TV programında canlandırdığı Clyde Barrow rolüne de yapılmış bir referanstır.

 

Lia Shine – Benimle Ateş Et “Bonnie & Clyde gibiydik biz seninle, Bonnie & Clyde”

Lia Shine burada lafı hiç dolandırmadan, direkt olarak yaşadığı ilişkiyi Bonnie ve Clyde’ın ilişkisine benzetiyor.

 

Eminem – Stronger Than I Was “Thought we were Bonnie and Clyde”

Eminem, bu duygusal parçasında ‘Thought we were Bonnie and Clyde.’ yani ‘Bonnie ve Clyde olduğumu düşünüyordum.’ derken eski eşi Kim Scott’dan söz ediyor. Em, daha önce 1999 yılında yayınlanan The Slim Shady EP’de de ’97 Bonnie and Clyde şarkısıyla benzer konsepti işlemişti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

RAPERTUAR YILIN ENLERİ 2020 | HIP-HOP'ın bu yıl Amerika'daki en iyilerini seçtik!

Sonraki İçerik

Şiddet, tecavüz ve pedofili: AMERİKAN RAP'inin korkunç tarafı ile tanışın!

İlgili İçerikler