Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nden RAP dünyasına 7 ödül birden!

Bu sene 17.si düzenlenen Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri, pandemi koşullarından dolayı online olarak gerçekleşti.

Son 2-3 yıldır öbür müzik türlerine kıyasla oldukça öne çıkan rap, Radyo Boğaziçi’nden de 7 tane ödülü vitrinine koymayı başardı. Şimdi dilerseniz, hangi sanatçının hangi ödülü aldığına geçelim.

 

En İyi Çıkış Yapan Sanatçı – Lil Zey

Adayların arasında Mert Şenel’in de bulunduğu bu kategorinin kazananı Lil Zey oldu. Kendisi RedKeys’le beraber Türkçe Rap adına güzel işlere imza attı. Hatta şu ana kadar çıkardığı kötü bir iş olmadı diyebilirim. Böyle bir başarıyı yakalaması Berklee College of Music’te Müzik Yönetimi ve Şarkı Sözü Yazarlığı eğitimi almış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Lil Zey’i en son RedKeys’in derleme albümü olan RedKeyGang La Familia 2 albümünde görmüştük.

 

En İyi Düet Şarkı – AYA (Ezhel & Murda)

Bu kategoride rap camiasından aday olan diğer şarkılar arasında Zeynep Bastık & Anıl Piyancı – Bırakman Doğru Mu ?, Khontkar & Ben Fero – Jenga, Ufo361 & Ezhel – YKKE ve Aga B & Kamufle – Sırıtcaklar, Sırıt vardı. Bu kategorinin neredeyse tamamını rap ele geçirmişti diyebiliriz. Bu yüzden de ödülü bir rap parçasının alması gayet olağandı. Sonucunda ise kazanan AYA oldu. Bu parça zaten uzun süre Spotify Türkiye Top 50 listesinde kalarak güzel bir streaming almıştı. Şarkının YouTube izlenmesi de 150 milyonun üstünde.

 

En İyi Proje Albüm – Yanyol (Vio)

Bu kategoride rap adına aday olan iki albüm vardı: Yanyol ve Geldiğim Yer. Geldiğim Yer albümü aslında Onedio’nun YouTube kanalı üzerinden yayınlanan bir otobiyografi belgeselinin müziklerinden oluşuyor. Bu otobiyografi belgeseli de tahmin edebileceğiniz üzere Türkçe Rap’e dair önemli isimlerin “geldikleri yere” odaklanarak onları anlatmaya çalışıyor. Eğer daha önce denk gelmediyseniz göz atmanızı öneririm.

Konumuza dönecek olursak, 2018 yılında yıldızlara ulaşan Vio’nun bu ödülü alması hepimiz adına çok anlamlı oldu. Ödülü kimin aldığı söylendikten sonra ilk olarak MOB’nin genel müdürü Ünal Yüksel, sonrasında da Vio’nun ailesi konuştu ve bahsettikleri şeylerle izleyenleri duygulandırdılar.

Ayrıca bu albümde Vio’ya eşlik eden isimler arasında Ceza, Ayben, Kamufle, Patron, Tepki, Aspova ve Modd vardı. Aralarından en beğendiğim parçalar ise Ceza ve Modd ile olanlardı diyebilirim.

 

En İyi Şarkı – Sağı Solu Kes (Gazapizm)

Bu kategoride rap camiasından sadece Gazapizm vardı ve ödülü kazanmayı başardı. Bu sene çıkardığı HİZA adlı albümle çok kaliteli bir işe imza atan Gazapizm, kesinlikle bu albümdeki şarkıların bir tanesiyle ödül almayı hak ediyordu. Farklı sound’larla ve anlamlı liriklerle üst düzey bir işe imza attı. Ödül konuşmasını yaparken de aklıma direkt Gazapizm’in Dayan şarkısındaki şu sözleri geldi:

“Çamurlu ayakkabım, kırmızı halılar

Basıcam tabii ki, aşk olsun”

 

En İyi Video Klip – Demet Akalın (Ben Fero)

Adaylar arasında Ozbi’den Popüler Fetiş parçasının da olduğu bu kategorinin kazananı Ben Fero oldu. Klibin yönetmen koltuğunda Silvyo Behmoaras vardı. Klibi ilk izlediğim zaman hem hikayesini eğlenceli bulmuş hem de yapılan göndermeleri beğenmiştim. Görsel açıdan gayet güzel bir klipti. Ayrıca klipte ünlü isimlerin yer alması da ana akım medya tarafından bu kadar beğenilmesinin bir sebebi olabilir diye düşünüyorum.

 

En İyi Albüm – Lights Out (Ufo361 & Ezhel)

En iyi albüm kategorisinde ise bu sene rap’ten iki aday vardı. Bir tanesi Aga B – MUAF, diğeri ise Lights Out. Kazananı ise hepimizin tahmin ettiği üzere Lights Out oldu. Bu albüm hem altyapılarıyla hem vokalleriyle zaten üst düzey bir projeydi. Ezhel’in Ufo361’le arası artık iyi olmasa da biz bu albümü uzun bir süre daha dinleyeceğiz gibi gözüküyor.

 

En İyi Rap/Hip-Hop Müzik Sanatçısı – Ezhel

Bu kategorideki adaylar arasında Aga B, Ati242, Ceg, Ezhel, Gazapizm, Khontkar ve Rozz Kalliope vardı. Ödülün kazananı Ezhel olarak seçildi ve bu ödülle beraber toplam 3 kategorinin kazananı oldu. Kendisi ödülü kazandıktan sonra ise şunları söyledi: “Bu ödülleri; ülkemin korkmayan, sorgulayan ama yargılamayan, bilime inanan, düşünen, üreten ve geleceği olan gençlerine adamak istiyorum.” Sonrasında ise teşekkür etti ve ödül töreni için gerçekten anlamlı bir son oldu.

 

Ödül törenini yeniden izlemek isteyenler için aşağıya videoyu da bırakıyorum.

 

Yazan: Ahmet Emre Saka

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

HİDRA, yakında çıkacak YOLCULUK isimli EP'sinin TRACKLIST'ini açıkladı!

Sonraki İçerik

PANDA şarkısının ardından DESIIGNER ne yaşadı da kariyeri tepetaklak oldu?

İlgili İçerikler