Sahne adında sayı kullanan rap sanatçıları

Sahne adı, müzik yapan ve özellikle rap müzik yapan sanatçılar için çok değerlidir. Hayatının her alanında ilk izlenim önemliyken, bunu müzik olarak düşündüğümüz zaman sahne adının değeri ortaya çıkıyor. Bir dinleyicinin yeni bir sanatçı keşfi yaparken ilk dikkat kesileceği öğe genellikle sahne adı olur.

Rap müzik, diğer janralarla kıyaslandığı zaman müzisyenlerin kendi adını en çok kullanmadığı janra olarak sayılabilir. Herkes kendisi için en iyi ismi seçmeye çalışırken, bazı isimler sahne adlarında sayı kullanmayı tercih etmiş. Hepsinin farklı farklı nedenleri var elbette. Gelin bu isimlerden bazılarına birlikte göz atalım.

Ati242

© Ces XC

Ülkemizden başlayalım. 1997’de Almanya’nın Immenstadt kentinde dünyaya gelen Atilla Serin, 2005 yılında ailesiyle beraber Antalya’ya yerleşip bir bakıma bu şehirde şekilleniyor. Haliyle kendisinin Antalya şehri için özel bir bağ hissetmesi de oldukça doğal. Zaten Ati’nin sahne adında kullandığı 242 sayısı da Antalya’nın telefon alan kodu.

 

50 Cent

Rotayı 10000 kilometre uzağa çevirip 2000’li yılların en başarılı rapçilerinden Curtis James Jackson III’e göz atalım. 50 Cent’in sahne adı, aslında 1 doların yarısı olan Amerikan parasını temsil ediyor elbette. Ancak bu ismi aslında kendi bulmamış. Asıl 50 Cent, 1980’lerin ortasında Brooklyn’de yaptığı soygunlarla nam salan, gerçek adı Kelvin Darnell Martin olan bir hırsız. 50 Cent, bu ismi seçmesini “Hayatımı onun hayatı ile özdeşleştiriyorum. Ben de aynı Kelvin gibi bir insanım.” diyerek açıklamıştı.

 

Ufo361

Dönelim Avrupa’ya. Ufuk Bayraktar, adının kısaltması olan Ufo ve Kreuzberg’in eski posta kodları olan 36 ile 61’i birleştirip sahne adı olan Uf0361’i oluşturmuş. Eskiden birçok posta koduna sahip olan Kreuzberg bölgesinden Ufo, SO 36 ve SW 61 kodlarını seçmiş. Günümüz kodlarına göre uyarlarsak adının Ufo10785 veya Ufo10967 olması gerekirdi.

 

André 3000

Efsane rap ikilisi Outkast’in üyelerinden olan André 3000’in sahne adındaki sayının net bir açıklaması yok. En azından kendi tarafından yapılmış. Ancak birçok kaynak, bu sayının Bronx’lu rapçi Kool Keith’in Dr. Octagon alter egosuyla yayınladığı ilk stüdyo albümü Dr. Octagonecologyst’te yer alan şarkılarından olan 3000’den geldiğini tahmin ediyor.

 

Lvbel C5

© stparksville

Türkçe rap sahnesine 2019 yılında yayınladığı Drop isimli single’ıyla adım atan Süleyman Burak Bodur, sahne adını Onedio’nun YouTube kanalına konuk olduğunda şu şekilde açıklamıştı: “Kuzenlerimle otururken Red Label viskiler geldi ve kuzenlerimden biri ismimin bu olabileceğini söyledi. Ben de label kelimesinin Türkçe’sinin etiket olmasıyla bunu ‘piyasanın en pahalı etiketi’ şeklinde kendime uyarladım. C4 diye bir bomba var ama C5 diye bir bomba yok. O bomba da benim. C5 de buradan geliyor.”

 

E-40

Batı Yakası rap’inin tanınan simalarından Earl Stevens, sahne adını Earl’ün kısaltması ve 40 oz* biraya olan düşkünlüğünden alır.

*Oz, -ya da ounce- Amerika’da sıvılar için kullanılan bir birimdir.

 

Spade427

1993 yılında Ankara’da dünyaya gelen Cem Deniz, özellikle freestyle yeteneğiyle biliniyor. Deniz’in sahne adı Spade’in yanına eklediği 427 sayısı, bir otobüs hattı. Bu hat, Ankara’nın Keçiören ilçesinde yer alan Kavacık Subayevleri’nden kalkıyor.

 

2Pac

16 Haziran 1971’de Harlem’de dünyaya gelen bir bebeğe Lesane Parish Crooks adı verildi. 1 yaşındayken bu bebeğin annesi Afeni Shakur, 1700’lerin sonunda Peru’daki İspanyollara karşı çıkan isyana liderlik eden Túpac Amaru II’den ilham alıp oğlunun adını Tupac Amaru Shakur olarak değiştirdi. Bahsi geçen bu bebek, 1991 yılında gerçek adını bir kelime oyunuyla değiştirecek ve rap tarihine damgasını vuracaktı.

 

Uzi212

© Fatih Mehmet Erol

Artık yalnızca UZI adını kullanıyor ancak Utku Cihan Yalçınkaya, işlerinde her daim andığı İstanbul’un Avrupa yakasını temsil eden 212 sayısını rap kariyerinin başlarında sahne adında taşıyordu. Güngören’de büyüyen, Bakırköy’de hip-hop kültürüne iyiden iyiye aşina olan UZI, 212 sayısını yani Avrupa yakasını boynuna dövme yaptıracak kadar benimsiyor.

 

Royce da 5’9″

Detroit tarihinin önemli rap sanatçılarından Ryan Daniel Montgomery, sahne adındaki sayıyı bulmakta çok zorlanmamış. Zira Royce’un sahne adındaki 5’9″ aslında onun boyunun Amerikan birimlerinde ifade edilişi. Boyu 175 cm olan Royce, Amerika’da bunu “5 feet 9 inches” olarak kullanıyor.

 

Pit10

© Murat Arık

5 Aralık 2015’teki konserle beraber bu ismi bırakıp kimlikteki adını sahne adı olarak kullanmaya başlayan Server Uraz, şu an sorulduğunda çok iyi anmasa da kendini Türkçe Rap’e kabul ettirdiği o yıllarda Pit10 adını kullanıyordu. Ergenlik yıllarında bu ismi seçtiğini söyleyen Server Uraz, daha sonra adını değiştirecek fırsatı bulamamış.

 

21 Savage

21 Savage’ın sahne adındaki sayı, 21. yaş gününde yaşadığı korkutucu bir olaydan geliyor. 21 yaşındayken en yakın arkadaşıyla beraber bir çatışmanın içinde kaldı ve 6 yerinden vuruldu. Mucivezi bir şekilde hayatta kalsa da en yakın arkadaşı gözlerinin önünde hayatını kaybetti. Bu olayı unutamadı ve rap müziğe başlarken 21 sayısını kullandı. Savage de zaten vahşi demek, bildiğiniz gibi.

 

D3 & 2run

Türkçe Rap underground’ının son dönemde ekip arkadaşı 2run ile yükselen isimlerden olan D3, graffiti yaparken Dante adını kullanıyormuş. Daha sonra adının yazımını kolaylaştırmak adına ‘e’ harfini ters çevirip Dant3 olarak değiştirmiş. Sonraki adımda da aradaki harfleri atıp D3 adını oluşturmuş. 2run ise gerçek adı Turhan’ı, aynı 2Pac gibi kodlayıp sahne adına uyarlamış.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Şanışer, Live Sessions'ın 3. sezonuna Dedublüman'la devam ediyor

Sonraki İçerik

Motive'nin yeni albümü ROMANTİK, dünya listelerinde!

İlgili İçerikler