BEN FERO – Yabani EP nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Ben Fero, uzun süren sessizliğini Yabani isimli 5 şarkıdan oluşan EP ile bozdu.

Zaten kısa bir proje olduğundan, 2-3 kez dinleyip incelemek için masa başına geçtim.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki; olmamış. Ben Fero proje için ne kadar vakit ayırdı bilmiyorum ama 5 şarkıdan 1’i ancak listeme girebildi, o da son şarkı 2020. Belki zorlarsam Kramp‘ı da Ezhel hatrına alabilirim. Ama onda da Ezhel’in sadece nakaratta kalmasını beklemiyordum açıkçası.

Yoğun yergi paragrafımın ardından biraz da pozitif yanlara bakalım. EP’nin niteliğinden çok Fero hakkında olacak gerçi. Dikkat ettiyseniz Ben Fero rap tekniği anlamında ORMAN KANUNLARI‘nın üstüne koymuş gözüküyor. Bunu şu açıdan söylüyorum; mesela ORMAN KANUNLARI’nda Buldum veya Yaylan gibi sırf albüm dolsun diye yapılmış şarkılar vardı. Bahsettiğim şarkıların da aşırı zorlama yerleri vardı gereksiz söz ve beat tekrarı gibi.

Yabani’de ise böyle şarkılar yoktu. Favorim olan 2020 gibi şarkılar yapamazdı ORMAN KANUNLARI zamanındaki Fero. Kendisi de bu konuda çokça demeç verdiği için bu tarafa yoğunlaştım ama yine de projeyi çok fazla kurtarmıyor. Evet, flowlar gelişmiş kesinlikle. Kafiyeler de piyasa seviyesinden yukarıda olmasa da ORMAN KANUNLARI’ndan yukarıda. Ama belki de Ben Fero’nun büyüsü Biladerim İçin veya Demet Akalın gibi şarkılar yapmasıydı. Klasik bir trapper’a dönüşmesi teknik açıdan doğru bir yol olsa da, bilemiyorum hoşuma gitmedi benim proje. Sıradaki işinde neler yapacak, yapabilir merak ettim yine de doğrusu.

Son olarak da EP’nin prodüksiyonuna değineyim. Son dönemde duyduğum en iyi iş olmasa da gayet kaliteli bence. Zaten DJ Artz, Bugy, Ouz Baydar, Can Volkan gibi tecrübeli isimlerin yanında yeni neslin dikkat çeken prodüktörlerinden Divxrse hazırladı altyapıları. Altyapı olarak da favorim DJ Artz’ın hazırladığı Ferhat Yılmaz oldu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

BEN FERO'nun yeni projesi YABANİ EP yayında!

Sonraki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (25 Eylül 2020) | Dj Suppa, Çağrı Sinci, MGK, ASAP Ferg ve çok daha fazlası!

İlgili İçerikler