ŞEHİRLER ve RAPÇİLER: Atlanta (feat. Guerrilla Republik)

Amerika’da her eyaletin ve hatta şehrin farklı dinamikleriyle konuk ettiği sanatçıları şekillendirmesi göz ardı edilemeyecek bir konu ve hemen hemen her şarkıda kendini göstermekte.

Şehirler ve Rapçiler adını verdiğimiz bu içerik serimizde Guerrilla Republik ile Amerika’nın farklı farklı bölgelerine gidiyor, bölgenin orada büyüyen rap sanatçıları üzerindeki etkisini ele alıyoruz. Şehirler ve Rapçiler’in 2. durağı trap’in anavatanı Atlanta. Guerrilla Republik yine old school’u, Rapertuar da new school’u inceledi.

 

OLD SCHOOL

JEEZY

Doğum adı: Jay Wayne Jenkins

Doğum yeri: Columbia, South Carolina

Rap’e başladığı tarih: 1998

Trap’in anavatanında bu tür için en büyük katkıyı yapan üç isimden birisi olan Jeezy şehrindeki çoğu MC gibi kariyerini uyuşturucu satışıyla fonlayıp çıkışını yaptı. Jeezy’i hemşehrilerinden ayıran özelliğiyse bir noktadan sonra hem müziğine farklı yaklaşması hem de şehrinin varoşlarından öte artık gökdelenlerinden etkilenmeye başlaması oldu. Jeezy dinleyiciyi cesaretlendirecek ve motive edecek bir müzik yapmaya başladı ve kazandığı parayla Atlanta’nın hemen hemen her köşesinden bir mülk ve arsa satın aldı. Bugünse sadece Atlanta’da Trap’in öncüsü olarak değil “Atlanta’nın Patronu” ve “Abisi” olarak ismi yankılanmakta.

“Hoşgeldiniz şehrime, Atlanta’ya

Ufak bebelerin öldüğü topraklara

Burada herkes Gotti gibi yaşıyor

Fakir zenciler bile fena havalı görünüyor”

(Only N Atlanta)

 

GUCCI MANE

Doğum adı: Radric Delantic Davis

Doğum yeri: Bessemer, Alabama

Rap’e başladığı tarih: 2001

Bugün Atlanta’dan çıkan ve milyonlarca albüm satan bütün yeni isimlerin ilk teşekkür ettiği kişinin Gucci Mane olması kendisinin şehrine olan yatırımını bizlere ispatlamakta. Bir röportajında köşelerde uyuşturucu satarken hep Gangsta Rap dinlediğini söyleyen Gucci Mane yıllar geçip yaşını katlamasına rağmen Atlanta’nın köşelerini hep müziğinde yansıttı ve hırçın karakterini hiç değiştirmedi. Bu şehirde defalarca saldırıya uğradı hatta uğruna hapse de girdi ama asla şehrinden çıkan gençleri yalnız bırakmadı: yüz dinlenirlerken de yanlarında Gucci vardı şimdi milyonlar satarken de kendisi var.

“Ardında leşi olan bir Atlanta zencisiyim

Milyon kere kavgam oldu ama bir kere bile yardım istemedim”

(Back on Road)

 

T.I.

Doğum adı: Clifford Joseph Harris Jr.

Doğum yeri: Atlanta, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 1996

T.I. çocukluk döneminin büyük bir bölümün New York – Atlanta arasında gitgel yaparak geçirmesi ilerde müziğini şekillendirecek bir yolculuktu. Doğu tarafının şaşalı klüp şarkıları dönemi T.I.’ın ilgisini çekerken Atlanta’yı kasıp kavuran kokain piyasasını da müziğinden eksik tutmadı. Trap için kurucu babalardan olan T.I. aynı zamanda Atlanta’nın Amerika’nın geneline açılan kapısı oldu. 2003’te kendi şirketini kurup aynı sene Trap Muzik albümünü çıkararak Atlanta’nın yıldızları arasına adını yazdırdı.

“Rap parasından tut Trap parasına

Bu zenci parlar ama yalnızca Atlanta’da”

(Only N Atlanta)

 

KILLER MIKE

Doğum adı: Michael Santiago Render

Doğum yeri: Adamsville, Atlanta

Rap’e başladığı tarih: 1995

Killer Mike, Atlanta’dan nasıl sosyal sorunları gözeten bilinçli bir isim çıkarın cevabı oldu: Atlanta’nın yaydığı negatif enerjiden kurtulamadan. Her ne kadar sosyal sorunlar odaklı şarkılar yapsa bile Killer Mike (ismi bile ortada) büyüdüğü şehrin kendisine geçirdiği sertliği ve varoşların yüksek suç oranını üzerinden atamadı. Ortayaysa yer yer kızgın bir gangsta, yer yerse sakin bir gözlemci çıktı. Atlanta’da sahip olduğu mutevazi berber dükkanının önünde ayda bir silahlı çatışma olması da bunu açıklar nitelikte.

“Şehrimi neden seviyorum biliyor musun?

Çünkü bizler pes etmeyiz

15 sene boyunca bizi geri çekmeye çabaladılar

Bizse durmadık, müzik endüstrisini yönetmeye kadar çıktık”

(Comin’ Home Atlanta)

 

LUDACRIS

Doğum adı: Christopher Brian Bridges

Doğum yeri: Champaign, Illinois

Rap’e başladığı tarih: 1998

Ludacris, parlaması gereken her Atlantalı sert sokakları resmetmek zorunda mı düşüncesiyle Atlanta için oluşturulan stereotipi bozarak ortaya çok eğlenceli ve enerjik bir şekilde atılmış bir isimdi. Atlanta’nın farklı bir çehresini ve genel olarak Güney’in umarsız tavırlarını Amerika’nın geneline taşıyarak Atlanta’nın en ünlü MC’lerinden birisi oldu. Def Jam’in Güney kolundaki ilk büyük sanatçılardandı.

“Bu işe ilk başladığımızda bütün dünya nefret ediyordu bizden

Şimdiyse ne zaman şarkı çıkaracak olsak bekliyor herkes

Tek bir kelime edemezsiniz bana, sikmişim diyeceğinizi

Belki burada doğmadığım ama Atlanta işte: öleceğim yer belli”

(Atlanta, GA)

 

OUTKAST

Üyeleri: Big Boi ve André 3000

Kuruldukları yer: East Point, Atlanta

Rap’e başladıkları tarih: 1992

Atlanta’nın Uzaylıları sadece kendi şehirlerini de değil bütün bir Güney’i temsil ederek Rap’in sadece Doğu ve Batı’da yapılmadığını gösteren iki büyük adamdı. Atlanta’nın içinde kendisini buralarda yabancı hisseden iki uzaylı olarak görmüş Big Boi ve Andre 3K ne olursa olsun bölgelerine olan sevgilerini yitirmedi ve hep doğdukları şehri temsil etme zorunluluğu hissetti. Bunun en güzel örneğiyse New York’da düzenlenen ödül töreninde ödül kazandıktan sonra bütün salonunun kendilerini yuhlaması üzerine Andre’nin aşağıdaki sözü:

“Şöyle bir şey var, sizin gibi dar görüşlü insanlardan 

o kadar bıktım ki, demo kaset getiriyoruz yine de dinlemiyorsunuz

Şunu bilin isterim: Güney’in de söyleyecekleri var!”

(Source Awards 1995)

 

CEELO GREEN

Doğum adı: Thomas DeCarlo Callaway

Doğum yeri: Atlanta, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 1991

Amerika’da her bölge pek çok Rap grubunu doğurmuş olsa bile Atlanta’da bundan farklı olarak iyice birbirine kenetlenen ve bazen içinde ondan fazla üye bulunan gruplara denk gelmek daha olası, Amerika geneli tarafından Rap açısından çok küçümsenen Güney’in kendi içinde yarattığı bir karşı koyuş ve bundan bahsederken Goodie Mob üyesi ve Dungeon Family ailesinden CeeLo Green’i es geçmek olmaz. Bütün bir Atlanta’nın zamanında kendisini oldukça küçümseyen Doğu karşısında bir aile olarak dikildikleri dönemin mimarlarından.

“Üç aya bir 150,000 dolarlık çekimi

Santana’dan alsam da

Sakın ha karıştırma, benim ailem bütün bir Atlanta”

(One for the Road)

 

PASTOR TROY

Doğum adı: Micah LeVar Troy

Doğum yeri: College Park, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 1999

Papaz bir babanın hırçın oğlu olan Troy, Atlanta’nın sert kısmını şarkılarına taşıyan isimlerden birisi oldu. Henüz ilk albümüyle bütün Rap piyasasını muharebeye çağırıp şehri Atlanta’yıysa muharebe alanı olarak tanıtmıştı. Atlanta erken dönemlerinde Rap konusunda kıtlık yaşarken Troy şehrinden aldığı enerjiyi yine şehrine yansıtarak artarda albümler çıkardı ve 2000’ler başlarında kısa bir süre boyunca Atlanta Gangsta Rap için biçimlendirici bir isim olarak karşımıza çıktı.

“Ordumun lideri benim ve Atlanta’da üssümüz

Seni bir şehrimde yakalayayım hele de deşeyim yüzünü”

(Champion!)

 

LIL JON

Doğum adı: Jonathan H. Smith

Doğum yeri: Atlanta, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 1991

Trap furyası Atlanta’yı kasıp kavurmadan önce şehri Crunk akımıyla coşturan ve Amerika genelinde haritaya koyan Lil Jon’ın Atlanta’dan aldığı en büyük etkiyse uyuşturuculardan sonra Atlanta’nın en ünlü olduğu konulardan biriydi: striptiz kulüpleri. Lil Jon müziğinine tamamen bu kulüplerde çalınacak şekilde odaklandı ve sonucunda da bir dönem şehrinin yürümesini sağladı, hem de ayağında çok sevdiği FILA markasıyla: Forever I Love Atlanta.

“Bir çoğunuz Adidas’tan falan bahsedip duruyorsunuz

Ama ben ve zencilerimin giydiği tek şey FILAlar”

(F.I.L.A.)

 

NEW SCHOOL

21 SAVAGE

Doğum adı: Shéyaa Bin Abraham-Joseph

Doğum yeri: Londra, İngiltere

Rap’e başladığı tarih: 2013

2019 yılına kadar Atlanta doğumlu olduğu sanılan 21 Savage’ın Londra doğumlu olduğu Göçmenlik Bürosu tarafından gözaltına alınmasıyla ortaya çıkmıştı. 7 yaşında ailesiyle beraber Atlanta’ya gelen 21, önce çete ve sonra da müzik hayatını Atlanta etkisiyle ilerlettiğinden listemize girmeye hak kazanıyor. Atlanta’nın doğu tarafında yer alan Glenwood Park’ta gençliğini geçiren 21 Savage, babasının bir uyuşturucu müptelası olduğunu söylerken, doğduğu andan itibaren sokak hayatının içinde olduğunu belirtiyor. 13-14 yaşlarından itibaren ise aktif şekilde sokaktaki illegal işlerin içinde olmuş. Atlanta’da büyümenin 21 Savage’ın rap kariyeri üzerinde şöyle bir etkisi var: 2013’ün sonu ve 2014’ün başında en yakın 2 arkadaşını çatışmalar sırasında kaybeden 21, kendisi de vurulup ağır şekilde yaralanınca hayatta kalmak için yeni bir şeyler yapmasını gerektiğini anlayıp rap yapmaya başlıyor. Daha sonra da ortak bir arkadaşları sayesinde Metro Boomin ile tanışıp hayatını değiştiriyor.

“21 ve PDE, bu Doğu Atlanta çetesi

Doğu Atlanta’da bir sürü zenci vurdum

Kuzey Atlanta’da birçok zenciyi gasp ettim.”

(East Atlanta Day)

 

GUNNA

Doğum adı: Sergio Giavanni Kitchens

Doğum yeri: College Park, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 2013

Cam’ron, Chingy ve Atlanta’nın efsane gruplarından Outkast’ı dinleyerek büyüyen Sergio Giavanni Kitchens veya sahne adıyla Gunna, 14 yaşındayken rap yapmaya başlıyor. 2013 yılında Yung Gunna adıyla ilk elle tutulur işi olan Hard Body mixtape’ini yayınladıktan sonra 2015’te Young Thug ile tanışıyor ve hayatı değişiyor. Young Thug, Gunna’yı JEFFERY isimli mixtape’ine konuk ediyor ve bu Gunna’nın kariyeri için bir fitil oluyor. 1,5 ay sonra Drip Season isimli mixtape serisini başlatıyor ve kendisine Atlanta trap sahnesinde saygın bir yer ediniyor. Gunna, Atlanta’nın kendi içinde farklı bir dilinin olduğunu ve bunun da diğer şehirlerden farklı bir müzik yapmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. Gunna, ayrıca söz konusu Atlanta olduğunda “yardımlaşma” faktörüne parmak basıyor. Diğer şehirlerin aksine Atlanta’daki rap sanatçıların çok fazla tartışmadığını ve kolektif şekilde ilerleyerek birbirlerini yükselttiğini belirtiyor.

“Hatun benimkini öyle bir yaladı ki

Atlanta’ya uçak biletini kaptı”

(Against Me)

 

FUTURE

Doğum adı: Nayvadius DeMun Wilburn

Doğum yeri: Kirkwood, Atlanta, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 2003

Çocukken Güney Atlanta’da JAY-Z, Method Man, Redman ve DMX’in sahne aldığı bir konsere giden Nayvadius, konserden çok etkilenir ve ileride bir gün böyle yerde sahne almayı hayal eder. Daha sonra TLC ve Outkast ile çalışan prodüktör kuzeni Rico Wade ile iletişime geçer. Wade ile beraber ufak ufak yazmaya ve kayıtlar almaya başlar. Yaşı 17’ye geldiğinde CeeLo Green’in kurduğu ve bünyesinde Big Rube, Killer Mike, Outkast gibi isimlerin bulunduğu The Dungeon Family isimli hip hop kolektifine katılır. Kolektifin açık ara en genç üyesi olduğundan ona “You are the future of The Dungeon.” yani “Sen, Dungeon’ın geleceğisin.” denir ve Nayvadius DeMun Wilburn, Future ismiyle rap piyasasına girişini yapar. 15 mixtape, 5 ortak mixtape, 8 stüdyo albümü, 1 ortak albüm ve sayısız single sonrası Future, trap tarihinin en önemli isimleri arasında.

“Bekle, Zone 6, Zone 6, Zone 6, Zone 6, Zone 6

Bütün sahteleri ve koftileri s*keyim

Bütün sahte düşmanlarımı s*keyim.”

(Zone 6) [Zone 6, Doğu Atlanta’nın kodudur.]

 

LIL BABY

Doğum adı: Dominique Armani Jones

Doğum yeri: Oakland City, Atlanta, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 2016

Babasının 2 yaşında onları terk etmesiyle sorunlu bir çocukluk geçiren ve okulunu da yarıda bırakan Lil Baby, yaşadığı mahallenin etkisiyle kendisini çetelerin ve uyuşturucunun ortasında buldu. 16 yaşındayken uyuşturucu satıcılığından aldığı 1 yıllık hapis cezası, gardiyanlarla ettiği kavga sonrası 2 yıla kadar çıktı. Cezası bittikten sonra da illegal işlere devam etti ve üzerinde bulunan 25 gram ot nedeniyle 2014 yılında 2 yıllık bir ceza daha aldı. Bu cezasını çektiği sırada onu mahallesinden tanıyan Young Thug iletişime geçti ve aslında çok yetenekli olduğunu belirtip çıktığında onu bulması gerektiğini söyledi. Hapisten çıktıktan sonra Young Thug, zorla hatta para dahi ödeyerek Lil Baby’yi düzenli şekilde stüdyoya getirdi ve onun bir rap kariyerine başlamasının en büyük yardımcılarından oldu. Lil Baby, Young Thug’ın teşviki ve yaptığı doğru hamleler ile 2-3 yıl içinde günümüz Atlanta rap’inin en büyük yıldızlarından birine dönüştü.

“Genç zencilerin yönetici olduğu Atlanta’dan geliyorum.”

(Drip Too Hard)

 

PLAYBOI CARTI

Doğum adı: Jordan Terrell Carter

Doğum yeri: Fairburn, Atlanta, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 2010

13 Eylül 1996’da yani Tupac Shakur’un öldüğü günde dünyaya gelen Jordan Terrell Carter, NBA’de oynama hayaliyle gençliğin başlarını basketbol antrenmanları ile es*ar arasında geçirdi. Koçuyla yaşadığı tartışma sonrası basketbolu bıraktı ve 15 yaşındayken Sir Cartier adı altında rap yapmaya başladı. O dönem Atlanta yeraltı hip hop sahnesinin bilinen rapçilerden Key’in ev partilerinde sahne almaya ve aynı zamanda Future’ın Trap Niggas klibini çektiği Moreland Caddesi’nde takılmaya başlayan Carti, her partide hayran sayısını arttırdı ve Atlanta’da kendine has bir fan kitlesi oluşturmayı başardı. Atlanta’da trap’in devamı olarak çıkan ve gelişen mumble rap’in önemli isimlerden olan Carti, son albümü Whole Lotta Red ile deneysel işler yapmaya devam edecek gibi görünüyor.

“Zencilerimle birlikteyken, zencilerimle birlikteyken

Güney Atlanta müthiş!”

(count it up)

 

MIGOS

Üyeleri: Quavo & Offset & Takeoff

Kuruldukları yer: Lawrenceville, Atlanta, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 2008

The Polo Club adıyla 2008 yılında Quavo tarafından oluşturan Atlanta üçlüsü Migos üyeleri, Quavo’nun annesi tarafından Atlanta’nın kıyıda köşede kalmış mahallelerinden Lawrenceville’da büyütüldü. Zaten Quavo ile Offset kuzenken, Takeoff da Quavo’nun yeğeni. Outkast, Gucci Mane, Hot Boys gibi isimleri dinleyerek müziğe başlayan üçlü, Quavo’nun söylediğine göre yaşadıkları mahallede yaşamamak için her şeyi denemiş. Ortaokuldan beri beraber olan ve Atlanta’yı asla bırakmayan Migos’un günümüzdeki menajerleri de çocukken mahalleden tanıdıkları bir dostları. 2013 yılındaki Versace şarkısıyla ilk kez büyük kitleler karşısına çıkan Migos, 2016 yılında yayınladıkları Bad and Boujee şarkısıyla da Atlanta rap sahnesi ve trap için yeni bir pencere açmıştı.

“Atlanta’da yaşıyorsun, birkaç hater’ın olabilir

Bu yeni Atalanta, sanki eski Lakers gibi.”

(New Atlanta)

 

YOUNG THUG

Doğum adı: Jeffery Lamar Williams

Doğum yeri: Sylvan Hills, Atlanta, Georgia

Rap’e başladığı tarih: 2010

2 Chainz, Ludacris, Wasa Flocka Flame gibi rapçiler ile aynı mahallede doğan Young Thug, Atlanta’nın vahşi doğası gereği sadece 9 yaşında eline silah aldı. 11 çocuktan biri olduğu fakir bir ailede büyüyen Young Thug, uzun bir süre çürük dişlerinden utandığı ve parasızlıktan yaptıramadığı için ağzını kapatma ihtiyacı duyduğunu dahi söylüyor. Büyüdüğü zorlu şartlar sebebiyle erken yaşta olgunlaşan Thugger, günümüzde YSL Records’u başarıyla yönetmesini de buna bağlıyor. Doğduğu ve büyüdüğü Atlanta’ya duyduğu sevgiyi her fırsatta belirten Young Thug, şimdilerde Atlanta’ya Slime City adını verdiği kendi şehrini kurarak gençken yaşayamadıklarını şu anki gençlere sunmayı hedefliyor.

“Doğu Atlanta’dan çıktım, terbiyem yok.”

(Havana)

 

CHILDISH GAMBINO

Doğum adı: Donald McKinley Glover

Doğum yeri: Edwards Hava Üssü, Kaliforniya

Rap’e başladığı tarih: 2008

Sahne adını Wu-Tang Name Generator adlı web sitesiyle tamamen rastgele seçen Donald Glover, Kaliforniya’da dünyaya gelse de gençliğini Georgia’nın Atlanta’nın doğusunda yer alan şehirlerinden Stone Mountain’de geçirir. Atlanta ve çevresinin en kültürel ve film endüstrisi en büyük lokasyonlarından olan Stone Mountain’de büyümek Donald Glover’ı listemizin en entelektüel isimleri arasına koyuyor. Rap kariyerini daha çok bir hobi gibi ilerleten Gambino, oyunculuk kariyerinde de emin adımlarla yoluna devam ediyor. Glover’ın Atlanta ve rap ekseninde yaptığı en büyük atılım Atlanta adını verdiği ve kendileri ve ailelerine daha iyi bir hayat sağlamak için Atlanta rap piyasasında isim yapmaya çalışan iki kuzeni konu alan dizi olabilir.

“Atlanta’yı yönetme hayalim vardı

Her radyo istasyonunda ben vardım.”

(Dream / Southern Hospitality / Partna Dem)

 

RICH THE KID

Doğum adı: Dimitri Leslie Roger

Doğum yeri: Queens, NYC

Rap’e başladığı tarih: 2010

Queens’te doğan ve büyürken Nas, JAY-Z, 2Pac, The Notorious B.I.G., 50 Cent gibi isimleri dinleyen Rich The Kid, anne ve babasının o 13 yaşındayken boşanmasından sonra annesiyle birlikte Woodstock, Georgia’ya taşındı. Atlanta’ya 30 dakika uzaklıkta olan bu yerde bulunmanın etkisiyle Jeezy ve T.I. dinlemeye başladı. Atlanta’daki isimlerden yeteri kadar etkilendikten sonra Black Boy Da Kid adıyla rap yapmaya başladı. 2017 yılında Interscope Records etiketiyle yayınladığı ilk stüdyo albümü The World Is Yours’ta Chris Brown, Kendrick Lamar, Lil Wayne, Rick Ross, Swae Lee, Quavo, Offset gibi isimleri konuk almış ve Atlanta, Georgia bölgesinin son dönemde yetiştirdiği dikkat çeken isimlerden olmuştu.

“Çocuğunun annesine sor, ben Atlanta’nın en ateşli rapçisiyim”

(Finally Rich)

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

LIL PEEP kimdir?

Sonraki İçerik

MOTİVE 7 Aralık - 9 Kasım Konser Takvimi

İlgili İçerikler