YG’nin MY KRAZY LIFE albümü dijital platformlardan kaldırıldı!

YG‘nin 18 Mart 2014’te yayınlanan debut stüdyo albümü My Krazy Life dijital platformlardan kaldırıldı.

Meet the Flockers şarkısındaki bir sözün dikkat çekmesiyle başlayan süreç, içerisinde YG’nin en bilinen şarkılarından My Ni**a‘ın da içinde bulunduğu My Krazy Life’ın kaldırılmasına kadar gitti.

Batı Yakası rap’inin ruhunu müziğiyle, giyiniş tarzıyla günümüzde en iyi yansıtan isimlerden olan YG, aynı zamanda Blood çetesine olan sempatisi ve söylemekten hiç sakınmadığı sert sözleriyle bilinir. İşte bu sözlerinden biri başına bela açmış olabilir.

YG’nin 2014 yılında yayınlanan My Krazy Life içerisinde yer alan Tee Cee düetli Meet the Flockers şarkısı 7 yıl sonra sözlere dikkat kesilen bazı Asyalı insanları rahatsız etmiş olacak ki şarkı YouTube’dan, tüm albüm ise Apple Music, Spotify gibi dijital streaming platformlarından kaldırıldı.

Şarkıyı ve kaldırılmasına neden olan sözleri açıklayayım: Şarkı, madde madde bir soygunun nasıl yapılmasını gerektiğini anlatıyor. Elbette ki Los Angeles’ta geçen bu soygunda YG, 1. maddede “Find a Chinese neighborhood, ’cause they don’t believe in bank accounts.” yani “Bir Çin mahallesi bul çünkü onlar banka hesaplarına inanmıyor.” şeklinde bir cümle kuruyor.

Yayınladığı dönemden 2 yıl sonra medyaya yer bulan ve tepki gören şarkı, dönemin adayı ve günümüzün de San Francisco Denetim Kurulu Üyesi Jane Jungyon Kim tarafından sertçe eleştirilmişti. Kendisi de bir Çinli-Amerikalı olan Kim, şarkı hakkında “Bu şarkının sözleri ve görüntüleri Çinli-Amerikalılar için son derece saldırgan. Afro-Amerikalılar ile Asyalı-Amerikalılar arasında olumlu ırk ilişkileri kurmaya çalışan topluluk temelli çabaları ortadan kaldırıyor.” cümlelerini sarf etmişti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KAMUFLE ile RÖPORTAJ! "Benim ekibim Hip-Hop komünitesidir."

Sonraki İçerik

FREDDIE GIBBS'in yeni albümü SSS, bomba gibi bir prodüktör kadrosuyla geliyor!

İlgili İçerikler