YENİ ÇIKANLAR (18 Aralık 2020)| EMINEM, MODD, REDKEYGANG, EZHEL ve çok daha fazlası!

18 Aralık 2020, özellikle Türkçe rap açısından çok hareketli bir gündü. Enteresan şekilde Amerika piyasası da ilk defa daha durgun diyebileceğimiz bir haldeydi. Gerçi enteresan derken, Amerika ve diğer ülkelerde genellikle ödül törenlerinin radarlarına girmek adına yıl sonu çok da hareketli geçmiyor.

Türkiye’de Modd‘un debut albümü Toxic ve RedKeys Music‘in toplama albümü RedKeyGang la Familia 2‘nin ilk kısmı öne çıkarken, Amerika’da da Eminem 16 yeni şarkıyla geri döndü. Haydi incelemeye geçelim.

 

Eminem – Music To Be Murdered By – Side B (Deluxe Edition)

Geçtiğimiz hafta zaten böyle bir albümün geleceği internete sızmış, hatta bir tracklist de dolaşmaya başlamıştı. Sayfada paylaşsak mı diye düşünürken vazgeçmiştik, iyi ki de öyle yapmışız çünkü yalan çıktı. Orijinal tracklist ise çok daha kaliteli. DJ Premier’in varlığı, Dr. Dre’nin uzun süre sonra skit dışında normal bir verse ile geri dönmesi bile yeter aslında. Eminem de kariyerinde ilk kez 1 yıl içinde 2 albüm birden yayınladı. Karantina veya müzik endüstrisinin geldiği durum, artık siz karar verin ona. Değerlendirmek gerekirse; çok çok mükemmel bir albüm değil ancak kariyerinin bu safhasında hâlâ böylesine kaliteli kalmak herkesin başarabileceği/başardığı bir şey değil. Eminem her zamanki gibi belli bir seviyenin üzerinde kalmayı başarmış.

 

Modd – Toxic

Modd’un uzun süredir beklenen debut albümü Toxic sonunda yayınladı. 9 şarkıdan oluşan albümde Rüzgar, Mavi, Defa ve Motive ona eşlik ediyor. Altyapılarda ise Segah, Dincy, Atakan Sarıhan, Reckol, Uğur Öztürk, Hypzex yer alıyor. Öncelikle albüme insanların coştuğu kadar coşmadığımı belirtmem lazım. Geniş geniş incelemek için acele etmeyeceğim, haksızlık da etmek istemiyorum. Çünkü farklı bir kafada yapılmış, farklı evrende geçen bir albüm. Bunun farkındayım. O nedenle birkaç gün daha dinleyip sindirip, daha sonra incelemek istiyorum. Önümüzdeki hafta içi sitede yayında olacaktır.

 

RedKeys Music – RedKeyGang la Familia 2 (Part 1)

Bu albüm için de Toxic ile benzer düşünceler içerisindeyim. Bunu da bir süre daha sindirmem gerekiyor. Çünkü çok yoğun ve farklı işlerin yer aldığı bir proje. Şu anda incelersem hataya düşebilirim. Birkaç gün sonra farklı bir şekilde yorumlayacağımı düşündüğümden, bu albümü de hafta içine bırakmak istiyorum.

 

Ezhel & Newman – Melodien

Ezhel, Almanya’daki sanatçılarla yaptığı düetlere devam ediyor. Kelvyn Colt sonrası şimdi de yanında Newman var. Ezhel, Instagram üzerinden bir sayfadan Newman’i görüp beğenmiş ve o şekilde gelişmiş şarkı. Newman ile Ezhel’in uyumu tartışılır, bana çok geçmedi. Newman çok agresif bir vokal tercih ederken, Ezhel smooth bir nakarattan sonra yine çok sert olmayan bir verse giriyor. Bir de ‘tüm dünya mahallem’ kavramı artık sıkmaya başladı açıkçası yavaş yavaş. Kötü şarkı mı hayır ama Ezhel standartlarından aşağıda kalmış biraz bana kalırsa.

 

Young Thug & Gunna – Take It To Trial (feat. Yak Gotti)

Slime Language 2 öncesi single’lar devam ediyor. Wheezy’nin altyapıda bulunduğu şarkıda Young Thug ve Gunna’nın yıllardır gelen uyumu göze çarpıyor bence yine ama Yak Gotti hâlâ kafamda netleşen bir isim değil, o nedenle ortalama bir şarkı diyebilirim. Şarkıda nakarat da başarısız olunca geçişler iyi kotarılamamış kanısındayım.

 

Zen-G – TATTOO (feat. Khontkar)

İçerik olarak farklı bir kere. O konuda tebrik ediyorum, dövmelerini anlatmak yaratıcı bir fikir. Khontkar’ın verse’ünü de beğendim ama Zen-G’nin artık biraz farklılık yapmasını gerekiyor bence. Mesela DELALE şarkısı güzel bir değişiklikti onun için ama sound olarak bu şarkıya yakın şarkılarda tekrara düşmeye başladı bence.

 

Ohash – Neden Bu Kadar Ciddi?

Ohash, Lil Baba şarkısı sonrası Lil Baba albümünden bir single daha yayınladı. Berkay Duman’ın altyapıda yer aldığı şarkı, biraz basit bana kalırsa. Yani şöyle basit, zaten şarkı ‘beni ciddiye almayın, salın biraz’ konsepti ve Lil Baba albümü de bu şekilde olacak biliyorum. Ancak, eğlendirmek için yapılan ve lirikleri de bu minvalde ilerleyen bir şarkıda dans edemezsiniz mesela. Albümün içinde yer alan sıradan şarkılardan olsa dinleyip geçerdim ama klip çekilip, albüm öncesi single’lardan biri olarak tercih edilince bunları söylemek istedim açıkçası. Berkay Duman’a değineyim bitirmeden. Yine beğendim yaptığı beat’i. 2020’nin yıldızı bana kalırsa.

 

Eko Fresh – Turkish Nightmare (feat. Killa Hakan, UZI, Motive & Hayki)

Son dönemin vasat toplu şarkılarından sonra bu şarkıya da hâliyle inanılmaz yükselemedim. Ancak söylemem lazım ki Eko Fresh harika giriyor şarkıya. Beat ile uyumlu tertemiz bir verse. Hayki de iyi bir nakarat okumuş, Motive de gayet yeterli bir verse ile devam etmiş ama Killa Hakan ve UZI çok aykırı geldi bana şarkıda. Ne altyapı ile uyumlular, ne Hayki’den sonra gelince bir bütünlük var gibi hissettim. UZI tamam ama Killa Hakan’ı Eko Fresh ile daha uyumlu beklerdim açıkçası. Toplu parçalardan keyif alamamaya devam ediyorum sonuç olarak bu bütünlük sıkıntısı nedeniyle.

 

Tyla Yaweh – All the Smoke (feat. Gunna & Wiz Khalifa)

Piyasaya girdiğinden beri çok başarılı isimlerle yaptığı işbirlikleri ile yükselen ve o şekilde devam eden Tyla Yaweh, yine benzer bir şarkıya imza atmış. Hitmaka’nın altyapıda yer aldığı şarkıda Gunna ve Wiz Khalifa da Yaweh’e destek vermiş. Gunna’yı son dönemdeki şarkılarına kıyasla daha aşağıda buldum, Wiz Khalifa’da da beat değişiyor ama Wiz, Tyla ve Gunna’ya uyum sağlamak adına farklı bir vokal kullanmış. Onu da çok beğendiğimi söyleyemem. Nakaratın sürekli olarak tekrar edilmesi şarkıyı basitleştirmiş diye düşünüyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

ALMAN RAP piyasası 2020 yılını nasıl geçirdi? CAPITAL BRA, SAMRA, BONEZ MC ve UFO361!

Sonraki İçerik

EMINEM, MUSIC TO BE MURDERED BY albümünün deluxe versiyonunu yayınladı!

İlgili İçerikler