SOUNDCLOUD, 2020 yılının EN’lerini açıkladı!

Özellikle Amerika’nın günümüzdeki rap piyasasına verdiği isimlerle adından söz ettiren ve resmi albüm, single dışı bağımsız şarkılarının adeta yuvası olan SoundCloud, 2020 yılının istatistiklerini duyurdu.

SoundCloud’un Amerika’da sahip olduğu önemi kavramak adına şu örneği vereyim habere geçmeden önce. Birçok saygıdeğer kaynakta mumble rap alt janrası, aynı zamanda SoundCloud rap olarak da anılıyor. Özellikle Lil Uzi Vert gibi isimler, ilk büyük sıçramalarını bu platformdan yaptığı için hâlâ büyük kitlelerin kullandığı bir yer. Şimdi 2020 yılına SoundCloud penceresinden bakmaya geçebiliriz.

 

En iyi sanatçı: Bu unvanı Pop Smoke‘a vermeyi tercih etmiş SoundCloud yetkilileri. Shoot For The Stars Aim For The Moon albümüyle bu yıla zaten her yerde damga vuran Pop Smoke, SoundCloud’da da toplamda 192 milyona yakın stream almış.

En çok dinlenen şarkı: Lil Mosey‘nin uzun süre listelerin tepesinden inmeyen ve bir anlamda da kariyer şarkısı olan Blueberry Faygo, SoundCloud’da da 54 milyonun üzerinde stream alarak bu yılın en çok dinlenen şarkısı olmuş. SoundCloud-Lil Mosey ilişkisinde de şöyle bir detay. Sanatçı, ilk şarkısını 14 yaşında SoundCloud üzerinden yayınlamış.

En iyi remix: NLE ChoppaDifferent Day: Lil Baby‘nin Emotionally Scarred şarkısını harika şekilde yeniden yorumlayan NLE Choppa, 8 milyona yakın stream alarak bu alanda liderliği almış.

 

Aslında SoundCloud’un açıkladığı istatistiklerde daha fazla detay vardı ancak rap müzik içinde kalmak adına bu kadarı yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

CEG'in yeni albümü DMT nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Sonraki İçerik

BILLBOARD'a göre son 10 yılın en iyileri belli oldu: DRAKE ve POST MALONE damgası!

İlgili İçerikler