YENİ ÇIKANLAR: 23 Nisan 2021 | MONEYBAGG YO, MURDA, LIL YACHTY, ATİ242 ve çok daha fazlası!

Amerika piyasanın yerli piyasaya net şekilde üstün geldiği bir Release Day ile karşınızdayım bir kez daha.

Moneybagg Yo, Lil Yachty ve Vinnie Paz gibi albümler Amerika’da öne çıkarken, Türkiye’de herhangi bir EP veya LP yayınlanmadı. Murda’nın yeni şarkısı Kafeste, albüme yaklaşan Ati’nin Nerdesin şarkısı öne çıkan işlerdi.

 

Moneybagg Yo – A Gangsta’s Pain

Moneybagg Yo, Memphis’in son dönemde çıkardığı rap yıldızlarından biri. Yeni albümü de ismi ve Polo G, Lil Durk, Jhené Aiko, Pharrel Williams gibi konuk isimleriyle dikkat çekiyordu. Albüm içinde yer alan ve daha önce çıkış parçaları olarak yayınlanan Time Today ve Hard For The Next şarkılarını beğenmiştim ben. Albüm de Moneybagg’i sevenler için yeterli bir proje bence. Arada boşa giden şarkılar da olmuş tabii ki. Tamamen iyi bir proje diyemem. Özellikle düetlere ve çıkış parçalarına bakmanızı öneririm.

 

Murda – Kafeste

Murda, bolca marka ve popüler kültür göndermesi içeren yeni şarkısı Kafeste’yi yayınladı. Şarkı, Murda’nın DOĞA albümünden beri yayınladığı işler arasında en beğendiklerimden biri oldu. Bu beğenmemi “kötünün iyisi” olarak konumlandırdığımı da belirtmem lazım yalnız. Murda’nın Ezhel’le beraber Türkiye piyasasına giren müziğinin çok büyük fanlarından değilim ancak DOĞA albümünde daha dinlenesi işler yapıyordu bence.

 

Lil Yachty – Michigan Boy Boat

Kariyerinin başlarında onu dinlemeye çalışan kendime Lil Yachty’yi son 2 projedir beğenmeye başladığımı söylesem bana ne derecede inanırdı emin değilim. Ancak gerçekten Yachty’nin geçtiğimiz sene yayınladığı Lil Boat 3.5 sonrası bu projede de beni şaşırtan işlere rastladım. İlk şarkı ile Swae Lee ve Sada Baby düetleri tavsiyemdir.

 

Ati242 – Nerdesin

Ati kariyerinin başlarında piyasa ortalamasına kıyasla oldukça fark yaratan flow’u ile öne çıkmış ve yer yer basit lirik yazımına rağmen ben dahil birçok kişinin beğenisi kazanmıştı. Ancak özellikle kafiyeleri kullanma şekli ve şarkıları okurken vurguları koyduğu yerlerin matematiği kendini tekrar edince o ilginin bir bölümünü kaybetmişti. EVERE$T şarkısında Astral’in harika beat’i üzerine oldukça gaz bir şarkı hazırlayan Ati, Nerdesin şarkısında ise çok daha slow ve farklı vibe’ta bir iş ile karşımıza çıkıyor. Ben EVERE$T sonrası bu işi de başarılı buldum. Albüm için hala pek heyecanlı ve beklenti içinde olduğumu söyleyemem ancak Ati’de bir toparlanma olduğu gerçeğini de yadsıyamam.

 

GOKO! – FARK ETMEZ

GOKO!, ilk 2 şarkısıyla harika bir çıkış yapmıştı bana kalırsa. Beat yapma konusundaki yeteneğine zaten hakimdim, vokalde de bir o kadar başarılı. FARK ETMEZ isimli şarkısı için de çok olumsuz konuşmayacağım ancak ilk 2 şarkısındaki havayı alamadım ben açıkçası. Yine de henüz hala onu yorumlamak için erken sayılabilir. Birkaç iş daha bekleyeceğim daha detaylı yorum için.

 

Cordae – Just Until….

Cordae, yeni nesil Amerikan MC’ler arasında favorilerim arasında yer alıyor. Çünkü sırf yeni nesil diye ondan beklenenleri yapmayıp istediği müziği icra ediyor. Bunu şarkılarında da görebiliyoruz zaten ancak ben bir röportajını izlemiştim. Cordae o röportajda dövme yaptırmak, lean içmek ve trap yapmak gibi şeylere gerek olmadığını ve bu öğelerin yeni nesil ile eşleştirilmesinden de rahatsız olduğunu belirtmişti yanlış hatırlamıyorsam. Just Until…. isimli EP’sinde de bahsettiğim mentalite rahatlıkla anlaşılıyor bence. Zaten 4 şarkıdan oluşan projenin tamamı belli bir seviyenin üzerinde bence ama özellikle ilk 2 şarkı favorilerim. Tabii ki Young Thug sevgim nedeniyle 3. şarkıyı bayıla bayıla dinledim.

 

13 Killoki & Ohash – LOKIBOI

13 Killoki ve Ohash’ın yeni şarkısı LOKIBOI beni bu hafta şaşırtan işlerden oldu. Şöyle şaşırttı; aslında 13 Killoki’yi SoundCloud üzerinden dinlemiş ve beğenmiştim, hepinize de tavsiye ederim oradaki işlerini. Farklı kafalar. Ohash’ı da keza beğenerek dinliyorum ancak böylesine iyi bir performans beklemiyordum. Tamamen takılmaca bir şarkı onu belirteyim öncelikle. Ancak 2 isim de akmış beat’in üzerine. Zaten kısa bir şarkı, dinleyip eğlenip devam etmelik.

 

Vinnie Paz – Burn Everything That Bears Your Name

Amerika underground’unu takip eden birisiyseniz Vinnie Paz’i tanımama ihtimaliniz yok. Yeni albümünün ismi çok iyi bir kere ordan başlayalım. Albümdeki birçok şarkının ismi de keza harika. Ancak Vinnie’nin performansı için o kadar pozitif konuşamayacağım. Belli bir seviyenin üstü kesinlikle. I’m Thinking of Ending Things favorim sanırım şu anlık. 3-5 şarkıyı daha beğendim ama Vinnie Paz seven biri değilseniz albümü öneremem.

 

Per & Burry Soprano – GO2HELL

Per ve Burry Soprano ortaklığı GO2HELL’in altyapısında da Atıl yer alıyor. Atıl ile başlamak isterim çünkü ülkemizde pek de göremediğimiz prodüktör albümlerinden birine sahip. EP aslında. 2019 yılında 6 şarkılık Mum isimli EP’sini yayınlamış ve özellikle Batur düetli Kendin İçin şarkısıyla beni epey etkilemişti o dönem. Şu sıralar da Burry Soprano ile sık sık yan yana görüyoru onu. Per ve Soprano’nun GO2HELL şarkısını bu hafta beğendiğim şarkılar arasına alamayacağım ancak ben. Per’in müziğine ikna olamadım henüz. Vokal kullanımı bana hitap etmiyor pek ve bu nedenle de kafadan eksiyle başlıyorum. Soprano’nun performansı da çok iyi değil ancak bana kalırsa en büyük sıkıntı ikilinin uyumu. Açıkçası dinlerken pek uyumlu gelmedi bu ikili bana. Atıl’ın yapmış olduğu altyapı kaliteli ancak o da pek benim zevkime hitap etmeyince şarkıyı beğenemedim.

 

Rich The Kid – Richard Mille Patek

Rich The Kid, çıkış yaptığı 2018 yılından beri radarımda olan isimlerden. Debut albümü The World Is Ours, konuk listesiyle oldukça dikkat çekmişti o dönem. Bence çok da iyi bir albümdü. Daha sonra hiçbir zaman o seviyeye çıkamadı belki ara ara iyi işler çıkarıyor bence Rich The Kid. Son şarkısı Richard Mille Patek kesinlikle bunlardan biri değil. Zaten alışık olduğumuz farklı vokali yerine farklı bir şeyler denemiş ancak büyüsü kaybolmuş diye düşünüyorum. Böyle güzel bir kapak fotoğrafına yazık olmuş diye düşünüyorum.

 

Hypzex & RECO – Salam Aleykum

Bu şarkının arka planında çok tartışma döndü ama oralara girmeden yorumlayacağım ben. Hypzex’in vokal performansını ilk kez bu şarkıyla duyduğumu söyleyeyim öncelikle. Modd’un albümüyle beraber dikkatimi çekmişti Hypzex. Çok sağlam altyapılar vardı o albümde. Özellikle Frisbee ve 30 harikaydı bence. RECO’nun da yer aldığı Salam Aleykum’de de yine tertemiz bir altyapı var. Hypzex de yaptığı bu altyapının üzerinde catchy bir nakarat ve yeterli bir verse yazmış. RECO için o kadar da pozitif düşünceler beslemiyorum. Onun verse’ünü Hypzex’in aşağısında buldum ama genel anlamda epey hype bir parça bence.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

CEG'in DMT albümünde yaptığı tüm benzetmeler

Sonraki İçerik

RAP'in başarısından nemalanmaya çalışan platformlar

İlgili İçerikler