Lil Uzi Vert’ün PINK TAPE albümünde kullandığı ünlü melodi ve flow’lar

Lil Uzi Vert, 30 Haziran 2023’te uzun süredir beklenen 3. stüdyo albümü Pink Tape‘i piyasaya sürdü. 26 parçadan oluşan albüm, ilk haftasında 167 bin kopya satılmış ve Billboard 200 listesinin tepesine oturmuştu. Albüm böylece 2023 yılının ilk 1 numaraya erişen rap albümü olma ünvanını elde etmişti.

Lil Uzi Vert, bu gelişme sonrası paylaştığı story’de “Bu deneysel albümle nasıl 1 numara olduğumu anlayamadım.” ifadesini kullanmıştı. Uzi’nin buradaki deneysellik vurgusunun sebeplerinden biri de CS isimli şarkı. Parça, alternatif metal grubu System Of A Down‘un 2001 çıkışlı “Chop Suey!” parçasının melodisini kullanan bir nu metal cover’ıydı. Uzi, aslında albüm boyunca yer yer böyle melodi ve flow referansları bırakmış.

Bu kavrama İngilizce’de interpolation deniyor. Türkçe’ye esas temayı koruyarak melodiyi değiştirme olarak çevrilebilen bu kavram, kesinlikle Lil Uzi Vert’ün Pink Tape albümünü tanımlayan elementlerden biri. CS dışında Uzi hangi parçalarda bu elemente başvurmuş? Gelin bakalım.

Endless Fashion (feat. Nicki Minaj)

Bugz Ronin ve Ike Beatz prodüktörlüğündeki parça, Lil Uzi Vert ve Nicki Minaj’ın da 3. kez bir araya getirdi. Şarkıda, İtalyan müzik grubu Eiffel 65’in 1998 yılında yayınladığı Blue (Da Ba Dee) isimli şarkının altyapısından sample alınmış ve aynı zamanda da Endless Fashion’ın nakarat kısmında Lil Uzi Vert, Eiffel 65 grubu üyeleriyle aynı flow’u kullanmış.

Crush Em

Lil Uzi Vert, bu şarkıda bu sefer kendi parçalarından birinden interpolation yapıyor. Şarkının özellikle 33. saniyesi açılıp bakıldığında, o saniyeden itibaren başlayan flow’u daha önce Uzi’nin Eternal Atake (Deluxe) albümündeki Myron parçasında duymuştuk.

CS

Bu parça, yazının başında da bahsettiğim gibi System Of A Down’un “Chop Suey!” parçasının bir cover’ı. Zaten tahmin edeceğiniz üzere, CS harfleri orijinal parçanın baş harflerini temsil ediyor. Uzi, şarkıya söz olarak herhangi bir eklemede bulunmamış. Yalnızca bazı kısımları eklemeden sound üzerinde oynamalarda bulunmuş.

Mama I’m Sorry

Bu şarkının en dikkat çeken kısmı bridge kısmı. Bridge kısmında sözler ve flow, Chief Keef’in 2012 yılında Wiz Khalifa ve 50 Cent düetleriyle çıkardığı hit şarkısı Hate Bein’ Sober’dan alınmış. Aynı zamanda bridge’in sonundaki “‘Raris and Rovers” sözü ise Chief Keef’in bir diğer hit şarkısı Love Sosa’ya ait.

Bunun dışında Uzi, parçanın intro kısmında yer alan “Somebody that I used to know.” ifadesni de Gotye ve Zimbra ortaklığında 2011 yılında çıkan SomeBody That I Used To Know şarkısındaki melodiyle okuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Kanye West'in yeni albümünden ilk bilgiler elimizde!

Sonraki İçerik

White Iverson 1 milyar dinlenmeyi geçti, Allen Iverson da kutladı!

İlgili İçerikler