TRAVIS SCOTT’ın 2018 yılındaki ASTROWORLD albümünden bir önemli basamak daha!

Travis Scott, 3 Ağustos 2018’de uzun yıllardır kafasında planladığı, “hayatımın albümü” dediği ASTROWORLD‘ü yayınlamış ve kendisi için daha sonra gerçekleşecek birçok başarının fitilini ateşlemişti.

Grammy Yılın Albümü adaylığı, Houston şehrinin anahtarı gibi absürt yerlere giden albüm bugün bir önemli eşiği daha aştı.

Travis Scott’ın 3. stüdyo ve onun için büyük anlam içeren albümü ASTROWORLD, tracklist’teki son şarkı COFFEE BEAN‘in de 100 milyonu geçmesiyle an itibarıyla tüm şarkıları 100 milyonun üzerinde dinlenilmiş bir albüm. Bu verileri Spotify üzerinden değerlendirdiğimi hatırlatayım.

Hazır ASTROWORLD hakkında böyle bir haber verirken, albümle alakalı birkaç teknik bilgiyi de paylaşmak isterim sizlerle. ASTROWORLD’ü veya Travis Scott’ın herhangi bir albümünü ‘sadece bir rap albümü’ olarak sınıflandıramayız, bu konuda hemfikirizdir diye düşünüyorum. Travis, prodüktör çıkışlı bir isim olduğu için kariyerinin en erken safhalarından itibaren seçtiği altyapılara, o altyapıların çalıştığı projenin oluşturduğu evrene uyumuna vs. inanılmaz titiz bir gözle baktı. Daha önceki işlerinde olduğu gibi ASTROWORLD’de de rock müzik esintileri mevcuttu. Bunu sağlarken de Avustralya’nın en başarılı rock müzik oluşumlarından Tame Impala‘nın yaratıcısı Kevin Parker ile çalışmıştı. SKELETONS parçasını bu yazıyı okuduktan sonra açıp dinlerseniz, zaten albümün diğer parçalarından farklı şekilde yapıldığını rahatlıkla anlayacaksınız.Bitirirken; bu arada bu yazıyı yazmama vesile olan COFFEE BEAN, albümün en az dinlenen parçası belki ama kesinlikle hakkı yeterince verilmemiş bir şarkı. Yazıyı okuduktan sonra ona da bir göz atmanızı tavsiye ederim. Chill havasıyla albüm bitirmek için çok yerinde bir tercihti, bunu belirteyim öncelikle. Şarkının sözlerini de seviyorum ben. Travis Scott, normalde pek yapmadığı şekilde iç dünyasını dinleyenlerine açıyor ve Kylie Jenner ile olan ilişkilerinden bahsediyor. Şarkıda, alışık olduğumuz eğlenceli Travis yerine oldukça depresif bir Travis’le baş başa kalıyoruz. COFFEE BEAN isminin de Travis Scott ve Kylie Jenner’ın yaşadıkları eve yakın bir kahve dükkanı olan The Coffee Bean & Tea Leaf‘ten geldiğini ekleyeyim.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

JOE BIDEN'ın yemin töreni için hazırlanan çalma listesinde YILDIZLAR GEÇİDİ!

Sonraki İçerik

O SES TÜRKİYE RAP neden yapılıyor?

İlgili İçerikler