AŞIRI ÖZNEL İNCELEME: Ceg’in Trapanasyon albümü en iyi Türkçe trap albümü mü?

Direkt soruya cevap vererek giriyorum yazıya. Bence kesinlikle EVET.

Rap’in şu an dünyanın her yeri ve ülkemizde ortalığı kasıp kavuran alt dalı trap hala oldukça tartışmalı bir halde bu topraklarda. Alışamayan, alışmak istemeyen kitle azımsanmayacak kadar fazla. Amerika’da olduğu gibi trap müzik yapmayı tercih eden sanatçıların mumble veya başka alt türleri eleştireceği hale evrilecek tahminen bizim piyasa da. Trap veya normal rap gibi saçma bulduğum ayrımlar yapmayıp, iyi rap-kötü rap gibi ayrımlar yapıyorsanız Ceg‘in 2018 yılında çıkardığı Trapanasyon albümünü incelemeye geçelim.

Bana kalırsa -yani tamamen kendi görüşümü belirterek söylüyorum bunu- Ceg’in Trapanasyon albümü bugüne kadar yapılmış en iyi Türkçe trap albümü. Bu konuda sizi ikna etmem gerekiyor ve bunu yapmak için de çok uzun olmayan Türkçe trap tarihine bir göz atalım dilerseniz.

Khontkar için bu müziği ülkemizde ilk uygulayan kişi desek yanlış olmaz sanırım. Kendisinin dediğine göre 2008 yılından beri trap yapıyor. Bu müziğin kitlelere ulaşması ve diğer mc’ler tarafından da denenmesi için ise 2017 yılına gelmemiz gerekiyor. Ezhel‘in belki de Türkçe rap tarihini değiştiren -kabul etsek de etmesek de- albümü Müptezhel ile Türkiye’nin büyük bölümü bu janra ile tanıştı.

Ezhel, başarı merdivenleri bir bir çıkarken Türkçe rap camiasındaki arkadaşları da bu janra ile denemeler yapmaya başladı. Trap’e karşı çıkan oldu, seven oldu, yapan yapsın ama benlik değil diyen oldu. Herkes bir şeyler söyledi. Ben dediğim gibi daha çok iyi müzik veya kötü müzik olur diyenlerdenim.

Cegıd da mahlasını Ceg yaparak bu janraya Bu Gece şarkısı ile hızlı bir giriş yaptı. 27 Nisan 2018’de çıkardığı Trapanasyon albümü ise daha önce belirttiğim gibi bence Türkçe dilinde icra edilmiş en iyi trap albümü. Ezhel’in Müptezhel albümünü saymıyorum bu alanda, çünkü o albümü direkt olarak trap olarak kategorize edersek bence haksızlık etmiş oluruz birçok şarkıya.

Khontkar’ın tabii ki kayda değer trap şarkıları var, söylemeden geçemem. Ancak albüm olarak tamamen yükseldiğim bir albümü yok Khontkar’ın. Trapanasyon albümü ise içinde neredeyse fire olmayan, her şarkısı ayrı güzel bir albüm. Ceg’in yaptığı göndermeler, kelime oyunları ve akıllı kafiyeler ile albümün karanlık atmosferi içine girmemek neredeyse imkansız. Ülkemizde direkt olarak trap odaklı yapılmış albüm sayısı zaten oldukça az ve onların da Trapanasyon kadar ayakları yere sağlam basmıyor bence. Albüm kapağının albüm ismiyle arasındaki ilişkiden bahsedeyim mesela.

Trepanasyon kelimesi eski çağlarda basit cerrahi araç gereçler ile kafatasında delik açmak manasına geliyor. Ceg de trap janrasına geçiş albümünü Trapanasyon olarak adlandırarak albüm kapağında delik bir kafatası kullanmış. Bir kaç line örneği koymak istiyorum şimdi buraya.

 

Dediler ki “… ve niçin”, dedim “Tahmin et niçin!?”

Savcılıktan af dileyişim sadece şartlı bi’ tahliye için

Kaygılanıyo’m ailem için, düşünce tarzınız hayli gerici

O yüzden avukata para ödüyorum moruk yazdığım her sıkı kafiye için

(Asi şarkısı)

 

Yaşımı silip bana da dediler: Erkek ol!

Sert görünüp erkek oluyo’ her keko

Kaç defa bu bedeli ödedim? Ver dekont

Pes etmedim çalışa, çalışa kıralabiliyo’ her rekor

(Tanrı şarkısı)

 

Albümde böyle dinlerken çok hoşuma giden kelime oyunu var. Ceg’in içinde yer aldığı şarkılarda da bunları oldukça duyuyoruz. Büyük ihtimalle yıllar geçip, ülkemizde rap müzik ile uğraşan sanatçılar ve dinleyiciler trap janrasına alıştıkça daha kaliteli işler dinleyeceğiz. Ama şimdilik daha iyisi yapılana kadar en iyi Trapanasyon!

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR #1 | Aspova, Ufo361, DaBaby, PlayboI CartI ve daha fazlası!

Sonraki İçerik

M.O.B ENTERTAINMENT, yeni yetenekler keşfetmek için OPEN MIC etkinliği düzenliyor! Peki nasıl katılabilirsiniz?

İlgili İçerikler