PHIFE DAWG’ın yıllardır bekletilen albümü sonunda geliyor!

A Tribe Called Quest, Instagram üzerinden rahmetli Phife Dawg’ın ölümünü anarken bir anda sürpriz bir şekilde Phife Dawg’ın albümünün 22 Mart 2022’de bizimle olacağını açıkladı.

Peki, biz bu albüm hakkında neler biliyoruz? Sıralayarak bakalım.

1) Albüm kendisinin eski menajeri bazılarının belki 2009’da J Dilla için yaptığı “The Rest Of Dilla Vol 1” ile tanımış olacağı DJ Rasta Root tarafından yönetilecek.

2) Şimdilik albümün ilk duyurusunun yapıldığı parça olan ve J Dilla ile ortak yaptığı Nuthsell parçasının son çıkan Redman ve Busta Ryhmes ile yapılmış remix’i Nutshell 2’nin albümde olacağını biliyoruz. Illa J ile çıkartıldığı gözükülen French Kiss Deux ve French Kiss Trois albümde bir yer edinemeyecek gibi duruyor.

3) Albüm AWAL bünyesinden çıkacak gibi duruyor. Resmi bir açıklama bulunmasa da Nutshell 1&2 hali hazırda oradan çıkmış olmakta.

4) Albüm 22 Mart 2022’de çıkacak.

Elimizdeki bu bilgiler üzerinden konuşmaya başlarsak ilk başta albümde ne kadar AWAL göreceğiz onu konuşmak lazım. Bünyesinde çokça synth funk sanatçısı taşıyan bu şirketin albüme bu sound’u taşıyıp taşımayacağı şu an bilinmiyor. Phife Dawg, Ventilation albümünden zaten funky diyebileceğimiz prodüksiyonlardan tanıdığımız bir isim ve synth funk alt yapıların oluşturduğu bir rap albümü dinlemek çok keyifli olurdu. AWAL’ın Little Simz’i de bünyesinde bulundurduğunu belirtmek lazım. Rap konusunda kreatif kararlar almaktan çekinecek bir şirket değiller ve bu vizyonlarını Phife Dawg albümünde de görmek çok sevindirici olur. Bir yandan DJ Rasta Root’un albümdeki tam olarak bulunduğu yere bakmak lazım. Görünce beni de çok şaşırtan bir detay var ortada. İlk Nutshell parçasının prodüksiyonu J Dilla tarafından yapılmış olsa da aynı beat üstüne sadece Redman ve Busta Ryhmes eklenmiş Nutshell 2’nin videosunda prodüksiyonun DJ Rasta Roots tarafından yapıldığı yazıyor. Şahsi olarak DMX’in Exodus’unda gördüğümüz gibi sadece bir kişinin bireysel çıkarları yüzünden mahvedilmiş bir albüm görmek kalpleri çok kırar. Onun dışında albümün 2016’da duyurulduğunu düşünürsek yaklaşık 6 yıldır beklediğimiz bu albümden tek beklentim “kreatif” olması.

Yazan: Arda Sertkol

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

2022 Grammy Ödülleri öncesi adaylar açıklandı!

Sonraki İçerik

ŞAM'ın ilk stüdyo albümü P.İ.Ç nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

İlgili İçerikler