Tamamı tek bir prodüktör tarafından hazırlanan albümler #1

Bir rap albümü tek bir prodüktör tarafından hazırlandığında, özellikle rap sanatçısı ve prodüktör arasında uygun bir kimya yakalanırsa ortaya dinlenmesi oldukça keyifli bir iş çıkıyor.

Rap müzik tarihinde bunun birçok başarılı örneği, hem ülkemizde hem de yurtdışında mevcut. Bazılarını yeni içeriğimizde derledik.

UZI – YOUNGSTA (Trvmen)

UZI, ilk stüdyo albümü Kan ve ikinci stüdyo albümü EL CHAVO‘da Segah, Cem Adrian, Hypzex, Akdo gibi prodüktörlerle çalıştıktan sonra 2023 yılında çıkardığı YOUNGSTA isimli albümünde, GNG CLAN‘a yeni katılan gelecek vadeden prodüktör Trvmen ile çalıştı. Şarkıların tamamı Trvmen’in elinden çıktı.

 

Motive – ROMANTİK (Pango)

Osmancello ile 22 ve CHORBA sonrası arası bozulan Motive, Pango ile yakınlaştıktan sonra kendisi için bir dönemin başlangıcı olan ROMANTİK albümünde de tamamen Pango ile çalıştı. Tek prodüktörle çalışmak belli senaryolarda bazı dezavantajlarıyla gelse de ikilinin uyumu, bu dezavantajlara asla izin vermedi ve ortaya 2023 yılının Türkiye’de en çok dinlenen albümünü çıkardı.

 

Allame – AV (Allame)

Beat’ini, kapağını, müzik video yönetmenliğini ve daha birçok işi tek başına ortaya çıkartabilen Allame, 2018 yılında Sony Music‘in sub-label’ı Basemode Records üzerinden yayınladığı AV isimli albümünün bütün altyapılarını kendi hazırlamıştı.

 

Şehinşah – 666 (Arda Gezer)

Şehinşah, o dönemki şirketiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle mahlas değiştirip HSNSBBH olmuş ve bu mahlasla bir EP’ye girişmişti. Sonradan sorunları halleden Şeyn, Arda Gezer‘le yaptığı şarkıların sayısını arttırdı ve 666‘yı yeni albümüne dönüştürdü. O dönem “Gezer on the beat!” tag’ini duymadan bir Şehinşah şarkıdı dinlemek imkansızdı.

 

Ceza – Med Cezir (DJ Mic Check)

Ceza, Nefret isimli gruptaki ortağı Dr. Fuchs‘un askere gitmesiyle tek başına kalmış ve artık solo kariyerine de adım atmanın zamanı geldi diye düşünmüştü. Dönemin başarılı prodüktör ve rap sanatçılarından Sagopa Kajmer ile bir araya gelen Ceza, Sago’nun DJ Mic Check personası ile bütün albüm genelinde çalışmış ve ortaya sonradan Türkçe Rap’in kült parçaları arasına girecek bir iş çıkartmıştı.

 

Pusha T – DAYTONA (Kanye West)

Kanye West, 2017 yılında Wyoming‘te sahibi olduğu evi bir inziva yeri olarak kullanmış ve buraya götürdüğü sanatçılarla, tamamının prodüksiyonunun kendi elinden çıktığı 7 parçalık albümler çıkarmıştı. Kanye, uzun süre sonra ilk defa prodüktörlük yeteneklerini bu kadar yoğun şekilde kullanıyordu ve ortaya Pusha T‘nin DAYTONA albümü dahil olmak üzere “Nas – NASIR“, “KIDS SEE GHOSTS – KIDS SEE GHOSTS“, “Kanye West – ye“, “Teyana Taylor – K.T.S.E.” albümleri ortaya çıkmıştı.

 

Snoop Dogg – Doggystyle (Dr. Dre)

Snoop Dogg ile bir ev partisinde tanışan onun içinde bulunan rap ateşinden çok etkilenen Dr. Dre, Snoop’a ilk solo stüdyo albümü The Chronic‘in birçok parçasında yer vererek onu rap dinleyicisine tanıtmıştı. Dre, daha sonra da Snoop Dogg’un ilk albümü Doggystyle‘ın her parçasının beat’ini yapmış, albümün sound’u için özenle çalışmış ve beğendiği müzisyenin başarılı bir kariyer başlangıcına sahip olması için çok uğraşmıştı.

 

Wu-Tang Clan – Enter The Wu-Tang: 36 Chambers (RZA)

Kuzenleri GZA ve Ol’ Dirty Bastard ile içinde bulunduğu kurduğu kolektifi; Method Man, Inspectah DeckU-God, Ghostface Killah, Raekwon, Masta Killa, Cappadonna gibi isimlerle bir araya gelerek Wu-Tang Clan formuna dönüştüren RZA, grubun ilk stüdyo albümü Enter The Wu-Tang: 36 Chambers‘ta da beat’lerin tamamına imzasını koymuş, bir efsanenin doğumuna öncülük etmişti.

 

JAY-Z – 4:44 (No I.D.)

JAY-Z‘nin 2017 yılında çıkardığı oldukça içsel olan albüm, tamamen Kanye West’in de mentörlerinden olan Chicagolu prodüktör “No I.D.” tarafından hazırlanmıştı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KILLA HAKAN'ın Türkiye'deki evine polisler gitti!

Sonraki İçerik

21 SAVAGE'ın filmi geliyor, hayatını Donald Glover oynuyor

İlgili İçerikler