SELDA BAĞCAN’ın MOS DEF ve DR. DRE’ye ilham olan yorumlaması: İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR!

Başlığı okuyup yazıya girenlerin kafasının epey karışık olduğunu farkındayım çünkü ben de bu olayı ilk kez duyduğumda baya şaşırdım.

Türk sanatçılarından sample alımına çokça rastlıyoruz (bkz: Nükhet Duru – The Weeknd) ancak insan yine de Selda Bağcan, Yasiin Bey (Mos Def) ve Dr. Dre isimlerini yan yana görünce ister istemez bir afallıyor.

Konumuz Mos Def‘in 2009 yılında yayınladığı The Ecstatic albümüyle başlıyor. Albümün giriş parçası Supermagic‘te Mos Def, Selda Bağcan’ın 1976 yılında Aşık Mahzuni Şerif‘in İnce İnce Bir Kar Yağar eserine yaptığı yorumlamayı sample olarak kullanıyor. Şöyle bir sıkıntı var ki, Selda Bağcan’ın böyle bir olaydan haberi yok. Mos Def’in prodüktörü Oh No, Selda Bağcan’ın bu yorumuna denk geldikten sonra herhangi bir izin almadan bunu Mos Def’in şarkısında kullanıyor. Şarkı aynı zamanda Electronic Arts‘ın Skate 2 isimli oyununda da yer alıyor. Telif hakkı artmış oluyor yani Bağcan’ın. Bahsi geçen albümün sonraki sene 52. Grammy Ödülleri‘nde En İyi Rap Albümü kategorisinde adaylar arasında yer aldığını da belirtmekte fayda var.

Selda Bağcan, Amerika’da yaşayan Türk vatandaşları vasıtasıyla konuyu öğreniyor. Mos Def’e herhangi bir izin almadan eserini sample olarak kullandığı gerekçesiyle 50 milyon dolar’lık bir tazminat davası açmaya yelteniyor ancak Amerika’daki avukatlarla yaşanan iletişim sorunları vs derken 3 yıl geçiyor ve dava zaman aşımına uğruyor. Selda Bağcan yine de konuyla alakalı soru geldiğinde çok pozitif cevaplar veriyor. Aşağıdaki videoda 4:15’ten itibaren konuyla alakalı görüşlerini 1. ağızdan öğrenebilirsiniz.

Selda Bağcan’ın bu yorumu -büyük ihtimalle- Mos Def üzerinden Dr. Dre‘nin de dikkatini çekmiş olmalı, çünkü o da 2015 yılında yayınladığı Compton: A Soundtrack albümünün Ice Cube, Anderson .Paak ve Dem Jointz düetli Issues şarkısında aynı sample’ı kullanıyor. Selda Bağcan da herhalde ilk seferde bir şey elde edemeyince konunun peşinin bırakmış olmalı çünkü Dr. Dre’nin sample kullanımıyla alakalı herhangi bir kaynak bulunmuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

CJ KİMDİR?

Sonraki İçerik

MOB ENTERTAINMENT, Mart ayı programını açıkladı: 2 albüm, 1 EP ve 1 single geliyor!

İlgili İçerikler