O SES TÜRKİYE RAP neden yapılıyor?

Bugün, Acun Ilıcalı’nın yeni dijital platformu Exxen’de yayınlancak yarışması O Ses Türkiye Rap’i konuşuyoruz.

O Ses Türkiye Rap, bir süredir rap camiasının gündeminde. Aylardır jüri kim oldu, kim olacak, söylentiler, yalanlamalar etrafta dönüyor. Hatta, jüride olacağı resmen açıklanan Murda da bir ara bu yarışmada jüri olacağı haberlerini yalanlamıştı yani, düşünün.

Ha, bu arada jüriler resmi olarak açıklandı dediğim gibi. Sansasyonel jüri kadrosu, sadece rap dinleyenler arasında değil, tüm ülkede gündem oldu. Jüride Eypio, Murda, Mero ve Hadise yer alıyor. Ekipte jüriye uygun gördüğüm tek isim Eypio. Rap’ini beğenirsiniz, beğenmezsiniz o ayrı mesele ancak sonuçta yıllardır bu işin içinde ve işin tekniğini biliyor. Murda, Türkiye piyasasına Ezhel’le birlikte giren bir isim ve bu 2019 yılında oldu. Önce Murda Turk, sonra da Murda ismiyle yıllardır rap yapması, onu Türkçe Rap yapan isimleri değerlendirecek kişi kesinlikle yapmıyor. Bir diğer isim Mero. Mero’yu yalnızca Olabilir şarkısından tanıyanlar, kendisinin rapçi bile sayılamayacağını falan söylemiş. Bu yorumlar gelende rap’ten alakasız, Facebook gruplarında “Ceza ile Sagopa barışsın artık” mizahı yapmak dışında hiçbir bilgiye sahip olmayan insanlar bence. Mero’nun gerçekten iyi flow’ları var. Ben de arabeske kayan rap’i pek sevmem ama zaten Mero bunu genelde yalnızca nakaratta yapıyor. Yaşı ise 20. Ne kadar iyi olursa olsun 20 yaşında biri jüri olmamalı diye düşünüyorum. Zaten Mero’nun sadece 2 tane Türkçe şarkısı var ve bunların da yarısı Almanca. Yani yine Türkçe Rap yapanları değerlendirebilecek kişi değil bence. Gelelim Hadise’ye. Hadise’nin neden jüride yer aldığına kimse anlam veremiyor ve bu yüzden 7’den 70’e herkes bu yarışmayı konuşuyor. Evet, muhtemelen az önce Hadise’nin jüri olmasının sebebini okudunuz. Hadise, rap ile hiçbir alakası olmayan bir insan. Normal O Ses’e katılan rapçilerden de gördüğüm kadarıyla gerçekten rap’i bilmiyor kendisi. Hatta zaman zaman “Ben çok anlamıyorum, Acun sen daha iyi bilirsin” gibi yorumları bile oluyordu rap ile alakalı. Tahminen Hadise’den Eypio, Murda ve Mero’nun ikişer şarkısını saymasını istesek sayamaz. Ne rap’in tekniğini bilir ne flow’un ne olduğunu bilir ne bu işin nasıl icra edilmesi gerektiğini bilir ne delivery’nin ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini bilir ne geçmişteki ve günümüzdeki rapçileri takip eder…En kötü yanı da, Hadise’nin bir söz yazarı olmaması. Kendi şarkılarını da kendisi yazmıyor, okuyor yalnızca. Rap’in alametifarikası ise söz yazımı zaten. Rap yapmak kolay evet ama söz yazmak gerçekten çok zor. İyi söz yazabilen biri de bunu kötü bir flow’la yapıyorsa iyi bir rapçi olarak anılmaz. Hadise’nin tek olayı sahne ışığını ve vokal kullanımını değerlendirmek olacak sanırım, zira başka hiçbir şey yapamaz. Kendisinin sesi çok güzel gerçekten, R&B icra etseydi Türk müziğinde çok ayrı bir yerde olacağına inanırım hatta yıllardır. Ancak bu bir vokal yarışması değil. Ayrıca rapçiler de vokal değerlendirmeyi bilebilir, bu değerlendirme için bir popçuya gerek yok. Hadise’nin de bu teklifi kabul etmemesi gerekirdi zaten, mesela orada Eypio rap’le ilgili bir terim kullanıp “Sen ne düşünüyorsun bu konuda Hadise?” dese, Hadise’nin hiçbir cevap veremeyip bu terimin ne anlama geldiğini soracak olması ne kadar küçük düşürücü bir durum olur bir jüri için.

Yarışmanın sunuculuğunu ise Heja üstleniyor. Kendisi zaten PurpleHej’lerden gördüğümüz kadarıyla bu işi kotarabilecek bir isim. Yarışmanın prodüksiyon ekibi, sanırım en iyi tarafı. Denizkan Boz, Osmancello, Slong ve bizim 2020’nin en iyi prodüktörü seçtiğimiz Berkay Duman. Gerçekten iyi kadro, belli ki yarışmacıların beat’leri sağlam olacak. Ya yine geriye dönmek istemiyorum ama Hadise bu 4 isimden hiçbirini hayatında 1 kez bile duymamıştır tahminen 😀

Neyse, kadro hakkında konuştuk. Biraz da yarışmanın kendisi, amacı ve ortaya çıkışı hakkında konuşalım.

Acun Ilıcalı’nın çokça rap dinleyen dinleyen ve bu müzik hakkında bilgi sahibi bir insan olduğunu farkındayız. Yıllardır yaptığı tüm programlara bir şekilde Amerikan rapini kattı. Türkçe Rap henüz patlamadan önce, çevremdeki insanlarla hep konuşurdum “Acun madem rap’i bu kadar seviyor, neden Türkiye’de de rap’i popüler hale getirmeye çalışmıyor?” diye. Tabii ki, kendisinin tutkuyla bağlı olduğu bir konuya bile para gözüyle baktığını düşünmüyordum o zaman. Rap’e destek olmayı bırakın, Yetenek Sizsiniz programına sürekli arabesk rapçileri çıkartarak Türkiye’de rap ve rapçilerin kötü anılmasını sağladı yıllarca. Biz bir ortamda rap dinlediğimizi söyleyince direkt “çocuk musun” diye dalga geçilip “ye, yo!” esprileri yapılıyordu. Aynı “Acun abi beatbox yapacam” geyikleri gibiydi rap müzik bir ara. Neyse. Acun, bu yarışmayı Türkçe Rap’e katkı sağlasın diye yapmıyor anlayacağınız. Hatta ben size somut bir kanıtla geleyim, daha net anlamış olun. Bundan 1 yıl önce, Acun Ilıcalı’ya magazinciler soruyor: “Rap’i çok seviyorsunuz ve Türkiye’de de rap patladı. Rap’e özel bir program yapmayı düşünür müsünüz?”. Kendisi de, bir tek rap’in olacağı bir program yaparlarsa bunun karşılığını alamayacaklarını söylüyor. Yani karşılık bekliyor, gönül verdiği rap’e katkıda bulunmak gibi bir niyeti yok. Buyrun, o videoyu da şöyle bırakayım:

Bunu özellikle belirtmek istedim çünkü sosyal medyada bazı arkadaşlar görüyorum, yarışmaya laf ettirmiyor ve n’olursa olsun böyle projelerin Türkçe Rap’i yükselteceğini söylüyorlar. Yok öyle bir şey arkadaşlar. Türkçe Rap zirvede zaten. Özellikle jürinin açıklanmasından sonra, “Acaba rap’i maskara ederler mi?” diye düşünmeye başladı insanlar bu yarışmayla ilgili.

Biraz da katılımcıların tarafından bakalım. Katılanlara kesinlikle kötü bir eleştirim yok. Evet, normal O Ses’e çıkıp rap’ten zerre anlamayan bir jüri ve seyirci grubuna kendini yargılatmaya karşıydım ama bu yarışma sonuçta rap’e özel ve rap’ten anlayan insanların olduğu bir yarışma. Ne bileyim, mesela normal O Ses’te Tankurt Manas’tan Gangnam Style’ın beat’ine rap yapmasını istemişlerdi, burada katılanların beat’ini Berkay Duman yapacak en azından.

Bu yarışma ilk olarak “Türkiye Rapçisini Arıyor” adıyla ortaya çıktı ve başvuru formu açıldı. Başvuru adresi ise TV8Basvuru.com’du. Aynı zamanda jürilerin kim olacağı da belli değildi. Özellikle girip başvuru sayfasına bakmıştım, hiçbir bilgi yazmıyordu, sadece rap ile ilgili Acun Medya’nın düzenleyeceği bir yarışma olacağı bilgisi vardı. Böyle saçmalık görmedim ben. Başvuracak kişi, kendisini kimin yargılayacağını bilmiyor. Örneğin, Hadise’nin jüride olduğunu gören biri bu yarışmaya katılmak istemeyebilir. Ya da katılmayı düşünen 30-35 yaşında biri Mero’nun onu değerlendirmesini istemeyebilir. Ancak jüride kimin olacağını bilmeden katılmalarını istediler insanlardan. Bir de adres TV8 adresi. Yani televizyonda yayınlanacağını düşünerek başvuracaksınız ama Exxen’de yayınlanıyor aslında yarışma. Yarışmanın adı da değişiyor ve sırf tutmuş bir ismi kullanmak için O Ses ekleniyor. Ne diyeyim ki? Katılımcılar için gerçekten büyük bir ayıp tüm bunlar.

Son olarak Joker tarafına geçmek istiyorum. Kadro açıklanınca direkt aklıma Joker geldi. Bu arada sadece Joker değil, O Ses Türkiye yarışmasına çıkmış tüm -tanınan- rapçilere buradan sitem etmiş olayım ancak konu bu değil. Joker, O Ses’te Hadise’yi seçmiş ve Hadise’nin takımında yarışmıştı. Son şarkılarında ise Eypio ve Mero’yu diss’ledi kendisi. Şimdi, onun katıldığı yarışmanın rap versiyonunda, onun seçtiği Hadise ve bu 2 isim yan yana jüride. Gerçekten garip bir duygu olsa gerek.

Ben, O Ses Rap hakkında bunları düşünüyorum ve yarışmayı samimi bulmuyorum. İzleyecek miyim? Profesyonel anlamda değerlendirmem ve bilgi sahibi olmam gerektiği için evet. Umarım, bir “çıkar” işi olmasına rağmen O Ses Rap, rap müziği ve hip-hop kültürünü maskara etmeyen, gerçekten yetenekli gençleri keşfettiğimiz bir program olur. Umarım, sansasyon yaratacak yarışmacılar değil de gerçekten yetenek sahibi olan insanlar seçilmiştir.

O Ses’i bitirmişken çok ufak da Gain’den bahsedelim. Bildiğiniz gibi, Exxen’e göre çok daha niş içeriklere sahip yeni dijital platform Gain de bu yıl yayın hayatına başladı. Tepki, Server Uraz ve Aspova üçlüsü, birkaç ay önce bir fotoğraf paylaşıp “Şarkı değil, çok daha büyük bir proje yapıyoruz” demişlerdi. Birkaç hafta sonra da Tepki, bir rap yarışmasında jüri olacağını açıklamıştı. Tam o sıralar O Ses Türkiye Rap’in jüri söylentileri dolaştığından biz dahil birçok insan bu üçlünün O Ses jürisi olduğunu sandı. Ancak açıklanan jürilere bakınca bunun doğru olmadığını anladık.

Son birkaç haftadır Tepki, Server Uraz ve Aspova; aralıklarla Gain ile ilgili hikayeler atıyorlar. Gain’den gelen hediyeleri vs. paylaşıyorlar. Gain’in hesabına girdiğimizde ise rap dünyasından yalnızca bu 3 ismi takip ettiklerini görüyoruz. Tüm bunlara bakarak çok çok yüksek ihtimalle, Gain’de de bir rap yarışması olacağını ve jürilerinin de bu 3 isim olacağını söylemek mümkün. Çok daha iyi bir jüri tercihi olur ve eğer detayları açıklanınca kötü bir noktaya gitmezse, o yarışmayı kendi isteğimle izlerim mesela.

Siz bu yarışmalar ve jürileri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

TRAVIS SCOTT'ın 2018 yılındaki ASTROWORLD albümünden bir önemli basamak daha!

Sonraki İçerik

FUTURE ve TRAVIS SCOTT, VERZUZ BATTLE'da karşı karşıya geliyor! [GÜNCELLENDİ]

İlgili İçerikler