OBIE TRICE kimdir?

14 Kasım 1977’de Michigan’ın Detroit şehrinde dünyaya gelen Obie Trice III, küçük yaşından itibaren rap müziğe ilgi duymaya başladı. 11 yaşındayken N.W.A‘in beat’leri üzerinde rap yapmayı deneyerek ilk kez sevdiği müziği icra etme adına adım attı.

Arkadaşlarından Detroit’te rap battle’ları yapıldığını öğrendikten sonra oraya gidip kendini sahnede de denemeye başladı. Özellikle Eminem‘in D12 grubundan en yakın arkadaşı Proof‘un sunduğu Hip Hop Shop isimli rap yarışması, onun hayatını değiştiren etkinlik olacaktı.

Hip Hop Shop’a yeteneklerini göstermeye gittiği bir gün sahneye çıkmadan önce Proof ile arasında geçen diyaloğu şöyle anlatıyor:

“O zamanlar Obie 1 adını kullanıyordum. Proof adımı sorduğunda ‘Obie 1.’ dedim. O da gerçek adımı sordu. ‘Obie Trice.’ dedim. O da ‘İşte bu! Bundan sonra adın böyle olacak.’ dedi. Ben de gerçek adımı sahne adım olarak kullanmaya başladım.”

Shady Records’a girişi

Rap battle’larında gösterdiği performans ve aldığı geri dönüşler sonrası rap kariyerini ciddiye alma kararı aldı. Proof aracılığıyla önce Bizarre ve diğer D12 üyeleriyle, daha sonra da Eminem’le tanıştı.

Obie’nin yeteneğinden etkilenen Eminem, onu Shady Records isimli şirketine aldı. Obie ilk kez D12’nin Devil’s Night isimli albümünde ona ayrılan şarkıda görücüye çıktı. Daha sonra Eminem’in başrolünde oynadığı 8 Mile isimli filmin soundtrack albümünde yaptığı şarkılarla da dikkat çekti.

Rap Name & Without Me

Obie Trice & Eminem

Obie Trice’ın The Bar Is Open isimli mixtape’inde yer alan Rap Name şarkısı, belki geldiğimiz noktada o kadar önemli ve hatırlanan bir şarkı değil ama şarkının girişinde Obie’nin yazmış olduğu “Obie Trice, real name, no gimmicks.” cümlesi, birçok hip-hop severin akıllarına kazınmış bir cümle.

Obie Trice, gerçek adım, kandırma yok.” gibi Türkçe’ye çevrilebecek bu cümle, Eminem’in Without Me isimli ikonik şarkısının da giriş cümlesidir. Eminem, Without Me şarkısını hazırlarken Obie’nin Rap Name isimli henüz çıkmamış şarkısını sample’layıp şarkının başına koyuyor.

İlk albüm Cheers

Obie Trice, Eminem ve D12’in de yardımıyla adını rap piyasasında duyurduktan sonra 2003 yılında Cheers isimli ilk stüdyo albümünü çıkardı. Eminem, Nate Dogg, Timbaland, Lloyd Banks, 50 Cent, Dr. Dre, D12 ve Busta Rhymes düetleri yer alan albüm, ilk haftasında 226 bin satışla Billboard 200’ün 5. sırasında yer alarak Obie’nin kariyerindeki an başarılı istatistiklerini elde etti.

Shady Records sonrası

2006’da çıkardığı Second Round’s on Me ve 2012’deki Bottoms Up isimli albümlerinden sonra Shady Records’tan yeteri kadar PR desteği alamadığını söyleyerek şirketten ayrıldı. Yine de Eminem ile aralarının iyi olduğunu söyledi. Zaten kariyerinin devamında kendi şirketi Black Market Entertainment’tan yayınladığı albümlerde de Eminem ve Dr. Dre beat’leri yer alıyordu.

Kafasındaki kurşun

2005 yılında, içinde kendisinin ve kız arkadaşının bulunduğu arabada seyir halindeyken silahlı saldırıya uğradı. Kurşunlardan biri kafasına isabet etti. Hayatır kurtarılsa da kafasındaki kurşunun çıkarılacağı ameliyatın oldukça tehlikeli olduğu düşünüldü. Bu nedenle Obie Trice 18 yıldır kafasında bir kurşunla yaşıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Ati242'nin 8 Kasım - 22 Aralık 2023 Arası Konser Takvimi

Sonraki İçerik

UFC 5'in soundtrack'i belli oldu: Kid Cudi, NLE Choppa ve diğerleri!

İlgili İçerikler