NIELSEN REPORT’tan 2020’nin ilk yarısı için müzik raporu: RAP müzik açık ara önde!

Nielsen Music her sene olduğu gibi bu senede müzik sektörünün röntgenini çekti ve epey uzun bir rapor yayınladı. Bu rapor 2020 yılının kısa süre önce geride bıraktığımız ilk yarısını kapsıyor. Raporda aklınıza bile gelmeyecek tonlarca detay var. Rap müzik özelinde kalıp küçük bir ön izleme yaparsak, yadsınamayacak bir başarı söz konusu.

2019’da dünyada rap müziğin önde gelen isimlerinin sessiz kalmasıyla 2020’de böyle bir patlama bekleniyordu zaten. Daha şimdiden Drake, Eminem, DaBaby, Future, Lil Baby gibi isimler albüm çıkarmışken, yılın geri kalanında Kendrick Lamar, Kanye West, J. Cole, ASAP Rocky gibi isimlerden de yeni işler duymayı bekliyoruz.

Rapora gelecek olursak; Billboard listelerini baz alarak oluşturulan bir başarı kıstası yer alıyor raporda. Ünite halinde albüm satışları, stream gibi kalemler değerlendirmeye alınarak oluşturulan en başarılı sanatçılar listesinin ilk 10 sırasının 8’inde rap sanatçıları yer alıyor. Geri kalan 2 isim ise R&B’nin güçlü isimleri The Weeknd ve Billie Eilish.

  1. Drake
  2. The Weeknd
  3. Lil Uzi Vert
  4. Post Malone
  5. YoungBoy Never Broke Again
  6. Eminem
  7. Lil Baby
  8. Billie Eilish
  9. Roddy Ricch
  10. DaBaby

 

Nielsen Music’in hazırladığı detaylı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

EN İYİ beatmaker isimleri/producer tag’leri (TÜRKİYE)

Sonraki İçerik

NO CAP terimi nedir, ne anlama gelir?

İlgili İçerikler