SHIMMY SHIMMY YA’nın hip-hop kültüründeki yeri

Jefe ve Bekom, geçtiğimiz hafta SHIMMY YA isimli yeni ortaklıklarını piyasaya sürdü. Şarkının nakaratında da geçen shimmy kelimesi, bilmeyenler için belki anlamsız geldi ama hip-hop kültüründe ilginç bir yere sahip aslında bu kelime.

1995 yılında Shimmy Shimmy Ya isimli şarkısını yayınlayan Ol’ Dirty Bastard, en başarılı solo işini ortaya çıkardığından ve yıllarca sayısız şarkıda kullanılacak bir eser bıraktığından habersizdi büyük ihtimalle. Jefe ve Bekom da bu trene atlayan son isimler oldu.

Kelimenin anlamı

Shimmy kelimesi, günümüzde Cambridge Sözlük’e girmiş bir kelime. Bir dans türüne deniyor aslında. Yalpalamak şeklinde çeviren kaynaklar da mevcut. Kelimenin ilk kez kullanıldığı tarih tam olarak net olmamakla beraber 1830-1840 yılları tahminler arasında.

Müziğe girişi için ise Louisiana doğumlu jazz müzisyeni Spencer Williams‘ın 1917’de yayınladığı Shim-Me-Sha-Wabble isimli şarkısı işaret ediliyor. Takip eden 3-4 yılda hızlı şarkılara ve dolayısıyla dile bir dans hareketini tarif etmek için yerleşen shimmy kelimesi, şarkılarda yer almaya devam etti.

Ol’ Dirty Bastard’ın şarkısı

Wu-Tang Clan’in 1993’te yayınlanan ilk stüdyo albümü Enter the Wu-Tang (36 Chambers) sonrası solo çalışmalarına başlayan Ol’ Dirty Bastard, 7 Şubat 1995 tarihinde yayınladığı Brooklyn Zoo ile solo kariyerinin ilk şarkısını yayınladı. Aynı yılın mayıs ayında yayınladığı Shimmy Shimmy Ya şarkısı ise Return to the 36 Chambers: The Dirty Version adını verdiği ilk solo albümünden ikinci single olarak piyasaya sürüldü.

Şarkı, Billboard Hot 100 listesi dahil birçok listeye girip ODB’nin kariyerinin en başarılı şarkısı oldu. Breaking Bad ve 8 Mile da dahil olmak üzere bazı yapımlarda kullanılan şarkı, popüler kültüre mâl olan işlerdendi.

Bunun yanında shimmy kelimesini rap müziğe de sokmuş, rapçilerin -genelde- kadın danslarını tarif etmek ve ODB’ye selam göndermek için kullandığı bir kelime haline getirmişti.

Bazı “shimmy” referansları

  • Shimmy shimmy yay, shimmy yay, shimmy ya | Jason Derulo – Swalla (feat. Ty Dolla $ign & Nicki Minaj)
  • Shimmy, shimmy, shimmy, b*tch, do the money dance | $NOT – BERETTA
  • Shimmy shimmy ya, shimmy yay, b*tch, I feel like Ol’ DB | Joyner Lucas – Look What You Made Me Do
  • Shimmy, shimmy, ya, b*tch, I get money like ODB | Logic – Shimmy (feat. Joey Bada$$)
  • Ooh, baby like it raw with the shimmy shimmy ya, huh? | A$AP Rocky – Fuckin’ Problems (feat. Kendrick Lamar, 2 Chainz & Drake)
  • Then I shimmy, shimmy, shimmy, shimmy, shimmy, to the left | Macklemore & Ryan Lewis – Dance Off (feat. Idris Elba & Anderson .Paak)

Kanye West, 50 Cent, J. Cole ve daha birçok sanatçı da bu şarkıyı anmasa bile beat’ini sample’layarak kendi şarkılarında kullanmıştır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

OHASH SINIR DIŞI EDİLİYOR! #FreeOhash

Sonraki İçerik

50 CENT, kariyerinin son turnesine çıkıyor!

İlgili İçerikler